Informacje

OŚWIĘCIM. Od nowego roku będą podwyżki

Od 1 stycznia zmienią się ceny za usługi m.in na krytej pływalni. Droższe będą  bilety autobusowe. Wzrosną też stawki podatku. Uchwały zostały podjęte na sesji Rady Miasta. Powodem jest trudna sytuacja finansowa miasta związana z przeniesieniem przez rząd znacznych kosztów oświaty na samorząd i obniżeniem dochodów z tytułu podatku PIT oraz wzrost płacy minimalnej i cen energii.

Agata Gworek, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji podkreśla, że podwyżki są więc nieuniknione, aby utrzymać obiekty na dotychczasowym poziomie.

Na krytej pływalni seniorzy będą mogli korzystać z atrakcji obiektu przez 70 minut od poniedziałku do piątku do godzin 15 za 4 zł.  Za dzieci do 100 cm wzrostu bez ograniczeń czasowych, jednak  z wyłączeniem, saun i zjeżdżalni zapłacą teraz 4 zł. Osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności wraz z opiekunami  mogą korzystać z pływalni za 3 zł bez ograniczeń czasowych. Dotyczy to także dzieci do 16 roku o orzeczonej niepełnosprawności stałej lub wymagające długotrwałej opieki i ich opiekunów. Za wejście do strefy A, obejmującej basen 50-metrowy normalny bilet czasowy kosztuje 11 zł, a ulgowy 8 zł. Mieszkańcy Oświęcimia posiadający Kartę Mieszkańca zapłacą 8,25 zł, a za ulgowy 6 zł. Nieco więcej kosztuje strefa B, z jacuzzi i rekreacją. Za czasowy bilet normalny zapłacimy 14 zł, za ulgowy 11 zł. Osoby posiadające Kartę Mieszkańca zapłacą 10,50 zł, a za ulgowy 8,25 zł. Strefa C z basenem 50-metrowym, rekreacją bez saun to koszt rzędu 16 zł, przy zakupie normalnego biletu i 13 za ulgowy. Z Kartą Mieszkańca wejście do tej strefy kosztuje 12 zł i ulgowy 9,75 zł. Strefa D z saunami kosztuje 20 zł, bilet ulowy wyniesie 16 zł. Mieszkańcy Oświęcimia z ważną Kartą Mieszkańca  zapłacą 15 zł, a ulgowy będzie kosztował 12 zł. Nowe ceny są również strefie E open na wszystkie baseny z sauną. Zmieniły się również dopłaty za każde rozpoczęte 5 minut przekroczonego czasu. 30 proc. zniżki mają rodziny posiadające Kartę Dużej Rodziny. Cennik znajduje się na stronie www. mosir. oswiecim.pl

Miejski Zakład Komunikacji podnosi ceny biletów

Od 1 stycznia bilet normalny wzrośnie z  2,70 zł na 3 zł, a ulgowy z 1,70 na 1,90 zł. Jak podkreśla prezes MZK Bożena Fraś jest to pierwsza podwyżka od  sześciu lat.  Jednak konieczna, bo w ostatnich latach nastąpił wzrost płac, kosztów paliwa i eksploatacji autobusów. Znacznie zmniejszyła się też ilość pasażerów uprawnionych do jazdy bez biletu.

Za bilet obejmujący przejazd na terenie dwóch gmin zapłacimy 3,40 zł za normalny i 2,20 zł za ulgowy. Podróżujący przez teren trzech gmin będą musieli kupić bilet normalny za 4,40 zł i 2,80 za ulgowy, a za  bilet obejmujący przejazd przez cztery gminy zapłacą za bilet normalny 5,40 zł i 3,40 za ulgowy. Miejski przewoźnik ma również opcję zakupu biletu czasowego – 60 i 120 minut lub jednodniowego. Tu nowe ceny kształtują się następująco: 4, 6 i 11 zł. Nowością jest bilet przesiadkowy dwukrotnego kasowania, obowiązujący na terenie dwóch, trzech lub czterech gmin w cenach odpowiednio 4,40, 5 i 6 zł oraz ulgowe 2,80, 3,20 i 3,80 zł. Wzrastają również cenny innych biletów,  w tym miesięcznych,  na liniach obsługiwanych przez MZK. Szczegółowy cennik  dostępny na stronie www. mzk.oswiecim.pl

W 2020 roku będą obowiązywały nowe stawki podatków lokalnych

Uchwały w tej sprawie radni podjęli 30 października 2019 roku. Od nowego roku stawki podatków i opłat lokalnych będą kształtowały się następująco:

Stawki podatku od gruntów (od 1 m kw. powierzchni):

 1. związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – 0,92 zł,
 2. pod wodami powierzchniowymi stojącymi lub wodami powierzchniowymi płynącymi jezior i zbiorników sztucznych 4,80 (od 1 ha),
 3. pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego – 0,30 zł.

Stawki podatku od budynków lub ich części (od 1 m kw. powierzchni użytkowej):

 1. mieszkalnych – 0,60 zł,
 2. związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – 23,54 zł,
 3. zajętych na prowadzenie działalności w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym – 11,18 zł,
 4. związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych – 3,02 zł,
 5. pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego – 7,26 zł,

od budowli – 2 proc. od wartości

Stawki opłaty targowej w styczniu i lutym obniżone są o 50 proc. i  kształtują się następująco:

– w dni targowe czyli wtorki, czwartki, soboty i niedziele – 6,70 za 1 m kw. (w styczniu i lutym 3,35 zł od każdego pełnego lub rozpoczętego metra kw. zajętej powierzchni),

– w pozostałe dni – 4,80 zł (2,40 zł),

– przy sprzedaży odręcznej – 3,20 zł (1,60 zł).

Stawka opłaty od posiadania psów wynosi 30 zł rocznie od jednego psa.

UM Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł

16 komentarzy

 1. Drodzy urzędnicy. Pieniądze poszły na ronda i chodniki. Żryjcie szczaw i mirabelki. Żeby nie było – to nie jest cecha polityki wyłącznie obecnego prezydenta. W Oświęcimiu zawsze rządziła zasada – „najpierw beton – potem ludzie”.

  No to niech ten beton teraz wam zwiększy dochody budżetu miasta…

 2. Czy hotin naprawde jest zaczadzony pisem, czy to przyjaciel po jako kon trojanski..? Glosowalem na pis, ale od takiego belkotu niedobrze sie robi..

 3. Nie po to Biedronka, Lidl i inne sieci wyparły polskich handlowców, aby obniżać ceny. Mają monopol i poparcie wielu klientów.

 4. 4,5 roku temu Duda udał się do Biedronki i zrobił zakupy podstawowych produktów żywnościowych (mleko, masło ser, margaryna, jajka, itp.) aby pokazać, że na Słowacji, która wprowadziła euro, wszystko jest droższe – mniejsza z tym.
  Ostatnio dziennikarze Faktu udali się do tego samego sklepu Biedronki i zrobili dokładnie takie same zakupy. Okazało się, że przez ten czas ceny wzrosły o 36% w porównaniu z 2015 rokiem.
  W związku z podwyżkami, jakie szykuje nam rząd od stycznia, ceny podskoczą prawdopodobnie o kolejne 4%.
  Przypuszczalnie będzie to wina Chwieruta.

 5. Pare lat temu przy sporych cotygodniowych zakupach z dziećmi wydawaliśmy około 300 zł.Teraz po paru latach pieluchy odeszły,mleka odeszły a płacę ok 550 zł co tydzień na zakupach za sporo mniej artykułòw.Ceny mediów też sporo w górę a juz od lutego jeszcze drożej.Miesięcznie to grubo ponad 1400 zł w plecy.Tak rucha nas ten komuszy rząd.Najpierw chce mnie przekupic moimi pieniedzmi a potem mi je zabiera z nawiązką a ciemny elektorat tej komuszej partii się jeszcze cieszy .Haha.Masakra.

 6. Za psa trzy dychy, powinno być ze trzy stówy by było za co sprzątać te psie g…a !!!!!!!

 7. Obsługa długu + spłata rat
  długu będzie kosztować ponad 10 mln zł w 2020 roku

 8. Za Chwieruta zadłużenie miasta wzrosło z 20 do 70 mln pln. Ile kosztuje obsługa tego długu? Może napisze ten, co nie wie?

 9. Nie wiem ile kosztuje. A ty wiesz? Przypuszczalnie tyle, ile innych sal gimnastycznych przy szkołach w Oświęcimiu. Być może minimalnie więcej, za ogrzewanie, bo kubatura większa.
  To rzeczywiście przykre, że w Oświęcimiu praktycznie nie ma opozycji, a przynajmniej nie daje w ogóle o sobie znać. Ale z takimi żalami do radnych pisu proszę.

 10. Gdyby podwyżki dotyczyły tylko Oświęcimia, można by rzeczywiście uznać, że to wina niegospodarności Chwieruta. Jednak wszystkie samorządy w Polsce podnoszą ceny odbioru śmieci, biletów komunikacji miejskiej i czego tylko się da, byle zrównoważyć budżet. Oświęcim jest jeszcze gminą w miarę bogatą, ale biedniejsze są w sytuacji rozpaczliwej. Doszło do tego, że burmistrz pisowskich Ustrzyk Dolnych zaapelował do biskupa, aby zgodził się na tylko jedną lekcję religii w tygodniu – bo nie ma z czego płacić.
  Rząd zabiera samorządom część pieniędzy z podatków i jednocześnie podwyższa o kilkaset procent opłaty za składowanie śmieci, ekologiczne, podwyższa ceny prądu dla urzędów, szkół, podwyższa pensje dla nauczycieli itd. – tylko nie daje samorządom na to pieniędzy. Co w takim razie mają robić burmistrzowie?
  Ciekawe jak hotin i jego klony skomentują podwyżki cen prądu, akcyzy na paliwo, na papierosy i alkohol i wszelkie inne podwyżki które wprowadza od stycznia rząd.
  Przypuszczalnie obwinią za nie Chwieruta.

 11. A może lepiej noclegownie zlikwidować, i pieniądze z Mopsu dla pijusów (nie mylić z osobami naprawdę potrzebującymi)

 12. Ile kosztuje utrzymanie nowej hali sportowej na Osiedlu? No cóż, w Oświęcimiu nie ma opozycji. Jers POPISKODSLDWIOSNA

 13. Coś mi się zdaje że te podwyzki to nie efekt tzw. przerzucenia cięzarów przez rząd na samorządy tylko początek kłopotów finansowych które zafundował nam nasz prezydent inwestycjami pod publikę które pochłonęły ogromne koszty a które teraz trzeba spłacać.

Send this to a friend