Kultura

OŚWIĘCIM. Od lipca Muzeum Auschwitz ponownie otwarte

Od 1 lipca ponowne będzie można zwiedzać tereny byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Rezerwacji na zwiedzanie z edukatorem-przewodnikiem, jak i wejście indywidualne można już teraz dokonywać w serwisie online http://visit.auschwitz.org. Dostępne są tam terminy od 1 lipca do 30 września. Tam także znajduje się nowy regulamin, cennik oraz informacje dla odwiedzających związane z sytuacją epidemiczną.
Zasady zwiedzania zostały przystosowane do nowych wymogów sanitarnych, bowiem zapewnienie bezpieczeństwa odwiedzającym oraz pracownikom Miejsca Pamięci to jedno z najważniejszych zadań Muzeum w czasie trwającej pandemii.
Wstęp na teren do obu części byłego obozu – Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau – odbywać się będzie wyłącznie na podstawie Kart Wstępu. Rezerwacji na każdy rodzaj zwiedzania można dokonywać wyłącznie w Internecie. Niezarezerwowane karty wstępu będą dostępne w Muzeum dniu wizyty, jednak przyjeżdżającym bez rezerwacji nie możemy zagwarantować możliwości wejścia na teren Miejsca Pamięci.
– Czas pandemii pokazuje, że w każdej trudnej, kryzysowej sytuacji, wzrastają lęki, napięcia, niechęci i budzą się dawne upiory. Właśnie teraz potrzebujemy wszyscy mądrego wsłuchania się w ostrzeżenia z przeszłości, by przeżywane i prognozowane trudności ekonomiczne nie były zarzewiem kryzysu moralnego, kryzysu człowieczeństwa – powiedział dr Piotr M. A. Cywiński, dyrektor Muzeum.
– Brak odwiedzających odczuliśmy bardzo mocno, także ze strony finansowej. Wiele programów i inwestycji musiało zostać odwołanych lub odłożonych na przyszłe lata. W przeszłości otrzymywaliśmy pytania, czy nie można by wprowadzić odpłatnych biletów wstępu, skoro zgromadzone w ten sposób fundusze pomagałyby w realizacji misji Muzeum. Mimo aktualnej bardzo trudnej sytuacji, chcemy, by wejście w obszar Miejsca Pamięci pozostało darmowe. Ale wychodząc naprzeciw osobom, które były i chcą nadal gotowe nas wspierać, wprowadzamy system (tzw. „pay what you want”), w którym każdy będzie mógł zadać sobie pytanie, czy chce wejść za darmo, czy może chce także wspomóc nas jakąś sumą. W ten sposób troska o naszą misję może stać się naszą wspólną sprawą – dodał dr Cywiński.
Zwiedzanie z edukatorem w tzw. turach dla odwiedzających indywidualnych odbywać się będzie w mniejszych nich dotychczas grupach, maksymalnie do 15 osób. Zmniejszona będzie też liczba osób łącznie przebywających na terenie. Odwiedzający będą także musieli zachować bezpieczny dystans interpersonalny – zarówno przed wejściem do Muzeum, jak i podczas zwiedzania. Na terenie obowiązują te same przepisy dotyczące zasłaniania ust i nosa, jak w całej Polsce. W kilku miejscach na terenie Muzeum zostały też umieszczone aparaty do bezdotykowej dezynfekcji rąk, a przed wejściem stanęła specjalna bramka dezynfekcyjna.
– Dla odwiedzających przygotowana została specjalna trasa zwiedzania, która minimalizuje liczbę miejsc, w której stykać się będą ze sobą odwiedzający Muzeum. Wewnątrz budynków należy poruszać się wyłącznie wytyczoną jednokierunkową trasą. Większa przestrzeń powstała dzięki usunięciu z wystawy wszystkich poziomych gablot, co umożliwia zachowanie bezpiecznego dystansu podczas zwiedzania – powiedział wicedyrektor Muzeum Andrzej Kacorzyk.
– Dla zwiększenia bezpieczeństwa przewodnicy Muzeum będą nosić podczas oprowadzania przyłbice ochronne, a odbiorniki oraz słuchawki wykorzystywane podczas zwiedzania spełniają wszystkie wymogi sanitarne. Oczywiście odwiedzający mogą korzystać także ze swoich słuchawek, które muszą pasować do portu minijack – dodał Kacorzyk.
W kilku miejscach na terenie byłego obozu Auschwitz I stanęły tablice ekspozycji zewnętrznej, dzięki którym poznać można historie oraz zobaczyć m.in. wnętrza czasowo wyłączone ze zwiedzania, np. podziemia bloku 11.
Zmianie ulegają także godziny otwarcia Muzeum. Miejsce Pamięci zwiedzać będzie można od godziny 9.00. Od lipca do września do godziny 16.00 zwiedzanie odbywać się będzie wyłącznie z przewodnikiem.
Auschwitz.org
Poprzedni artykułNastępny artykuł

7 komentarzy

  1. A Logo obchodzi ze Żydów mordowano tam poszli kominem i chuj. Jestem Polakiem i mam wyjebane na ten najlichszy z narodów,

  2. To muzeum powinno być rozebrane i poskładane na niemieckiej ziemi dla pamięci tych co tam mordowali wszystkie narody europy

  3. I jeszcze jedna ważna rocznica:127 lat temu spalił się Andrychów. Nie wiadomo dlaczego. Oświęcim niestety nie wysłał tam swoich delegatów celem zapalenia zniczy, odśpiewania hymnu i złożenia okolicznościowych wiązanek.
    A 100 lat temu w kościele w Wadowicach został ochrzczony Karol Wojtyła. To jeszcze ważniejsza rocznica, a gdzie akademie, msze i salwy armatnie? Skandal!

  4. Siedemdziesiąt trzy lata temu, 14 czerwca 1947 r. odbyła się uroczystość otwarcia Muzeum Auschwitz-Birkenau. Uroczystość rozpoczęła się od odprawienia nabożeństw – katolickiego na dziedzińcu bloku 11, żydowskiego w bloku nr 4 oraz prawosławnego i ewangelickiego w bloku nr 11 Po ich zakończeniu przemawiali m.in.: premier Józef Cyrankiewicz, który był więźniem KL Auschwitz. Następnie złożono wieńce przed Ścianą Śmierci na dziedzińcu bloku 11, po czym premier Cyrankiewicz dokonał otwarcia Muzeum.

    Dopiero 2 lipca 1947 r. Sejm przyjął ustawę powołującą Muzeum Auschwitz-Birkenau do istnienia. Stanowiła ona, że „Tereny byłego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, wraz z wszelkimi znajdującymi się tam zabudowaniami i urządzeniami zachowuje się po wsze czasy jako Pomnik Męczeństwa Narodu Polskiego i innych Narodów”.

    Najpierw otwarte zostało Muzeum, a później przyjęto akt prawny, w oparciu o który powinno działać, co spowodowane było faktem, że uroczystego otwarcia chciano dokonać 14 czerwca 1947 r., w siódmą rocznicę przywiezienia pierwszego transportu polskich więźniów politycznych z Tarnowa, a posiedzenie Sejmu zaplanowane było dopiero na początek lipca.

  5. Nie wiedziałem że Prawdziwi Polacy nie mogą mieć brody. A wąsy przynajmniej można?

  6. A może by tak rozebrać w pizdu cały ten pieprzony obóz , skoro „niemcy” jednogłośnie odrzucili chęć wypłaty odszkodowań. Przypominam cały ten wspaniały kompleks zbudowany został z rozebranych domów!!! Środowiska wiadomego pochodzenia tak samo powinny się poczuwać do jakichkolwiek działań w kierunku zadość uczynienia skoro trzepią na tym brudne pieniążki.

  7. A może przywrócić w Muzeum skarbonki, do których będzie można wrzucać dobrowolne datki – dlaczego je usunięto …

Send this to a friend