Kultura

OŚWIĘCIM. „Nie mogłem tutaj nie przybyć jako papież”. 44. rocznica wizyty Jana Pawła II w Oświęcimiu

Dokładnie 44 lata temu, 7 czerwca 1979 roku, Papież Jan Paweł II odwiedził Ziemię Oświęcimską. Ojciec Święty, podczas swojej pierwszej pielgrzymki do Polski odwiedził były obóz KL Auschwitz, a następnie odprawił Mszę Świętą na terenie obozu Birkenau.

Jan Paweł II był pierwszą głową Kościoła rzymskokatolickiego, która odwiedziła były niemiecki obóz koncentracyjny i zagłady. Jan Paweł II przyleciał do Oświęcimia helikopterem, wylądował na terenie ówczesnej bazy PKS nieopodal Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Limuzyną przejechał na teren byłego obozu Auschwitz I. Wtedy na trasie przejazdu witały Papieża Polaka tłumy mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej. Ojciec Święty modlił się pod Ścianą Śmierci. Następnie przeszedł do celi, w której zginął św. Maksymilian Kolbe. Po wizycie w Auschwitz I udał się do Brzezinki, gdzie czekało na niego około miliona wiernych, w tym wielu byłych więźniów niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Ołtarz przy którym Jan Paweł II odprawił uroczystą Mszę Świętą był postawiony na rampie obozowej.

– W tym miejscu straszliwej kaźni, która przyniosła śmierć milionom ludzi z różnych narodów, o. Maksymilian Kolbe odniósł duchowe zwycięstwo, podobne do zwycięstwa samego Chrystusa, oddając się dobrowolnie na śmierć w bunkrze głodu – za brata – mówił w swojej homilii Papież Jan Paweł II. – Przybywam tu dzisiaj jako pielgrzym. Wiadomo, że nieraz tutaj bywałem… bardzo wiele razy! Wiele razy schodziłem do celi śmierci Maksymiliana Kolbe, wiele razy klękałem pod murem zagłady i przechodziłem wśród rozwalonych krematoriów Brzezinki. Nie mogłem tutaj nie przybyć jako papież. Przybywam więc do tego szczególnego sanktuarium, w którym narodził się – mogę powiedzieć – patron naszego trudnego stulecia, podobnie jak dziewięć wieków temu narodził się pod mieczem na Skałce Stanisław, patron Polaków – mówił w 1979 roku Jan Paweł II.

O świętym Janie Pawle II mówią także oświęcimscy samorządowcy. – O św. Janie Pawle II pamiętamy także w Oświęcimiu – Mieście Pokoju. W kwietniu wspominamy Jego rocznicę śmierci, w maju wspominamy Jego rocznicę urodzin. Pamiętamy, że Jan Paweł II jest jedynym do tej pory Honorowym Obywatelem Ziemi Oświęcimskiej, Honorowym Obywatelem Gminy Oświęcim, Patronem Małopolski, a przede wszystkim Papieżem Pokoju. Zawsze z ogromnym uczuciem wspominam wizyty Jana Pawła II w Polsce, w których uczestniczyłem – Skoczów, Zakopane, Licheń, czy Kraków. To były wielkie emocje i duchowe przeżycia! – mówi Jakub Przewoźnik, radny miasta Oświęcim.

– Przypomnę także, że z inicjatywy oświęcimskich radnych PiS rok 2020 został przez Radę Miasta ustanowiony w Oświęcimiu – Rokiem Św. Jana Pawła II. Jako samorządowcy mamy obowiązek dawać jednoznaczne świadectwo troski o dziedzictwo i nauczanie wspaniałego człowieka oraz niekwestionowanego autorytetu jakim jest Papież Polak – dodaje radny Waldemar Łoziński.
Przypomnijmy, że b. obóz KL Auschwitz-Birkenau odwiedzili także następcy Jana Pawła II. 28 maja 2006 roku – Benedykt XVI, 29 lipca 2016 roku – papież Franciszek.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

19 komentarzy

 1. A ja myślałem Hotinku ,że języka miłości nauczyłaś się od twojego guru, naczelnika, tw Balbina , kaczorka dyktatorka .Jego słynne cytaty pamiętamy wszyscy : Chamska chołota , Komuniści, i złodzieje, Mordy zdradzieckie, Mordercy,i kłamcy , Naćpana chołota , Gorszy sort, Młode kobiety dają w szyję .

 2. Każda okazja jest dobra by się obrzucać błotem ,prawda komentatorzy od siedmiu boleści ,to jest ta wasza kultura ,mizerią

 3. Ktoś kto używa słowa POyeb jest bardzo kulturalny. Oczywiście według pisowskiej normy. Dla mnie to ktoś komu słoma z butów wychodzi.

 4. Waldi dba tylko o swoje 4 litery,i swoją wypasioną furę, żeby była zatankowana do pełna .Mieszkańców totalnie olewa ,nic nie robi dla Oświęcimian Słucha tylko rozkazów z Nowogrodzkiej..

 5. Łoziński coś ci się pomieszało w Banii. Zajrzyj jeszcze raz do karty opisu swojego stanowiska pracy!!. Jako samorządowiec masz dbać o dobro społeczeństwa zamieszkującego na terenie lokalnym a nie o dobro imienia zblamowanego i skompromitowanego obrońcy pedofilów który osobiście!!! zmienił prawo kanoniczne określające przestępcze czyny pedofilskie popełniane przez pracowników klerowego kombinatu jako „występki o małym znaczeniu. To tak gwoli przypomnienia

 6. Zibi vel @.Wolność słowa i wypowiedzi broni Konstytucja, a nie moderator.POniał Wania?

 7. Kiedy wreszcie administrator zacznie korzystać z prawa do blokowania chamskich,i wulgarnych wpisów tego świra,i chama Hotina

 8. Papież powiedział,że ,,nie mógł tutaj nie przybyć::,a taki troll jak POwska @@@@@@ ma POzywkę do POżycia. Czysty POwski cham a całej swej okazałosći.

 9. BBC nakazało Twitterowi zablokowanie pisowskich wypocin, gdyż materiały pochodziły również z ich stacji. Ciekawe jak to się skończy, bo BBC raczej nie pozwala na naruszanie praw autorskich.

 10. @@@@@ Ciebie POyiebie jeszcze na świecie ne było,a twóje bezmózgowie zastąpiono przez Tuska Powska lemingoza!

 11. Przypominam, że radni miasta Oświęcim z PiS i radni powiatowi z PiS nie oddali głosu i nie wyrazili sprzeciwu wobec haniebnego spotu PiS, wykorzystującego symbol Auschwitz…. wręcz byli zadowoleni, że został stworzony…. mało tego, autorzy PiS wykorzystali filmy bez wiedzy autora czym naruszyli jego prawa autorskie….. większych hipokrytów nie ma na świecie….

 12. A kogo to obchodzi. GUS podaje, że realne dochody Polaków spadły znowu o prawie 3 procent.

 13. Media społecznościowe PMA-B nie wspominają o tej rocznicy. Ważniejsze okazało się polecenie czytelnikom artykułu z „The Guardian” poświęconego ocalałemu z Zagłady Ivorowi Perlowi. Był on więźniem niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. Niestety, czytelnicy artykułu nie znajdą w nim informacji o niemieckim sprawstwie ludobójstwa na przeszło milionie ofiar. I choć chciałoby się napisać, że tradycyjnie już Niemców wyparli „naziści”, to jednak nie do końca.

  Autor artykułu przytacza odpowiedź jakiej Pan Ivor udziela młodym ludziom pytającym go, czy nienawidzi Niemców. Odpowiada pytaniem „Dlaczego mówisz o Niemcach? Kim byli moi strażnicy? Węgrzy, Ukraińcy, Polacy, Francuzi, Estończycy”. PMA-B poleciło ten tekst bez jakiegokolwiek komentarza. Swoim autorytetem, wynikającym z symboliki miejsca, uwiarygodniło przekaz, który jest jedną z najczęściej spotykanych form instrumentalizacji Auschwitz, sprowadzającą się do sugerowania polskiej (jako/i „kolaborantów”) współodpowiedzialności za zbrodnie „nazistów”.

  Co więcej. Po jakimś czasie polecany artykuł, również bez jakiegokolwiek komentarza, został po prostu usunięty z kont tt i fb PMA-B (niestety, próba telefonicznego wyjaśnienia tej sytuacji w BP PMA-B spełzła na niczym) .

  Czy są jakieś ważne powody dla których „The Gudardian” oraz autor artykułu (bynajmniej nie jego bohater i jego wypowiedź) nie podlegają krytyce ze strony PMA-B? Albo reagujemy na pewne zdarzenia (także przyznając się do popełnionych w związku z nimi błędów), albo je (usuwając materiał) kreujemy, ryzykując, zasadny w tym przypadku, zarzut manipulacji.

  Korekta – 5 minut temu na koncie PMA-B pojawiło się wspomnienie o wizycie Papieża Jana Pawła II.

 14. Warto przypomnieć, że w marcu br. projekt uchwały klubu Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Powiatu Oświęcimskiego, który zgłoszony został wówczas do porządku obrad w sprawie podjęcia rezolucji w obronie dobrego imienia Jana Pawła II, został odrzucony przez rządzącą obecnie w powiecie koalicję Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej, Porozumienia Samorządowego i Lewicy.

Send this to a friend