Informacje

OŚWIĘCIM. MZK zakupi dodatkowe 9 autobusów elektrycznych

Zwiększy się zeroemisyjny tabor oświęcimskiego przewoźnika. Miejski Zakład Komunikacji pozyskał 23 mln zł z pieniędzy unijnych z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Kupi za nie dziewięć autobusów o napędzie elektrycznym wraz z montażem ładowarek mobilnych. Dofinansowanie obejmuje też budowę stacji transformatorowej w zajezdni MZK przy ul. Leszczyńskiej oraz pantografu po drugiej strony miasta przy powstającej bazie MZK przy ul. Unii Europejskiej. – Przetarg jest w  toku, wkrótce wybierzemy dostawcę. „Elektryki” wjadą na ulice Oświęcimiu w przyszłym roku. Kupimy różne rodzaje autobusów i odpowiednie do nich ładowarki. Najwięcej, bo aż sześć pojazdów będzie w wersji MIDI, czyli o długości od 9,2 do 10,5 metra. Dwa autobusy MAXI o długości pomiędzy 11,8 a 12,2 metra i tylko jeden w typie MEGA, którego długość będzie w przedziale od 17,9 do 18, 2 metra.  Całość będzie kosztować ponad 33 ml zł, z tego 23 mln zł to pieniądze europejskie  – mówi Bożena Fraś, prezes oświęcimskiego MZK.

Prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut podkreśla, że miasto dba o czyste powietrze. –    Eliminujemy szkodliwe dla ludzi spaliny, myślimy też o komforcie i bezpieczeństwie pasażerów, konsekwentnie realizujemy nasze założenia zawarte w Strategii Rozwoju Miasta – wyjaśnia. – Zadbaliśmy też o komfort pracy kierowców, przy ulicy Unii Europejskiej przygotowujemy  przystanek autobusowy wraz z nową bazą, w której będzie pomieszczenie  socjalne i zaplecze sanitarne – dodaje.

Pierwszy autobus elektryczny pojawił się w mieście w 2020 roku. Ma długość 12 metrów. Jest przygotowany do przewozu 75 pasażerów, w tym 25 na miejscach siedzących.  Autobus  ma niską podłogę z wysuwaną platformę dla osób na wózkach, ma też biletomat. Wnętrze jest klimatyzowane, posiada Wi-Fi oraz monitoring w środku i  na zewnątrz pojazdu.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

17 komentarzy

 1. Poza tym nie mma juz takiego pojeccia, jak unijne środki. Wpłacamy więcej, niż otrzymujemy i to w postaci często kredytów.

 2. Nasz jedyny, pełnoelektryczny autobus miał reklamowaną baterię po 1,5 roku eksploatacji.

 3. Jakieś dwa miesiące wstecz pojawiła się na internecie informacja że wymiana 20 akumulatorów w 7 letnich autobusach będzie kosztowała Kraków 42,8 mln zł. Do przyszłej wymiany też dostaniemy unijne środki? Ponadto udział własny krakowskiego przewoźnika przy zakupie nowych wyniósł podobno 15 procent, nasz około 30?
  Czy miasto gdzie po 22 nie da się dojechać komunikacją publiczną do pracy na to stać?
  „Zgodnie z ustawą o elektromobilności, samorządy powyżej 50 tys. mieszkańców do 2028 roku są zobowiązane do tego, by przynajmniej 30 proc. taboru było niskoemisyjne. W roku 2025 ten wskaźnik powinien wynosić 20 proc.” MZK Oświęcim jest 100% własnością miasta, które … nie ma nawet 40 tys mieszkańców Czy zasilanie CNG nie byłoby lepszym rozwiązaniem?
  ps. Oczywiście zarobki kierowców MZK przy tak cennym taborze wzrosną chyba dwukrotnie?

 4. Dodaj jedynke i bedzie twoja szkola sp nr 10 , mimo to jak na POpapranego trola jesteś wyksztalcony ponad swoją inteligencję!

 5. Popaprany pisiurski świrze: dług Oświęcimia w przeliczeniu na jednego mieszkańca wynosi ok. 1500 złotych, pis w ciągu 8 lat zdążył zadłużyć Polskę na ok. 30 000 złotych na mieszkańca. A teraz sobie policz ile razy to jest więcej. Potrafisz? W podstawówce jak tego uczyli byłeś akurat na wagarach?

 6. Ludzie narzekają na stare Daby ,że są już wysłużone złomy więc miasto postanowiło zakupić 9 nowych autobusów elektrycznych ekologicznych to malkontenci znowu narzekają.Jak wam nie pasuje to chodźcie z buta na piechotę.

 7. Niech popytają w Krakowie ile kosztuje ich wymiana baterii. W USA dlaczego rezygnują z elektryków.. itd. Odpowiedzilni za wydawanie pieniędzy na takie buble techniki to zwykli ignoranci nie umiejący techniki.

 8. Tak, prezesem MZK jest były pełnomocnik komitetu wyborczego pana Ch. Ale nie narzekajcie. Wybraliście pana Ch na kolejną kadencję, więc… po co MZK skoro w Oświęcimiu mamy wygodne buty.

 9. Dokładnie zgadzam się rozkład jak z d. Po południu to już z buta wszędzie…. A jak mecz jest w hokeja to może by dać autobus co by zbierał ludzi z całego miasta? Kto jest dyrektorem tego cyrku MZK? Kolega Janusza? A do tego po południu i wieczorem autobus 0 przez całe miasto co godzina ? Dyrektor do zwolnienia …

 10. Tyle pięknych autobusów.. a rozklad jazdy jak ser szwajcarski. Zero taktów, jedynki jeżdżą rzadko i o godzinach niczym nie uzasadnionych. Podobnie wykluczenie Starych Stawów. Ogólnie … kiepsko

Send this to a friend