Informacje

CHEŁMEK. Chciał zainwestować w akcje gazociągu bałtyckiego Baltic Pipe, stracił 33 tys. zł

Mieszkaniec Chełmka padł ofiarą oszustów proponujących inwestowanie w akcje gazociągu bałtyckiego Baltic Pipe. Mężczyzna zamiast zyskać, stracił 33 tysiące złotych. Policjanci ostrzegają i apelują o zachowanie rozsądku i nie zawieranie takich transakcji przez telefon.

W ubiegłym tygodniu (11.04.2024) do Komisariatu Policji w Chełmku zgłosił się 72 – letni mieszkaniec Chełmka, który poinformował, że przeglądając Internet znalazł reklamę firmy zajmującej się inwestycjami. Kliknął w link, a następnie wpisał numer swojego telefonu do kontaktu. Po kilkunastu minutach zadzwonił do niego mężczyzna podający się za menagera firmy inwestycyjnej, a następnie przedstawił ofertę zakupu akcji Baltic Pipe. Potwierdził, że inwestując w te akcje, mężczyzna szybko pomnoży swoje oszczędności. Poprzez dużą pewność siebie oraz odpowiednie słownictwo, oszust zdobył zaufanie 72 – latka. Następnie namówił go, aby na swoim telefonie komórkowym zainstalował odpowiednią aplikację umożliwiającą śledzenie zysków z inwestycji. Mężczyzna wykonał polecenie oszusta i zainstalował aplikację. Nie wiedział o tym, że jest to program umożliwiający zdalny dostęp do telefonu, w tym również dostęp do danych za pomocą których logował się do konta bankowego. Oszust dysponując tymi danymi wykonał operację bankową przelewając z konta pokrzywdzonego 30 tysięcy złotych.

Policjanci ścigają sprawców tych przestępstw. Apelują o ostrożność, a także stosowanie się do poniższych zaleceń:

– należy sprawdzić czy firma inwestycyjna znajduje się na liście ostrzeżeń Komisji Nadzoru Finansowego;
– nie należy udostępniać nikomu danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej np. za pomocą programów: TeamViewer, AnyDesk, Quick Support;
– nie należy udostępniać danych poufnych dotyczących posiadanych kart płatniczych;
– nie należy przesyłać skanów swojego dowodu osobistego;
– nie należy instalować dodatkowego oprogramowania na urządzeniach z których następuje logowanie do bankowości internetowej.

KPP w Oświęcimiu

Poprzedni artykułNastępny artykuł

4 komentarze

  1. Niech zgadnę: kolejne tłumy hinduskich filmowców przekraczają granicę z wizami wydanymi przez MSZ?

  2. Jak jesteś taki ciekawski to jedź,i sam się przekonaj co tam się dzieje.

  3. niech ryży pochwali sie jak na granicy z bialorusia bo cos wszyscy zamilkli!

  4. Kiedy dowiemy sie z polskich mediow, ze Tusk powiedzial, ze nie zgadza sie na dalsze blokowanie granicy bez wzgledu na argumenty i jakiekolwiek racje polskich rolnikow?

Send this to a friend