Informacje, Kultura

OŚWIĘCIM. Muzeum Żydowskie wspiera rozwój edukacji zdalnej

Odwiedzający mogą bez przeszkód obejrzeć wystawę główną “Oszpicin. Historia żydowskiego Oświęcimia” dzięki internetowej platformie Google Arts & Culture.
Najciekawsze obiekty z kolekcji oświęcimskiego muzeum,w tym m.in. unikatowe przedwojenne archiwalia i wykopaliska archeologiczne są dostępne wraz z opisami po polsku i po angielsku można obejrzeć w domu na ekranie komputera i smartfona pod adresem https://www.ajcf.pl/online-exhibition/.

Wciąż przyjmujemy odwiedzających na wystawie, tym razem wyłącznie za pomocą technologii cyfrowej – mówi Tomasz Kuncewicz, dyrektor Muzeum Żydowskiego w Oświęcimiu, przy którym znajduje się jedyna zachowana w mieście synagoga – Nasza współpraca z Google w digitalizacji zbiorów sięga 2016 roku. Dzięki partnerstwu możliwe jest nie tylko oglądanie naszych zbiorów w sieci, ale także wirtualny spacer po muzeum i synagodze w technologii Google StreetView, który wkrótce udostępnimy jako zwiedzanie z przewodnikiem podczas otwartych webinariów – dodał Kuncewicz.

Muzeum Żydowskie w Oświęcimiu to także programy o historii i prawach człowieka dla nauczycieli. Aktualnie realizowana Akademia Edukacji Antydyskryminacyjnej z powodu koronawirusa została przekształcona w kurs online. Ponadto muzeum postanowiło podzielić się doświadczeniami z prowadzenia edukacji zdalnej z nauczycielami z całej Polski, którzy obecnie w krótkim czasie muszą podjąć wyzwanie nauczania dzieci i młodzieży przez internet.

W naszym przypadku zmiana z nauczania klasycznego na edukację zdalną odbyła się dość płynnie, niczym przełączenie zwrotnicy – mówi Maciek Zabierowski, kierownik działu edukacji oświęcimskiego muzeum – Od trzech lat realizujemy kursy na platformie Google Classroom. Kiedy okazało się, że nasza wiedza może pomóc nauczycielom wystartować z własnymi zajęciami przez internet, od razu postanowiliśmy założyć na Facebooku specjalną grupę, a także uruchomić bezpłatny kurs internetowy dla osób, które planują w krótkim czasie podjęcie nauczania zdalnego z tym narzędziem.

Zapraszamy nauczycieli i pozostałe osoby planujące rozpocząć nauczanie przez internet do grupy: https://www.facebook.com/groups/jaktougryzc.

Muzeum Żydowskie w Oświęcimiu
Poprzedni artykułNastępny artykuł

2 komentarze

Send this to a friend