Informacje

OŚWIĘCIM. Motywem przewodnim 79. rocznicy wyzwolenia Auschwitz będzie człowiek

Motywem przewodnim 79. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz będzie człowiek. Wizualnym symbolem będą twarze ludzi więzionych w Auschwitz, które uwieczniono na rysunkach wykonanych w okresie funkcjonowania niemieckiej fabryki śmierci.

– Auschwitz kojarzy się dziś wielu przede wszystkim z terenem: z drutami kolczastymi, z barakami, czy wieżami wartowniczymi. To pusta przestrzeń wypełniona reliktami architektury obozowej. Tymczasem dramat i znaczenie Auschwitz dotyczy nie reliktów, a Człowieka. Ponad miliona ludzi, ofiar zamordowanych, zamęczonych i osób ocalałych. To ich twarze – narysowane przez nich samych – chcemy przypomnieć w przededniu 80. rocznicy wyzwolenia, która nastąpi za rok: 27 stycznia 2025 roku – powiedział dyrektor Muzeum Auschwitz dr Piotr M. A. Cywiński.

Tegoroczne obchody rozpoczną się w sobotę 27 stycznia br. o godzinie 18.00 przy jednym z oryginalnych baraków murowanych na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau, którego konserwacja właśnie została zakończona.

Całość wydarzeń będzie transmitowana na stronie www.auschwitz.org oraz kanale Muzeum w serwisie YouTubeNa terenie Muzeum dostępny będzie dla wszystkich chętnych sektor otwarty, z którego będzie można śledzić przebieg wydarzenia.

Szczegóły dotyczące obchodów oraz informacje organizacyjne będą udostępniane na stronie: 79.auschwitz.org.

Do momentu wyzwolenia ok. 7 tys. więźniów przebywających na terenie obozu przez żołnierzy Armii Czerwonej, niemieccy naziści zamordowali w Auschwitz ok. 1,1 mln osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, sowieckich jeńców wojennych oraz ludzi innych narodowości.

Dziś dla świata Auschwitz jest symbolem Zagłady i okrucieństw II wojny światowej. W 2005 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych uchwaliła dzień 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

(Źródło i foto: Muzeum Auschwitz)

Poprzedni artykułNastępny artykuł

2 komentarze

  1. Jeżu. A ten tu skąd? To nie jest bełkot hotina. To jest zupełnie inny bełkot.

  2. Zmiany w muzeum osób pomagającym więźnia z Pani Szydło na niewiadomo jakie ma pochodzenie i z kim związane Panią Niedzielę z domu kto to wie i co robili w czasie Wojny . Informacje są sprzeczne jak nie jasne . Niech przedstawi dokumenty Niedziela z domu Kto dla poprawności politycznej.

Send this to a friend