Kultura

OŚWIĘCIM. Ministerstwo Kultury wsparło budowę hostelu przy Muzeum Auschwitz

Dzięki promesie Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu wysokości niemal 21,5 miliona złotych możliwa będzie budowa hostelu i niezbędnej infrastruktury w bezpośrednim sąsiedztwie powstającego obecnie nowego Centrum Obsługi Odwiedzających Miejsce Pamięci Auschwitz.

W 2019 r. Muzeum pozyskało połowę środków na tę inwestycję od darczyńców prywatnych. Obecna decyzja MKDNiS gwarantować będzie realizację tej niezwykle ważnej inwestycji, która służyć będzie przede wszystkim edukacji oraz rozwojowi wolontariatu.

– Dogłębne analizy jednoznacznie wskazują, iż głównym hamulcem w rozwoju kilkudniowych sesji edukacyjnych w Miejscu Pamięci jest kwestia dostępności taniego zakwaterowania uczestników w najbliższym sąsiedztwie. Podobne ograniczenia wpływają także negatywnie na rozwój wolontariatu, bowiem dla wielu studentów gotowych poświęcić część własnych wakacji, by wspomagać naszą misję, ceny hotelowe były wielokrotnie barierą nie do pokonania – powiedział dyrektor Muzeum Piotr M. A. Cywiński.

– Dzięki niezwykle istotnej dla nas decyzji wicepremiera prof. Piotra Glińskiego o zapewnieniu środków na realizację tego projektu, możliwe będzie utworzenie niezbędnej infrastruktury, tak ważnej dla prowadzenia pogłębionych projektów w sferze edukacji i wolontariatu w bardzo długiej perspektywie czasowej – podkreślił.

– Utworzona baza noclegowa, zapewni osobom biorącym udział w dłuższych pobytach studyjnych, seminarzystom, słuchaczom studiów podyplomowych oraz uczestnikom konferencji, możliwość zmniejszenia kosztów uczestnictwa w organizowanych przez nas programach edukacyjnych – powiedział Andrzej Kacorzyk, dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

– Wszyscy wierzymy, że do końca 2023 r. trudna sytuacja pandemiczna zostanie opanowana i frekwencja zacznie wracać do normy. Dzięki rozpoczynającemu się projektowi będziemy przygotowani do tych wyzwań nie tylko od strony merytorycznej, ale i infrastrukturalnej – dodał.

5 milionów dolarów na realizację tego projektu przekazał Ronald S. Lauder, przewodniczący zarządu Auschwitz-Birkenau Memorial Foundation i prezes Światowego Kongresu Żydów, który od dawna jest darczyńcą i wspiera misję Miejsca Pamięci. – Jedynym sposobem, w jaki możemy zapobiec kolejnemu Szoa, jest edukacja oraz sprawienie, by jak najwięcej ludzi stało się świadkami tego strasznego miejsca, w którym rozegrały się najgorsze okrucieństwa znane ludzkości – powiedział Ronald S. Lauder.

Pół miliona dolarów przekazał Joel Citron oraz jego żona Ulrika, będący już wcześniej darczyńcami Miejsca Pamięci w zakresie prac konserwatorskich. Joel Citron, wiceprzewodniczący zarządu Auschwitz-Birkenau Memorial Foundation powiedział: – Czynimy to po to, by głośno i z honorem mówić o tych co odeszli i o tych, którzy ocaleli. Czynimy to po to, by mówić o tym jasno dzisiaj i w przyszłości. Czynimy to po to, by stanowczo przeciwstawić się antysemityzmowi i fanatyzmowi.

W ciągu roku Muzeum przygotowuje szereg kilkudniowych projektów edukacyjnych. Baza noclegowa pozwoli na znaczące obniżenie kosztów organizacji takich programów oraz uczestnictwa w nich, a co za tym idzie zapewni większą dostępność programów edukacyjnych dla szerszego grona odbiorców. Hostel zapewni także miejsca noclegowe dla kilkuset wolontariuszy i praktykantów Miejsca Pamięci.

– Obiekty objęte tą inwestycją zostały zaprojektowane przez firmę architektoniczną Kozień Architekci w ramach konkursu architektonicznego na opracowanie rozwiązania dla nowego centrum obsługi odwiedzających. Na połowę 2021 r. planowane jest ogłoszenie przetargu na wybór generalnego wykonawcy – powiedziała kierująca projektem Katarzyna Oboza-Ziarko.

Zakończenie inwestycji planowane jest na 2023 r.

Źródło: Auschwitz.org

Poprzedni artykułNastępny artykuł

8 komentarzy

  1. Muzeum buduje!? a tak walczyli z Marszałkiem

  2. to już można budować w strefie ochronnej utworzonej dla Muzeum?

  3. Pieniądze są teraz potrzebne na dofinansowanie szpitali zakup szczepionek sprzętu medycznego respiratorów transportu sanitarnego, szpitalnego ( karetek) itp……….. a nie teraz na takie rzeczy

  4. Tak właśnie niszczy się Oświęcim. Polikwidowali wszystko. Nie damy OBCYM nawet zeta zarobić. Ale z infrastruktury miejskiej się korzysta…

  5. ,,- Wszyscy wiemy,że do końca 2023 r.trudna sytuacja pandemiczna będzie opanowana”,skąd ta pewność czyżby pan Kacorzyk miał kontakty metafizyczne z Wszechmogącym czy też z Jackiem wróżbitą ?

  6. że co hostel za 43 mln?
    to chyba na 500 osób a i tak nie wierzę że nocleg w sezonie będzie tam poniżej 70 zł na osobę

    miejsc noclegowych w Oświęcimiu jest prawie 2000 więc nie rozumiem tej inwestycji- tylko jako czysty biznes

Send this to a friend