Informacje

OŚWIĘCIM. Miastu potrzebny gospodarz, a nie „wenecki doża”

Waldemar Łoziński

Rozmowa z radnym Waldemarem Łozińskim. O kryzysowej sytuacji w MOPS w Oświęcimiu i nie tylko…

W sierpniu pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej złożyli pismo do prezydenta Janusza Chwieruta oraz dyrektora jednostki, szeroko opisujące trudną sytuację pracowników. Pańskie zdanie w tej sprawie?

Waldemar Łoziński, radny miasta Oświęcim: – Problem wynagrodzeń w oświęcimskim urzędzie miasta nie dotyczy tylko MOPS-u. To bolączka całego urzędu i wszystkich jednostek mu podległych. Ten apel trzeba więc odczytywać zdecydowanie szerzej. Pracownicy  przekazali  jasny sygnał: chcemy tu pracować, lubimy swoją pracę. Kochamy to miasto i ludzi tu mieszkających i dlatego podejmujemy kolejny raz próbę naprawienia sytuacji. Chcę podkreślić, że to nie jest problem, który powstał tu i teraz, to są zaniedbania kilkunastoletnie. Jeśli ktoś nawet teraz powie: jest pandemia, jest wojna, a co za tym idzie inflacja i nie ma aż tylu pieniędzy na podwyżki, to ja się pytam o te wszystkie lata wstecz. Zawsze do tej pory było coś ważniejszego niż pracownik! Cały czas prezydent Janusz Chwierut wmawia pracownikom, że muszą poczekać, że są niby pilniejsze sprawy. No to oni w końcu zebrali się na odwagę i powiedzieli głośno „nie!”. Mówią: my już nie damy się kolejny raz zbyć. Tę sytuację należy bardzo poważnie potraktować.

To jak Pan sądzi, zostaną poważnie potraktowani?

– Chcę wszystkim walczącym w urzędzie miasta o godne wynagrodzenia publicznie powiedzieć: nie jesteście sami w tej walce! Na pewno część radnych jest po Waszej stronie. Razem z radnymi Krzysztofem Kuczkiem i Jakubem Przewoźnikiem, złożyliśmy kolejny wniosek do budżetu miasta na rok 2023, o podwyżki dla wszystkich pracowników w kwocie 1000 zł brutto. Nie poddamy się w batalii o szacunek dla ludzi i godne życie pracowników.

Wspomniał Pan o radnych. Jak zapatrują się na problem niskich wynagrodzeń miejskich urzędników?

– Co do klubu PiS sytuacja jest jasna. Zdecydowanie stoimy po stronie pracowników, czego dowodem był już nasz apel, a następnie głosowanie za podwyżkami. Jeśli chodzi o resztę radnych, czyli tych którzy niby są decyzyjni – radni PO, radni z komitetu Janusza Chwieruta czyli takie PO-bis, no i KOS – to chyba najlepiej odpowiem na to pytanie przytaczając fakty. Mając pełną świadomość, że zaniedbania w tej finansowej materii sięgają wielu lat i najpewniej nie będzie woli, by naprawić to w jednym roku budżetowym, złożyłem wniosek o podwyżkę 10-procentową na rok 2022. Z myślą o powtórzeniu tego wniosku przez przynajmniej kolejne dwa lata. W zależności od rozwoju sytuacji. Wniosek złożyłem na komisji budżetu, żeby sprawdzić czy jest przychylność ze strony „radnych decyzyjnych”. Radni przyjęli moją argumentację i zagłosowali za moim wnioskiem. I to tyle dobrych wiadomości. Niestety w tym mieście władzę absolutną sprawuje prezydent Janusz Chwierut i jego „żołnierze” nie mają odwagi cywilnej, żeby się sprzeciwić. Tak więc na sesji Rady Miasta zagłosowali przeciw wnioskowi, który wcześniej sami poparli na komisji…

List protestacyjny pracowników MOPS znamy, a co Pan sądzi o odpowiedzi prezydenta Janusza Chwieruta?

Jak zobaczyłem tę odpowiedź, to przecierałem oczy ze zdziwienia. Prezydent jak zwykle szuka winnych wszędzie, tylko nie u siebie. Można pozornie odnieść wrażenie, że niskie zarobki w „jego” firmie to wina wszystkich wkoło, a on sam przecież robi co tylko może, żeby tę sytuację zmienić. Otóż nie! Trzeba sobie jasno powiedzieć: za to co dzieje się w mieście Oświęcim odpowiada jednoosobowo prezydent Janusz Chwierut! Miał, że tak powiem, w głębokim poszanowaniu pracowników wtedy, gdy był czas prosperity. I robi dokładnie to samo teraz, w czasach gdy tego wsparcia szczególnie potrzebują. Szczytem jego obłudy i cynizmu było w mojej ocenie pokazanie zarobków w MOPS. Chociaż można też chyba dodać, że był to szczyt głupoty. Czego się bowiem dowiadujemy? Otóż np. tego, że aż 11 pracowników zarabia obecnie około 2450 zł na rękę, na co składa się pensja zasadnicza, staż, dodatek funkcyjny oraz dodatek socjalny. Kolejnych 18 pracowników zarabia około 2800 zł na rękę, z tymi samymi dodatkami… Czyli gdybyśmy chcieli to policzyć uczciwie, bez dodatków, blisko 30 osób pracuje w MOPS za niewiele więcej od najniższej krajowej. No to rzeczywiście, ma się czym chwalić pan prezydent! Oczywiście, nie ma co liczyć na zrozumienie z jego strony, bo jak mówi przysłowie, syty nie zrozumie głodnego. Niestety tym miastem rządzi Janusz Chwierut. W mojej ocenie – najgorszy włodarz od czasów Władysława I Oświęcimskiego, a dodam, że był to wiek XIV.

Pismo wystosowała również dyrektor MOPS-u. Skomentuje Pan?

– To pismo szefowej MOPS, jak dla mnie, to jednak kompromitacja. Górnolotne pismo, w którym informuje się pracowników, że jednostka dostaje dotację na swoją działalność z budżetu miasta. Pani Dyrektor, naprawdę? No nie wiedzieliśmy. Dziękujemy. Bardzo nas to uspokoiło. Jedyne sensowne w tym piśmie zdanie, to przyznanie otwarcie, że trudności kadrowe występują już od kilku lat. Czyli mamy kolejne potwierdzenie, że zaniedbania w kwestiach pracowniczych mają w Oświęcimiu długą historię. Czyli to nie obecny rząd, jak pokrętnie wmawia nam prezydent Chwierut, jest wszystkiemu winny. Generalnie uważam, że ciepła dyrektorska posadka nie powinna nikomu przysłaniać rzeczywistości. W mojej ocenie dyrektor, który nie ma odwagi stanąć w słusznej sprawie po stronie swoich pracowników, nie powinien być dyrektorem.

No dobrze. To czego w Oświęcimiu potrzeba, żeby uzdrowić sytuację?

–  Zmiany, zmiany i jeszcze raz zmiany. Oświęcim potrzebuje normalnej współpracy pomiędzy ludźmi. Miasto potrzebuje nowego, świeżego spojrzenia na rozwój, zagrożenia i szanse. Oświęcim potrzebuje prawdziwego gospodarza, prezydenta z wizją i pasją, otwartego na ludzi i na ich potrzeby. Potrzebny jest człowiek, który da większą swobodę samorządowym pracownikom i pozwoli im się rozwijać. Człowiek, który ich szanuje i docenia. Potrzebny jest partner do współpracy dla oświęcimian i radnych, a nie puszący się, wybierany dożywotnio – „doża wenecki”. Jak sam siebie ochrzcił Janusz Chwierut. Oświęcim potrzebuje pilnej naprawy wszechobecnej architektonicznej tandety, oddłużenia miasta, odzyskania zaufania pracowników oraz silnego impulsu rozwoju gospodarczego, bo świat nam ucieka. Wszystko to zostało przez prezydenta Janusza Chwieruta kompletnie zaniedbane.

Dziękujemy za rozmowę.

Źródło: Kurier Oświęcimski

Poprzedni artykułNastępny artykuł

59 komentarzy

 1. @(nie) przytomny
  „OK, nie chcesz rozmawiać, to nie. Tylko w takim razie co tutaj robisz? Wylewasz swoje frustracje? A twoje głupie obelgi spływają po mnie. Krótko mówiąc – *** ***”
  .
  Pytasz co ja tutaj robię? Zdradzę ci sekret, zbieram materiały do książki. Frustracje? A gdzie ty widzisz moje frustracje? Na razie tylko punktuję twoje i tobie podobnych, intelektualne niechlujstwo.
  Moje „głupie obelgi”? Chcesz być agresywny, a nie jesteś nawet zabawny. Pewien znany poeta napisal kiedyś „powiedzieć komuś, że jest idiotą, to nie obelga, tylko diagnoza”.
  A kim ty jesteś? Patrząc na twoje wypowiedzi, nie potrafisz, bez językowej agresji zareagować na jakikolwiek argument. Za każdym razem tylko wariacje na temat pisorów. To już nawet nie jest nudne, to jest żałosne.
  Mistrzostwo żenady to próba odwrócenia kota ogonem, kiedy napisałem o priorytetach. Gdzie ja panie (nie)przytomny napisałem, że jedynym zadaniem prezydenta miasta jest cyt.głównym obowiązkiem prezydenta miasta jest podwyższanie pensji urzędnikom urzędu miasta”?
  Nie rozumiesz znaczenia słowa „priorytet” zapytaj woojka google.
  Lista tematów niewykorzystywanych dotychczas przez konkurentów pana JCH, jest długa i samo ich wyliczenie mogłoby zająć ze dwie strony A4 i to wyłącznie kiedy posłużymy się jego programami wyborczymi jako punktem odniesienia.
  O czym z tobą, panie (nie) przytomny rozmawiać, jak ty reagujesz stałym zestawem sloganów na każdy argument?
  Że na koniec sześć gwiazdek? To tylko potwierdzenie twojej mizernej zdolności do dyskusji z rozmówcą, który nie poddaje się twojemu trybowi prowadzenia dyskusji.
  Żenada do kwadratu, panie (nie)przytomny.

 2. OK, nie chcesz rozmawiać, to nie. Tylko w takim razie co tutaj robisz? Wylewasz swoje frustracje? A twoje głupie obelgi spływają po mnie. Krótko mówiąc – *** ***.

 3. @(nie) przytomny
  Twoja wypowiedź jest tak banalnie prowokacyjna, że nie chce mi się jej szerzej komentować, no może poza dwoma kwestiami.
  Pierwsza – nic nie zrozumiałeś z mojej poprzedniej wypowiedzi. A może precyzyjniej – zrozumiałeś ale brak inteligencji emocjonalnej, utrudnia ci przyznanie się do tego faktu.

  Druga – byłeś miernym trollem, jesteś miernym trollem, pozostaniesz miernym trollem.

  I jeszcze jedno – mógłbym wyliczyć kilkanaście dowodów na to, że pan Janusz Chwierut dobrym gospodarzem chciałby być, ale wciąż mu nie wychodzi. Mógłbym, ale zarówno ty, jak i tobie podobni panie (nie) przytomny nie bylibyście w stanie (bez szkody dla waszego zdrowia) przyjąć tego do wiadomości. Nie zrobię tego, ponieważ jako chrześcijanin staram się unikać robienia jakiejkolwiek krzywdy, innym ludziom.

 4. Wypowiadam się przeciw pis, ponieważ to realna siła polityczna, mogąca liczyć w przyszłych wyborach samorządowych na jakieś 30% głosów. A nie widzę poza pisem innej grupy politycznej mogącej zagrozić poważniej Chwierutowi. Lewica – nie sądzę. Ziobryści? Żarty jakieś. Świrujący korwinowcy? Bez jaj. A tanich demagogów w rodzaju Kukiza idących z hasłem: „dajcie mi porządzić, bo jeszcze nie rządziłem” – no to ich już przerabialiśmy.

 5. Aha. Czyli głównym obowiązkiem prezydenta miasta jest podwyższanie pensji urzędnikom urzędu miasta, czy tak? A ja zupełnie głupio myślałem, że urząd miasta jest po to, aby służyć mieszkańcom Oświęcimia. Utrzymywać szkoły (podstawowe, bo średnie ma powiat), remontować chodniki, naprawiać drogi, budować nowe, dbać o ich sprzątanie, odśnieżanie, kosić trawniki, sadzić drzewa, itp, itd. A tu twoim zdaniem prezydent powinien to wszystko olać i wydawać i tak już pomniejszone pomniejszone, dzięki działaniom rządu pis, pieniądze na płace dla urzędników, żeby żyło im się lepiej? Otóż zaskoczę się: ogólnie teraz ludziom w Polsce żyje się gorzej, nawet znacznie gorzej niż rok, dwa, trzy lata temu. Jeśli dostają podwyżki, to i tak nie rekompensujące gwałtownego wzrostu kosztów utrzymania. Więc współczuję urzędnikom, tak jak i ogromnej większości Polaków, zwłaszcza z budżetówki, że coraz prędzej relatywnie biednieją. Tylko: im też Chwierut „ma dać”? A z czego niby?
  Nie odpowiedziałeś na moje pytanie: jeśli w Oświęcimiu nie Chwierut, to kto? A może ty się nadasz?

 6. @Przytomny po co dyskutujesz jak masz PO-wskie klapki na oczach. Każdy głos przeciwny do Twojego to według Ciebie pisze pisior. Twoich komentarzy nie idzie czytać więc ich nie pisz. Taka moja rada dla Ciebie.

 7. @ (nie) przytomny

  „A teraz pieniądze są, tak?” Tak, teraz pieniądze są, tylko jest jeden problem, którego nie rozumieją podobni tobie. Po pierwsze, kiedy pieniędzy jest mniej, zmienia się priorytety w zakresie ich wydawania. Tu zmiana priorytetów jest konieczna również dlatego, że ludzie pracujący na rzecz prezydenta miasta coraz głośniej mówią „Tak się nie da żyć”.
  Z pisemnych wypowiedzi pana prezydenta widać, że on potrzeby zmiany priorytetów nie widzi, źle to wróży panie (nie)przytomny.
  Zresztą nawet zdjęcie Rynku Głównego ilustrujące komentowany tekst dowodzi tego, że „dobry gospodarz” nie potrafi utrzymać porządku na swoim własnym „podwórku”.

  Jeszcze jeden cytat: ” Ci , którzy chcieliby i którzy coraz prędzej przebierają nóżkami, żeby go wygryźć, sprawiają naprawdę żałosne wrażenie.”
  Jak tu z tobą trollu dyskutować, skoro nie potrafisz pisać inaczej niż językiem pogardy i nienawiści?
  Gdyby poddać analizie wasze wypowiedzi, to zebrałoby się zaledwie kilka sloganów, powtarzanych w kółko i polanych śmierdzącym sosem języka nienawiści. To klasyczny przykład pogardy dla tych, którzy „bezczelnie” chcą mieć prawo do innego zdania.
  Najwyraźniej, wasz instruktor/szkoleniowiec/trener albo jest marny w swej sztuce, albo cierpi na postępujące niedowidzenie.

 8. A teraz pieniądze są, tak? Skutki wieloletniego drukowania przez pis gór pieniędzy bez pokrycia i ich masowego rozdawnictwa w formie plusów, możesz sobie obejrzeć w sklepach, przy okazji robienia najbliższych zakupów. Jeśli nie widzisz związku, no to niestety nie mamy o czym rozmawiać.
  Zgadzam się natomiast, że w Oświęcimiu nie ma w tej chwili po stronie pis żadnego lepszego od Chwieruta kandydata na prezydenta. Ci , którzy chcieliby i którzy coraz prędzej przebierają nóżkami, żeby go wygryźć, sprawiają naprawdę żałosne wrażenie. A poza nimi – widzisz jakąś inną rozsądną kandydaturę? Jeśli tak, jeżeli znasz kogoś takiego, bystrego i kompetentnego, to daj mi znać. Z chęcią na kogoś takiego zagłosuję. Bo moim zdaniem – Chwierut żadnym geniuszem nie jest.

 9. @ (nie) Przytomny
  cyt. „To bez znaczenia. Cała to głupia dyskusja.”
  Jasne, każda dyskusja, w której sobie ty i twoi kumple nie radzicie, jest głupia i bezcelowa. I wtedy trzeba sięgnąć po argumenty z zupełnie innej beczki. W stylu niesławnej pamięci ministra Rostowskiego – pieniędzy nie ma i nie będzie, dokładając do tego nieśmiertelne – bo to przez pis. A ponieważ tego może być mało to dołożymy jeszcze głupich radnych z pis.
  Brak elementarnego szacunku dla przeciwnika aż bije z waszych postów panie (nie)przytomny z nienawiści do wszystkiego, co inne niż twoje.
  PiS nie ma dobrego kandydata kontra Chwierutowi, to wiedzą wszyscy obserwatorzy lokalnej sceny „politycznej”. Ale to nie oznacza, że sytuacja nie może się zmienić. Jedno jest pewne, po drugiej stronie wciąż nie ma nikogo, kto potrafiłby bez prymitywnych zagrywek w stylu „pisiory, et cetera” osiągać sukces w jakiejkolwiek dyskusji na tym portalu. Najwyraźniej lokalna farma trolli ma problem z trenerami :-).

 10. To bez znaczenia. Cała to głupia dyskusja. Kilkusetprocentowe podwyżki opłat za ogrzewanie prąd, gaz i inne media, plus utrata znacznej części dochodów podatkowych poprzez „polski ład”, prawdopodobnie i tak niedługo zamordują finanse samorządów. Gdyby nawet Chwierut nie wiem jak się starał, nie będzie w stanie temu zapobiec. Czekają nas więc wygaszania lamp na ulicach, obniżenie temperatury w biurach i szkołach, itp, a jeśli dla urzędników będą jakieś symboliczne podwyżki płac, to zrekompensują skutki szalejącej drożyzny w sklepach tylko w minimalnym stopniu. Prawdopodobnie zaczną się też zwolnienia.
  Wiara w to, że zastąpienie Chwieruta kimś w rodzaju Łozińskiego cokolwiek pomoże, jest śmieszna. Wyzłośliwianie się i pyskówki po mediach radnych pis wystawiają im zresztą jak najgorsze świadectwo.

 11. @stefanB
  Klonie, to że nie rozumiesz prostego tekstu widzimy wszyscy, to że posługujesz się dziwacznym slangiem (okamerowanie) też widzą wszyscy, może teraz dla odmiany coś mądrego?

 12. W mojej ocenie p.radny Łoziński ma problem w odróżnieniu interesu publicznego od prywatnego. A to już jest prosta droga do wszelkiego rodzaju nadużyć.
  Mógł przecież zacząć od zawnioskowania o okamerowanie jakichś newralgicznych punktów miasta. Mógł? Niestety zaczął od swojej zagrody. Kropka…

 13. @***** ** & ***

  Coś Ci się pomieszało kolego. Te 10% to żaden plan działania tylko postulat. Nie sformułowali go pracownicy tylko radni PiS…
  Do tego mało realny. Pomijam tu kwestię inflacji.

  Przy okazji – skoro radny wskazuje, że zaniedbania w tej kwestii to sprawa ciągnąca się od lat. Wypada zapytać radnego dlaczego zainteresował się tym dopiero teraz. Tani populizm dla taniego poklasku – bez wskazywania możliwych rozwiązań.

 14. @StefanB
  przydługi cytat „Jednym z powodów poróżniających radnego Łozińskiego z prezydentem Chwierutem była decyzja odmowna tego drugiego , na wniosek radnego o zamontowanie monitoringu wizyjnego na tyłach jego restauracji . Oczywiście eksploatacja owego monitoringu na koszt podatnika…”

  i komentarz.
  Po pierwsze, brak precyzji w wypowiedzi, w stylu słyszę, że gdzieś dzwonią, ale w którym kościele? Przedmiotowa restauracja znajdowała się w lokalu stanowiącym własność miasta. Mniemam, że jako osoba mająca się za światłą rozumiesz implikacje.

  Po drugie.Tyły „restauracji” wychodzą na podwórko, które jest miejscem publicznym, gdzie przechodzi wielu ludzi, niektórzy niekoniecznie pozytywnie nastawieni do świata. Formalnie, nie było i nie ma przeciwwskazań prawnych do montażu kamer w takim miejscu, również na koszt podatnika. Jedyną przeszkodą była polityka.

  Po trzecie – pierwszym, który miał problem ze zrozumieniem istnienia dwóch powyższych przesłanek był pan Janusz Marszałek a ściślej jego urzędnicy, którzy przekonali go do takiej, a nie innej decyzji. Ale to w sumie drobiazg niewiele znaczący.

  Gdyby iść twoim tokiem rozumowania, to każda kamera znajdująca się w okolicach prywatnego lokalu użytkowego, powinna być utrzymywana przez właściciela lokalu lub jego użytkownika. bardzo ryzykowna teza.

 15. @Anonim
  cyt.”Ok panie radny” wiem, ze twój rozum nie ogarnia rzeczywistości w kategoriach innych niż my versus oni, ale błądzisz jak dziecko we mgle. Nie jestem radnym, nigdy nie byłem i nie zamierzam być.
  To po pierwsze. Po drugie, łżesz pisząc, cyt. ” Bez jasnego planu działania. Brak konkretów. A ostatni akapit to już w ogóle mistrzowski populizm.” W tekście są konkrety – brak dbałości o pracowników, manipulacje przy przedstawionych wyliczeniach. W tekście jest wyraźny plan działania 10% podwyżki wynagrodzeń co rok, przez trzy lata. Ostatni akapit to opinia. Do, której ma prawo, kazdy mieszkaniec, tego miasta oceniając prezydenta miasta. To, że się z nią nie zgadzasz to twój problem. Tak przy okazji, wywiad jako rodzaj rozmowy, podczas, której jedna osoba zadaje pytania, a druga na nie odpowiada. Tekst ci nie odpowiada, pretensje, w pierwszej kolejności do „dziennikarza”, który wywiad przeprowadził. Ogólnie twoja wypowiedź jest na mizernie niskim poziomie większości lokalnych trolli, bez względu na przynależności do tych czy do tamtych.

 16. A tymczasem prezydent Duda wpisując się do księgi kondolencyjnej musiał korzystać ze ściągi…

  Brawo PiS

 17. Jednym z powodów poróżniających radnego Łozińskiego z prezydentem Chwierutem była decyzja odmowna tego drugiego , na wniosek radnego o zamontowanie monitoringu wizyjnego na tyłach jego restauracji . Oczywiście eksploatacja owego monitoringu na koszt podatnika…

 18. @Anonim
  Prawda? jesteś taki głupi czy taki ślepy, żeby nie zauważyć, że cie lekceważę? Nie mam nic wspólnego z *** podobnie jak z **

 19. @słpońce
  twój poziom intelektu odpowiada mniej więcej, stadu jeży, wróć jak będziesz miał coś interesującego do powiedzenia, trollu.

 20. pisiorów, pewnie wszędzie, cechuje głupota, ciemnota, cynizm i wrogość do „niewiernych”
  Idż chłopie do swojego guru albo do kumpli w Krakowie. W Białej Podlaskiej już wszystko zepsuliście ?

 21. Wypowiedź radnego pełna ogólników. Bez jasnego planu działania. Brak konkretów. A ostatni akapit to już w ogóle mistrzowski populizm.
  Sprawa ciągnie się już od dawna ale dopiero teraz udało się lokalnemu PiSowi teraz przykleić. Kolejny tekst wycelowany w Chwieruta. Los pracowników i ich wypłat posłużył jedynie jako pretekst w wojence radnych PiS z prezydentem.

 22. @StefanB
  twoja wypowiedź jest kwintesencją innej bardzo znanej „Jeżeli fakty są przeciw nam, tym gorzej dla faktów”.

 23. Jak zwykle brak jakichkolwiek konkretów.Pan Łoziński uraczył nas stekiem oklepanych komunałów .

 24. @Lassy Fance
  Geniuszu!!!
  A niby dlaczego JCH wygrał dwie kadencje z rzędu? Właśnie „ogłosiłeś” rzecz powszechnie znaną mnie więcej od 10 lat, może 11.

 25. @Ko
  shitstorm ci się marzy, trollu? Szukaj frajera wśród swoich kumpli.
  „Twoje myśli są tak płytkie, że nie docierają do mózgu”

 26. @sprawdzam

  cyt.”Czy więc w tych okolicznościach nie jest średnio zabawne, gdy tutejsze pisowskie trolle dziesięć razy dziennie nazywają Chwieruta (z Kęt) wieśniakiem?”

  Tak prymitywnego trollingu już dawno nie widziałem. Trollu istnieje wyraźna różnica, widoczna dla każdego kto poprawnie posługuje się językiem polskim, pomiędzy „urodził się” a „pochodzi z”. Pan Janusz Chwierut urodził się w Kętach.

 27. Nauczyciel: „Sorry w zawodowych nie ma !” – to po polsku jest? Przecież nie jesteś nauczycielem. Co najwyżej może wuefu.

 28. Porównujesz Marszlka J P do chwieruta? Znasz historie Polski? Sorry w zawodowych nie ma !

 29. Lolo: Piłsudski był z Zułowa – no i co z tego? Denerwują mnie takie prymitywne napaści, a ciebie nie?

 30. Co to ma wspólnego z radnym Łozińskim? Pewnie – nic. Tylko gdy kilka lat temu Gazeta Krakowska (kiedy nie była jeszcze własnością Obajtka) napisała o oświadczeniach majątkowych radnego, w których regularnie deklarował, że nie ma żadnego domu, nie ma mieszkania, nie ma samochodu, ani żadnych oszczędności, w ogóle nic nie ma, a jednocześnie pokazano zdjęcie na którym widać było radnego jeżdżącego wypasionym BMW, radny bardzo się zdenerwował.

 31. Ale poważnie: wiele lat temu ustanowiono w Polsce obowiązek składania przez polityków corocznie oświadczeń majątkowych. Po to, aby ludzie mogli się zorientować, czy przypadkiem majątek posła albo radnego z chwilą objęcia przez niego funkcji gwałtownie jakoś nie wzrósł. Ostatnio głośno było o skandalach związanych z ukrywaniem przez premiera Morawieckiego posiadania czy to willi w Warszawie za 5 milionów, czy też słynnego kupna od kościoła atrakcyjniej 15-hektarowej działki pod Wrocławiem za śmieszna kwotę 700 000, którą potem p. premier odsprzedał z dwudziestokrotnym zyskiem. Awantura zrobiła się taka, że nawet Kaczyński publicznie skrytykował ukrywanie majątków przez działaczy pis, którzy tłumnie przepisywali podejrzane zyski na konta swoich żon. Po czym jak zwykle w naszej kochanej Ojczyźnie – sprawa przycichła.

 32. @Stefan

  Sposób jest. Podnieść podatki, wodę, wstęp na basen itd. Ale nie tędy droga.
  Jeszcze w kwietniu premier mówił że nie należy podnosić płacy minimalnej po czym po paru miesiącach oznajmił że będzie od 1 stycznia (może nawet nie w tym problem tylko kwota – po jednemu panu się ubzdurało że dogoni Niemcy).

  Rozdawać pieniądze na prawo i lewo to jedni umieją genialnie. Sprawa dotacji do węgla pokazuje że są to chyba e-pieniądze. Ja nie nie zazdroszczę teraz rządowi bo sprawa jest naprawdę poważna. Ale mam wrażenie że politycy ją bagatelizują bo myślą że Polska jest samowystarczalna.

 33. To przyjrzyjmy się radnemu Łozińskiemu. Radny pochodzi z Parczewa k. Białej Podlaskiej.
  Z Parczewa – hi, hi, hi.
  Czy więc w tych okolicznościach nie jest średnio zabawne, gdy tutejsze pisowskie trolle dziesięć razy dziennie nazywają Chwieruta (z Kęt) wieśniakiem? To jak w takim razie pisowskie trolle konsekwentnie powinny nazwać radnego Łozińskiego?

 34. @polucjant
  nie wiem trollu, czy jesteś niedowidzący, czy może cierpisz na brak zdolności do czytania ze zrozumieniem.
  Spróbuj się skupić. Po pierwsze – nie mam nic wspólnego z ziomalami z PiS, podobnie jak nie mam nic wspólnego z tymi z PO.
  Każdy, kto zna kulisy tego co się dzieje w mieście, wie, że obecna sytuacja jest tylko zasłoną dymną. Próbą przerzucenia odpowiedzialności za własne działania na zupełnie innych ludzi. To ze zaniedbania są od ponad dwudziestu lat, jest poluzjancie, faktem. I żadne powoływanie się na covid, wojnę w Ukrainie czy inflację tego nie zmieni. Jeżeli tego nie rozumiesz, masz problem. Ale to twój problem nie mój.

 35. Do @@&. Jeśli chodzi o wynagrodzenia to zgadzam się że są za niskie. Jak chcesz żeby były wyższe to powiedz swoim ziomalom żeby przestali dawać socjal dla nierobów z Ukrainy a w zamian dali większe środki nie tylko tym Powiatom gdzie rządzi PIS ale wszystkim po równo!!! To będzie na podwyżki wynagrodzeń nie tylko dla pracowników MOPS-u.

 36. @poluzjant
  piękny w swej alternatywnej mądrości post, tylko jeden drobiazg. NIE NA TEMAT!!! Można nie lubić jednych można nie lubić drugich, ale fakty są poza dyskusją. Fakty, to wieloletnie zaniedbania kwestii wynagrodzeń dla pracowników samorządowych w Oświęcimiu.
  Niemal od początku samorządu to był problem. Jeszcze pierwszy prezydent miasta po zmianach ustrojowych coś próbował z tym robić. Później już było zasmucająco żałośnie. I tak pozostało do dziś. Szczególne zasłużeni w tym zakresie to panowie J.K. i J.CH. Pozostali, choć próbowali też do legendy nie przejdą, nie przejdą, bo im nie wyszło. I mamy co mamy – „ważniejsze są potrzeby mieszkańców”. Nie sposób się nie zgodzić, tylko, czy wysoka jakość obsługi nie stanowi realizacji potrzeb mieszkańców? Poluzjancie, to było retoryczne pytanie. A słyszałeś o podstawowej potrzebie, jaką jest poczucie bezpieczeństwa? Ważniejsze kwiatuszki? A popatrz wieczorem jak wygląda oświetlenie w tym mieście, oazy światła na pustyni ciemności. Przykład – osiedle chemików, błonie. można tak bez końca i na wiele sposóbów. Pytanie tylko po co? Ty trollu nie rozpoznałbyś prawdy nawet gdybyś na nią nadepnął. I na koniec, nie lubię pana Łożińskiego, podobnie jak nie lubię panów z przeciwnej strony politycznej barykady. Ale kiedy widzę powszechny platfusi trolling czuję obrzydzenie. Obrzydzenie, bo coraz więcej tu „osobowości”, które ludzi mających innej zdanie uważają in gremio za idiotów.

 37. Do Pl. Was przy Piso-wskim fanatyzmie kultu zimnego Lecha i jego jeszcze bardziej patokatokickiego brata fanatyka nawet 10 wraków by was nie przekonało do oczywistych faktów!!!

 38. samorządowi geniusze, łoziński i przewożnik wywindują to miasto co najmniej do poziomu Krakowa a może Wrocławia, jak to się tutaj komuś marzy

 39. Łoziński wy w pseudo mafii Piso-wskiej macie najlepszego weneckiego doże!!! Nazywa się Antek Macierewicz a jego bzdurne zabawy plastikowymi samolocikami i proste jak budowa cepa filmy „dowodowe” rodem z kreskówek dziecięcych kosztowały już podatnika 30 mln. złotych. To dopiero dożaaaaaa!!!! Musi mieć nie lada haki na waszych najwyższych dożów skoro pomimo głoszenia bzdurnych dyrdymałów jakich świat nie widział ciągle chronicie mu dupę

 40. Radny pewnie jest kolegą prezesa NBP i już jest z nim po słowie, dodrukują kasy.

 41. Sytuacja jest oczywiście dramatyczna. Miejmy tylko nadzieję, że elektorat po tych doświadczeniach trochę zmądrzeje i postawi tamę hochsztaplerom topiącym miliony w Park&Ridach, chodnikach i rondach. Podstawą każdego odpowiedzialnego zarządzania jest zasada: najpierw człowiek, potem martwa natura. Bo to człowiek a nie martwa natura tworzy wartość dodaną.

  Ulice w takim Wrocławiu to tragedia w porównaniu z Oświęcimiem. Ale to raczej Oświęcimianie przenoszą się do Wrocławia a nie na odwrót.

 42. „Nieźle. Tylko pytanie skąd te środki mieć?” – to pytanie jest jak splunięcie w twarz dobrego gospodarza.

 43. 1000 zł na osobę miesięcznie przy pewnie ok 500 pracownikach (UM, jednostki, szkoły..)
  to daje rocznie dodatkowe 6 000 000 zł !!! Nieźle. Tylko pytanie skąd te środki mieć?

Send this to a friend