Informacje, Wideo

OŚWIĘCIM. „Mamy dość” – mówią mieszkańcy osiedla Pileckiego sąsiadującego z Muzeum Auschwitz

W sobotę 9 września po raz kolejny zablokowali przejścia dla pieszych na ulicach Więźniów Oświęcimia i Obozowej. Po otwarciu Centrum Obsługi Odwiedzających Muzeum Auschwitz ich codzienność zamieniła się w koszmar – narzekają na wzmożony ruch i brak miejsc do parkowania. Domagają się zmiany organizacji ruchu w tym miejscu.

Oni myślą, że po prostu jesteśmy inscenizacją i chodzą między blokami, zaglądają do okien, robią zdjęcia. Już były teksty, czy my śpimy na pryczach.

A do tego załatwianie swoich potrzeb przy drzewach i blokach. Tak zachowują się niektórzy turyści odwiedzający Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Kolejny już raz mieszkańcy osiedla Pileckiego w Oświęcimiu zablokowali skrzyżowanie ulic Więźniów Oświęcimia i Obozowej. Poprzedni protest nie rozwiązał problemu, który pojawił się po wybudowaniu Centrum Obsługi Odwiedzających. Ruch turystyczny przeniósł się tutaj z ulicy Leszczyńskiej.

Pozwolenie na budowę centrum wydane zostało 10 lat temu. Jak widać, to za mało, by przygotować się na jego otwarcie.

Mieszkańcy zapowiadają, że będą protestować do skutku.

Zobacz materiał wideo przygotowany przez dziennikarzy TVP3 Kraków

Źródło: www.krakow.tvp.pl

Poprzedni artykułNastępny artykuł

31 komentarzy

 1. @czytajacy bez zrozumienia

  Ty z kolei starasz się naginać fakty do swojego światopoglądu, odczuć, przekonań…

  Ponadto chyba nie zawsze wiesz o czym piszesz.

  Widzę że przełączasz się w standardowy tryb i nie mam co liczyć na merytoryczne wypowiedzi z twojej strony.

  Szukaj dalszej atencji gdzie indziej.

 2. „Nie będę się dzielił wiedzą” – czym? Żeby dzielić się wiedzą, trzeba bredzący najpierw ją mieć.

  „nie widzisz przykładu(ów) braku systemowych działań ze strony Miasta” – nudnyś. W kółko to samo. Ble, ble. Wiem, ale nie powiem. No to po co tu się produkujesz i zawracasz ludziom gitarę?

  Bez odbioru.

 3. @małpa
  wyjątek od reguły krótka replika.
  Nie będę się dzielił wiedzą, z byle internetowym małpim hejterem, który w dodatku potrzebuje pilnej wizyty u okulisty.
  A potrzebujesz małpo, bo nie widzisz przykładu(ów) braku systemowych działań ze strony Miasta.
  Tyle małpo.

 4. @Ania
  dziecko drogie, nie ma sensu dalsza dyskusja. Nie ma z prostego powodu, ja odnoszę się do tego co ty piszesz a ty piszesz o tym, co ci się wydaje, ze ja napisałem.
  Miłego wrześniowego dnia.

 5. Bredzący: „Rozwiązań systemowych, w zakresie porządku i bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w Oświęcimiu nie ma. Przykładów jest mnóstwo…”
  Niestety żadnych przykładów bredzący jak zwykle nie podał. Ani propozycji „rozwiązań systemowych”.
  Ble, ble, ble, panie bredzący.

  Pisiory lubią się od czasu do czasu popisać swoją wstrząsającą erudycją. Kaczyński jakieś dwa lata temu używał wielokrotnie i bez sensu słowa „oksymoron”. A jego poplecznicy powtarzali je potem w zachwycie.
  Tu mamy bredzącego, który w kółko przytacza po wersie z fraszki Tuwima, nie rozumiejąc zupełnie. kontekstu. I że Tuwim właśnie ludzi jego pokroju miał na myśli pisząc: „Na pewnego endeka co na mnie szczeka”.

 6. @czytajacy bez zrozumienia

  Akurat co do obrażania innych to chylę czoła…
  Trudno ci dorównać.

  Tak czy inaczej chwilowo trzymasz poziom. Jak chcesz to potrafisz. Tak trzymaj…

  Niby nie chcesz dyskutować ale odpisujesz. Niezły rollercoaster emocjonalny.

  No trudno.
  Brnijmy w to…
  No widzisz – akurat liczba miejsc parkingowych w Oświęcimiu rośnie z roku na rok. Mówię tu o miejscach ogólnodostępnych. Możesz to sprawdzić jeśli tylko wykrzesasz z siebie odrobinę chęci.
  W przypadku os. Pileckiego raczej nie spodziewałabym się tam nowego parkingu choć uprzedzam, że nie są mi znane żadne plany rozwoju itp.
  Oczywiście liczba aut też rośnie (zapewne szybciej) ale muszę cie rozczarować – nie licz na to, że na 1 auto w Oświęcimiu przypadać będzie 1 ogolnodostepne miejsce postojowe/parkingowe. To tak nie działa. SERIO. Mam wrażenie, że coraz bardziej dryfujesz w kierunku myślenia magicznego lub życzeniowego (roszczeniowego nawet) – Czyli co? Skoro jest więcej prywatnych aut to miasto musi budować więcej parkingów. Hmmm… Twój tok rozumowania naprawdę robi się coraz bardziej intrygujący…
  Jeśli chcesz się kurczowo trzymać swoich przekonań to proszę bardzo. Proponuję jednak abyś wychylił czasem nosek poza miasto, powiat i porownal to z innymi miastami. Tylko zanim zaczniesz trzepać z rękawa kolejnymi przykładami to rzeczywiście pojedź gdzieś i sprawdź, Ewentualnie poszukaj informacji w internecie. Odrobina faktów raczej ci nie zaszkodzi.

  Z „parkingowego bunkra” zapewne sam nie raz skorzystasz (i pewnie go skrytykujesz) Z góry uprzedzam, raczej nie będzie „za darmoszkę”. Ale póki co nie musisz się obawiać – dopiero „budujo”.

  Jeśli chodzi o łamanie przepisów drogowych to niestety nie ma ideałów. Kazdy je łamie. Najlepsze jest to, że jeżdżąc przepisowo, najłatwiej jest narazić się na krytykę ze strony innych kierowców.

  PS. Jeśli już tak kurczowo chcesz czepiać się wieku to mam złą wiadomość. Raczej nie jesteś ode mnie starszy. No ale skoro musisz się jakoś dowartościować to sobie poużywaj…

  Naucz się również odróżniać kłamstwo od nieprawdy. Tak dla własnego dobra…

 7. @ania
  dziecko drogie, gadasz od rzeczy…

  cyt. nr 1 Nie zmienia to faktu, że w poblizu osiedla ( np na Jaracza) wciąż można legalnie parkować na ogólnodostępnych miejscach. Buuu.

  Jest mnóstwo miejsc „w pobliżu Osiedla” gdzie można legalnie parkować na ogolno dostepnych miejscach.

  Przedszkolna retoryka dziewczynko.

  cyt 2. Nooo, staaary… czyli twierdzisz, że „jak pan policjant nie patrzy” to można łamać przepisy???
  Ciekawy światopogląd…

  Przedstawiłaś dziewczynko fałszywą z gruntu implikację, w dodatku przypisałaś ja mnie. Znowu przedszkolna retoryka aniu, a przy okazji wyjątkowo szmatławe kłamstwo, pfuj wstyd.

  cyt.3 . kolejny przykład szmatławej retoryki „Wyobraź sobie, że na problem aut jeżdżących i parkujących na chodnikach spogląda się również przez inny pryzmat np. blokowanie dojazdu karetce, straży pożarnej, blokowanie przejścia.”.

  Gdybyś była zdolna do zrozumienia stosunkowo prostego komunikatu, to zrozumiałabyś, o czym pisałem tu „Oświęcim nie ma programu, który w rozsądny sposób rozwiązywałby problem coraz większej ilości samochodów.”

  Małpa może sobie wypisywać swoje bzdurki o tym ile razy wzrosła ilość miejsc postojowych. Rozwiązań systemowych, w zakresie porządku i bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w Oświęcimiu nie ma.
  Przykładów jest mnóstwo, również, jak słusznie zauważyłaś w zakresie dostępności miejsc dla służb ratunkowych.
  Nie ma rozwiązań systemowych w zakresie użycia oznakowania nie ma rozwiązań systemowych w zakresie egzekwowania obowiązującego prawa.
  Zwróć uwagę dziecko drogie na problem np. Starówki. Co najmniej dwie ostatnie kadencje PJCH nikomu nie przeszkadzało, że nikt nie przestrzega przepisów prawa o ruchu drogowym (tych o postoju pojazdów). Nagle zmieniono oznakowanie i co? Minęły dwa miesiące i na Małym Rynku znowu samochody stoją bez ładu i składu. „Strach” myśleć co będzie jak ruszy parkingowy bunkier na Bulwarach.
  Twoja opinia jest dla mnie bez znaczenia, więc…
  Możesz próbować mnie obrażać, jeżeli przekroczysz granicę przeczytasz adresowaną do ciebie fraszkę Juliana Tuwima ” do endeka co na mnie szczeka”

 8. @czytający bez zrozumienia

  No popatrz…

  Wystarczyło cię kapkę zachęcić i chwilowo zrobiłeś się merytoryczny.
  Rzeczywiście ustawiono znaki – miałam okazję dziś tam być.
  Nie zmienia to faktu, że w poblizu osiedla ( np na Jaracza) wciąż można legalnie parkować na ogólnodostępnych miejscach. Buuu.

  Odnośnie jazdy i parkowania na chodniku:
  Cyt.”Tylko wtedy, kiedy spotkasz policjanta, który będzie miał ochotę skorzystać ze swoich ustawowych uprawnień”

  Nooo, staaary… czyli twierdzisz, że „jak pan policjant nie patrzy” to można łamać przepisy???
  Ciekawy światopogląd…

  To trochę tak jak z Amerykaninem, który został złapany za jazdę „na bani” ale tłumaczył się, że pił tylko w czasie postoju.

  Wyobraź sobie, że na problem aut jeżdżących i parkujących na chodnikach spogląda się również przez inny pryzmat np. blokowanie dojazdu karetce, straży pożarnej, blokowanie przejścia.

  Ps. Twój brak chęci do dyskusji to coś o czym nie musisz mnie informować bo widać to po treści twoich komentarzy na tej stronie. W zasadzie gdyby z niektórych usunąć bluzgi to okazuje się, że właściwie niewiele tresci i sensu w nich pozostaje.

  Na koniec życzę Ci szerokiej drogi i znacznie szerszych horyzontów.

 9. Rada Osiedla Zasole ma dyżury w każdy czwartek od 17 do 19, wszyscy piszący poniżej mogą się dowiedzieć szczegółów na temat nie tylko ul. Osiedle rtm Witolda Pileckiego, ale również ul. Więźniów Oświęcimia i ciągu ul. Dworcowa, Obozowa w związku z przeniesieniem COO na ul. Więźniów Oświęcimia 55.

 10. @opóźniony

  aż mam ochotę ci dopisać do nicka….”w rozwoju”

  jeżeli myślisz, że problem pojawił się teraz i my, mieszkańcy dopiero w tym momencie się obudziliśmy to powinieneś się w ogóle nie wypowiadać, bo to się ma nijak do rzeczywistości.

  Mieszkam tam kilka lat i od samego początku biorę udział w różnego rodzaju spotkaniach z radą/miastem itp, piszemy różne pisma/podania/petycje i wiesz co to daje? Jednym słowem….guano!

  Resztę mądralińskich to aż ciężko komentować, bo tylko zgrywają bohaterów zza ekranu a ich wypociny nijak mają sie do stanu faktycznego.

 11. W tym materiale dość znaczące jest ostatnie stwierdzenie o braku zainteresowania ze strony PMA-B. I w moim przekonaniu tu tkwi problem. Jakkolwiek by oceniać postawę miasta – tu należałoby sprawdzić, jakie działania zostały podjęte od momentu wydania pozwolenia, później pojawienia się konkretnych projektów, które dopiero mogły uzmysłowić skalę problemu. Na tu i teraz wygląda na to, że i miasto i powiat zawiodły, ale nie wydawałbym pochopnych wniosków, bez zbadania powyższego.
  Muzeum jest w pewnym sensie „ciałem obcym” dla miasta, choć potencjalnie mogłoby być cennym zasobem przynoszącym miastu i mieszkańcom sporo korzyści (nie mówię, że nie przynosi w ogóle już teraz). Ale nie od dzisiaj widać, że brakuje chemii między władzami samorządowymi, a władzami Muzeum. Może nawet nie same władze Muzeum są tutaj w negatywny sposób zagmatwane we wszystko, ale nimb, w jaki Muzeum obrosło, z którego od czasu do czasu chcą skorzystać różnego rodzaju instytucje i indywidualności (vide: sprawa obwodnicy, supermarketu, dyskoteki, kościoła w Brzezince etc.).
  Najśmieszniejsze jest to, że istnieje coś takiego jak OSPR i być może to jest właściwa platforma do załatwiania tego rodzaju problemów, przede wszystkim w zakresie finansowym. Że też nikomu nie przyszło do głowy skierować część środków z programu na zaprojektowanie rozwiązań rozsądnych dla wszystkich zainteresowanych.

 12. Bredzący nie ma żadnych argumentów, żadnych propozycji. Więc ucieka się do bezzasadnych ataków i insynuacji. Jak zwykle.

  „Oczekuję sprawnego, skutecznego działania ze strony władz miasta” – to znaczy czego?

  „A powodem tej patologi są wieloletnie zaniedbania, przede wszystkim ze strony władz miasta” – jakie mianowicie?

  „Oświęcim nie ma programu, który w rozsądny sposób rozwiązywałby problem coraz większej ilości samochodów.” – ślepota ogarnęła bredzącego? Widocznie. Na osiedlu Chemików na przykład zbudowanych wielkich parkingów wzdłuż Dąbrowskiego bredzący nie zauważył? Wzdłuż Tysiąclecia, Słowackiego, licznych nowych miejsc parkingowych przy okazji generalnych remontów dróg dojazdowych do bloków np. na Szpitalnej, itp, itd. też nie? Każdy kto mieszka w Oświęcimiu może potwierdzić, że „za Chwieruta” liczba miejsc parkingowych się mniej więcej podwoiła.

  Natomiast na Pileckiego problem jest taki, że gdyby nawet parkingów zbudowano obok pięć razy więcej, na przykład kosztem likwidacji boiska do piłki nożnej czy kortów tenisowych i tak znajdą się turyści chcący tam zostawiać samochody, aby nie płacić za postój na parkingu muzeum.

 13. na ul Leszczyńskiej parking pusty można się gonić. a ludziom współczuje zawsze trzeba myśleć przed rozpoczęciem budowy nowego parkingu . widać było jak zaczynali i gdzieś cie ludzie byli wtedy ???????

 14. Ja uważam, że istnieje takie ciało na Zasolu – jak „Rada Zasola”, wybierana co kilka lat. Co ona zrobiła dla tych ludzi! Pisała petycje? To mało! Trzeba było nagłośnić ten problem nawet używając środków drastycznych – czyli ……..się rozwiązać! Od tego trzeba było zacząć a nie firmować jak to my jesteśmy z mieszkańcami. Chcę dodać ze znam niektórych Radnych i im współczuję bezsilności z partaczami z Urzędu Miasta!

 15. @ mała wszeteczna

  w jednym masz małpo wszeteczna rację, po co tłumaczyć coś tobie, skoro ty nie ogarniasz.
  Wiec małpiszonie „próznoś repliki oczekiwał, nie dam ci prztyczka ani klapsa…”

 16. @ania
  cyt.
  Ojojoj .
  Zabrakło Ci argumentów??
  Straszna szkoda…

  Mylisz brak argumentów z brakiem chęci do „dyskusji”, ale… mimo tego, że twój zestaw „argumentów” jest wyjątkowy w swym… to pozwolę sobie napisać kilka słów.

  PJCH jako „świetny gospodarz” powinien dysponować wsparciem urzędniczym, które odpowiednio wcześniej powinno zwrócić jego uwagę na dość długą listę problemów, jakie wygeneruje przyszłe centrum obsługi turystów (szczególnie biorąc pod uwagę zmianę jego lokalizacji).

  Obecna sytuacja dowodzi jednej z dwóch możliwości. Pierwsza – PJCH ma takie zaplecze, ale zlekceważył jego rady. Druga – zaplecza nie ma, nikt nie domyślił się co może się wydarzyć i mamy to co mamy.

  Oczywiście pozostają jeszcze twoje „argumentum ad absurdum”. Odniosę się do nich w kolejności mniej więcej chronologicznej (czyli od góry tekstu w dół).

  cyt nr 1 „Załóżmy, że chcę zaparkować na os. Pileckiego. Parkuję zgodnie z prawem. Mieszkam w Oświęcimiu ale nie tam. Dodatkowo moje auto nie ma rejestracji KOS. To wolno mi czy nie???

  Na osiedlu Rtm. Pileckiego, kiedy przejeżdżałem, tamtędy, jakieś dwa tygodnie temu, obowiązywała strefa ograniczonego postoju. Nie pamiętam, pełnej listy wyłączeń, więc jeżeli spełniasz wymagania wymienione na znaku (np. jesteś mieszkańcem osiedla i masz identyfikator) możesz legalnie parkować. Jeżeli nie spełniasz wymagań to parkujesz niezgodnie z prawem i tyle. Rejestracja pojazdu nie ma tu nic do rzeczy.

  cyt. 2 „Miejsca parkingowe są ogólnie dostępne. Wróć na ziemię.”

  To ty wróć na ziemię, bo zgodnie z obecnym oznakowaniem Osiedla, miejsca parkingowe nie są ogólnie dostępne.

  cyt. 3 „To czego chłopcze oczekujesz szlabanu? Ogrodzenia? Barier? Kurierzy, dostawcy już się cieszą…

  Oczekuję sprawnego, skutecznego działania ze strony władz miasta, a tu widać niestety brak wiedzy, koncepcji i chęci do działania w jakiejkolwiek postaci.

  cyt 4. „Przejdź się po osiedlu Pileckiego – auta mieszkańców zaparkowane „przed klatką”, na chodniku, przy wejsciu do budynku to norma. Bo ja tylko na chwilę”, „bo zakupy muszę wnieść”, „bo ja muszę auto odkurzyć” itp.

  To nie jest norma, to patologia, podobnie jak przytaczane przez ciebie „tłumaczenia”. A powodem tej patologi są wieloletnie zaniedbania, przede wszystkim ze strony władz miasta, które jakoś nie potrafią się przyznać, że Oświęcim nie ma programu, który w rozsądny sposób rozwiązywałby problem coraz większej ilości samochodów.

  cyt. 5 „Jazda samochodem po chodniku to od niedawna bardzo droga przyjemność.”.

  Tylko wtedy, kiedy spotkasz policjanta, który będzie miał ochotę skorzystać ze swoich ustawowych uprawnień.

  cyt.6 „A ja jadac tam do znajomych zostawiam auto na miejscu parkingowym – zgodnie z prawem. Komu w tym wypadku (według ciebie) należy się mandat?

  Konsekwencje prawne, powinien ponieść każdy, kto narusza prawo, również ty jeżeli naruszasz obowiązujące oznakowanie drogowe.

  Tyle.

 17. Bredzący – jest genialny. To oczywista oczywistość. Najgenialniejszy w powiecie. I dlatego bredzący nie będzie zniżał się oraz natężał swego geniuszu po próżnicy, aby cokolwiek sensownego odpowiedzieć. Po co ma rzucać perły. Lepiej pobluzgać.

 18. @Czytający bez zrozumienia

  Problem parkowania na chodniku wzdłuż Więźniów Oświęcimia i miejscu po starym kiosku rozwiązano ustawiając tam barierki…
  Wiedziałeś?

  Załóżmy, że chcę zaparkować na os. Pileckiego. Parkuję zgodnie z prawem. Mieszkam w Oświęcimiu ale nie tam. Dodatkowo moje auto nie ma rejestracji KOS. To wolno mi czy nie???
  Miejsca parkingowe są ogólnie dostępne. Wróć na ziemię.
  To czego chłopcze oczekujesz szlabanu? Ogrodzenia? Barier? Kurierzy, dostawcy już się cieszą…

  To może zróbmy szlabany też na innych osiedlach. Bo czemu nie? Nam się tez przecież należy.

  Przejdź się po osiedlu Pileckiego – auta mieszkańców zaparkowane „przed klatką”, na chodniku, przy wejsciu do budynku to norma.
  Cyt.” Bo ja tylko na chwilę”, „bo zakupy muszę wnieść”, „bo ja muszę auto odkurzyć” itp. Jazda samochodem po chodniku to od niedawna bardzo droga przyjemność.
  A ja jadac tam do znajomych zostawiam auto na miejscu parkingowym – zgodnie z prawem. Komu w tym wypadku (według ciebie) należy się mandat?

  Ps. I nie bluzgaj tyle bo to nieładnie.

  Zanim odpowiesz to poczytaj…

  @Mieszkańcy powinni słuchać się władzy.

  Powinni też przestrzegać prawa …

 19. @małpa
  powtórzę małpo…
  próznoś repliki oczekiwał nie dam ci prztyczka ani klapsa…

  resztę doczytaj sobie w internecie, małpo wszeteczna

 20. Bredzący – a co „miasto” miało twoim zdaniem zrobić? Zbudować gdzieś nowe osiedle i przesiedlić tam mieszkańców Pileckiego? Albo zamknąć ulice dojazdowe i ustawić znaki „tylko dla mieszkańców”? Ogrodzić Pileckiego wysokim płotem, z wjazdem tylko gdzieś od ulicy Leszczyńskiej? Chętnie poznam konstruktywne propozycje bredzącego.

  „Mieszkańcy zapowiadają, że będą protestować do skutku” – tzn. do jakiego skutku?

 21. 2anonim
  cyt. Przecież to inwestycja ministerstwa kultury czyli Glińskiego. Zabawne, że mają pretensje do Chwieruta.

  Ciekawe, że tego nie rozumiesz. Tego, że miasto, czyli PJCH nie przewidziało, co się wydarzyć może, kiedy taka inwestycja zostanie zrealizowana. Cóż nie jestem zaskoczony tym, co piszesz, to takie charakterystyczne dla zwolenników, wiadomo kogo, taki brak spostrzegawczości.

  @wuwuwu
  cyt. z cyklu: spontaniczny protest, a tu jakimś przypadkiem znalazła się tuba rządowa TVP.

  A ty jesteś albo głupi, albo prowokator (ewentualnie jedno i drugie), bo jest sprawą oczywistą, że ten protest jest kolejnym, zaplanowanym, a kiedy planuje się protesty, to zawiadamia się media.
  Ja bym raczej zapytał, czemu tam nie było TVN?

 22. TVN- a zawsze brakuje tam,gdzie władzę sprawuje namiestnik Tuska.Ot takie to są te oto Wolne Media .

 23. Przecież to inwestycja ministerstwa kultury czyli Glińskiego. Zabawne, że mają pretensje do Chwieruta.

 24. z cyklu: spontaniczny protest, a tu jakimś przypadkiem znalazła się tuba rządowa TVP

 25. A PJCH jak zawsze siedzi cicho i Bojarskiego wyśle by aferę wyciszał. Precz z PO!

 26. Gdzie jest Janusz Chwierut? Gdzie był Marek Sowa? Boja się być z mieszkańcami?

 27. Prezydent Janusz Chwierut miał 10 lat na rozwiązanie tych problemów. Nic nie zostało zrobione, jak należy.

  PS W sobotę prezydent Oświęcimia zamiast być razem z mieszkańcami, wybrał partyjny zlot Platformy Obywatelskiej w Tarnowie. Owocem tego wyjazdu jest zdjęcie z Donaldem Tuskiem.

Send this to a friend