Informacje

OŚWIĘCIM. „Mam zaszczyt prowadzić konwersacje pisemną z ideałem…”

Burzliwa polemika radnego Jakuba Przewoźnika z prezydentem Januszem Chwierutem wokół tekstu o zadłużeniu miasta opublikowanym w OświęcimOnline.pl

Odpowiedź Jakuba Przewoźnika na oświadczenie prezydenta:

Powinienem poczuć się zaszczycony, że ja – skromny doktor nauk społecznych, ledwie od dwóch kadencji radny reprezentujący mieszkańców swojego rodzinnego Miasta Oświęcim, po poruszeniu tematu stanu finansów oświęcimskiego samorządu, doczekałem się osobistej odpowiedzi od panującego Prezydenta – Pana Janusza Chwieruta – najwybitniejszego znawcy nauk wszelakich, magistra wszechwiedzy, człowieka z wrodzonym taktem i kulturą osobistą, całkowicie apolitycznego włodarza miasta który kiedykolwiek piastował ten zaszczytny urząd.
Bo przecież fakt, że Pan Janusz Chwierut przez około 30 lat funkcjonuje w polityce, najpierw jako działacz Unii Wolności, teraz Platformy Obywatelskiej, szef lokalnych struktur, wspierający Komitet Obrony Demokracji, stojący w obronie środowisk LGBT, propagujący działaczy komuny, były radny miasta Oświęcim, radny Powiatu Oświęcimskiego, poseł z ramienia Platformy Obywatelskiej, który głosował za ustawą wprowadzającą funkcję komisarza politycznego w naszym mieście, którą potem sam objął- to tylko przykłady apolitycznych działań i nic nieznaczący rodowód polityczny…
Jako radny (czyli reprezentant mieszkańców Miasta), ale także jako zwykły obywatel mam prawo wypowiadać się o obecnie urzędującym Prezydencie. Natomiast Pan, Panie Prezydencie nie potrafi (lub nie chce) rozmawiać z mieszkańcami i radnymi. I to niestety stanowi duży problem-nie tylko mieszkańców, ale pański również. Nie próbuje Pan nawet wysłuchać konstruktywnej krytyki. Dobrym tego przykładem jest próba dyskusji o stanie finansów Miasta czy też inwestycjach.
A jak wyglądają Pana odpowiedzi na składane interpelacje? Chociażby o ewentualne mobbingi w spółkach miejskich? Sprowadzają się do jednego zdania: „Przesyłam pisma z podległych podmiotów gospodarczych i instytucji”. Tym sposobem, bez komentarza, ucieka Pan od osobistej odpowiedzialności. Widzą to wszyscy wokół-pracownicy Spółek i instytucji miejskich, a także Mieszkańcy Miasta. Godność funkcji jaką Pan sprawuje wymaga powagi i odpowiedzialności! Tak, powtórzę jeszcze raz, odpowiedzialności! Zwłaszcza w trudnych momentach. A postawa strusia z głową w piasku- przyjęta przez Pana w pierwszych dniach pandemii – pozostanie w oczach wielu Mieszkańców symbolem Pana Prezydentury… A jak wyglądają Pana odpowiedzi na interpelacje i wnioski proponujące konstruktywne i systemowe rozwiązania? Generalnie też sprowadzają się do jednego zdania „nie da się tego zrobić, bo nie ma pieniędzy”. A jednak w innych miastach da się wdrożyć coś dobrego i zadowalającego mieszkańców.
Kolejnym symbolem Pana Prezydentury pozostanie niewątpliwie ciągła krytyka rządów Prawa i Sprawiedliwości. Przypomina ona już przysłowiową „zdartą płytę”, ale też zaczyna być dobrym winowajcą „dziury budżetowej Oświęcimia”. Czyżby powoli zaczynało być tak, że wszyscy są winni tylko nie Pan Prezydent? W piśmie do mnie wskazał Pan swojego poprzednika na urzędzie – Pana Prezydenta Janusza Marszałka (który rządził dla przypomnienia Mieszkańcom w latach 2002-2010 czyli dekadę temu). Idąc tym tropem, tylko czekać, jak Pan zacznie zrzucać winę za zły stan oświęcimskiego rynku na średniowiecznych książąt oświęcimskich, którzy śmieli przez liczne wieki źle przygotować podłoże pod genialną inwestycję Prezydenta Janusza Chwieruta, jaką dziś widzą mieszkańcy! Mówi Pan o „swoich” inwestycjach. To powiem, z czym kojarzy się okres prezydentury Janusza Chwieruta dla wielu mieszkańców Naszego Miasta:

 • Z mostem dla duchów!
 • Z toaletą za pół miliona złotych!
 • Z Cafe Rynek, który po roku przesłał istnieć!

To najczęściej padające odpowiedzi z ust mieszkańców…..
A parking Park&Ride? Jakie ma wypełnienie miejsc ? Kolejny sukces inwestycyjny? A mieszkania? Tylko te co budują deweloperzy lub OTBS? Dobrze niech budują…. A gdzie mieszkania socjalne czy komunalne budowane przez Miasto? Niepotrzebne? Brak chętnych? Czy oczekiwania mieszkańców są zbieżne z Pańskimi? Inwestycje najlepiej ocenią mieszkańcy!
Inwestować trzeba…. ale jak? Mądrze i perspektywicznie! Z wizją!
Przygotować odpowiedni model finansowy z możliwym zadłużeniem – akceptowalnym dla wszystkich. Tak dziś wyglądają realia prowadzonej polityki budżetowej zarówno na poziomie europejskim, polskim i samorządowym. Na tym polega Pana rola jako włodarza, a mieszkańcy i radni mają prawo o tym dyskutować, nawet krytycznie! Czy został uruchomiony basen, gdy rodzice dzieci i młodzieży prosili, wręcz błagali przez tygodnie, żeby zawodnicy szkół sportowych, pływacy, mogli trenować tutaj na miejscu, blisko rodzin i nauczycieli w czasach pandemii, a nie wyjeżdżać na zgrupowania do Dębicy czy Zakopanego? Jakie są inne oczekiwania mieszkańców Oświęcimia? Może woleliby wypoczywać latem na Krukach niż móc korzystać „z wypasionej toalety” w centrum miasta.
Ale przecież po co pytać ich o zdanie. Inni, jednoosobowo wiedzą lepiej czego potrzebują i oczekują oświęcimianie

Jest mi niezmiernie miło, że mam zaszczyt prowadzić konwersacje pisemną z ideałem, który zna się na wszystkim i wszystkich może pouczać….

Czasami warto jednak zastanowić się nad swoją niedoskonałością! Nie zawsze trzeba ciągle powtarzać: tylko ja, tylko moje pomysły, a wszyscy inni są winni! Ja jestem idealny Janusz Chwierut!

Ciąg dalszy nastąpi 🙂

 

Źródło: https://www.jakubprzewoznik.pl/


OŚWIĘCIM. Na połowę 2020 roku: ponad 80 milinów zadłużenia!

 

OŚWIĘCIM. Prezydent Chwierut wydał specjalne oświadczenie ws. zadłużenia miasta

Poprzedni artykułNastępny artykuł

79 komentarzy

 1. Tylko proszę mnie nie porównywać z trollem Zakutym. Zamiast odpowiedzieć na proste pytanie doznał napadu szału, całkiem się wściekł. Ot i cała historia. To zresztą szerszy problem: jak człowiek uczciwy powinien zachować się w obliczu pisowskiej agresji i chamstwa? Jestem zdania, że nie należy milczeć.

 2. @ StefanB
  toście? przecież tępy aka tępy upór, to jak sam przyznaje wyborca PO. I to on pokazał, a skoro tego nie widzisz, to mogę tylko współczuć. Nie zamiarzam odpowiadać.

 3. @tępy
  „Powtarzasz się. Głupi pisowski trollu. To koniec.”

  I o to chodziło … mój ty geniuszu, żebyś sam z własnej woli napisał „To koniec.”.
  Bez odbioru, mój ty fatłapowaty yntelektualysto.

 4. @tępy
  lekceważe cię, bo nie stać cię na nic więcej poza wulgarnym ad personam, a ponieważ zaczynasz mnie nudzić rozważam czy dawać ci szansę na obcowanie z inteligencją wyższego rzędu, czyle ze mną. Byłeś, jesteś, będziesz tylko trollem, wulgarnym, prymitywnym, głupim trollem.

 5. Trzeba było pisiorze nosić teczkę za Szydłową, jak Włoszek, wtedy byłbyś prezesem Balic, albo jakiegoś innego lotniska. A tak gnijesz tu na prowincji i zazdrość cię zżera. Przykre, co?

 6. @tępy
  lekceważe cię trollu, dlatego, że nie potrafisz wykrzesać z klawiatury nic interesującego. Tępy, byłeś, jesteś, będziesz trollem.

 7. Wytrzyj pianę z ust. I uważaj, żeby ci żyłka jakaś nie pękła. O co chodzi? Chcesz zasłużyć się i zmienić Starca na stanowisku wicewojewody od niczego? To się musisz bardziej postarać. Same wyzwiska nie wystarczą.

 8. @Tępy
  lekceważe cię bo jesteś trollem, lekceważe cię bo jesteś ograniczonym umysłowo trollem, takin intetelktualnym fajtłapom, dla którego każdy, kto go nie popiera jest pisiorem.
  Lekceważe cię tępy bo na nic innego nie zasługujesz.

 9. Co ty nie powiesz? Pewnie wyrwałeś z kontekstu. Nie lekceważę cię pisiorze. Pełowcom też się wydawało, że teoria wybuchów jest tak absurdalna, że nikt w nią nie uwierzy. A tu niespodzianka! Lud jednak okazał się ciemniejszy niż przewidywali.
  No i co tam Przewoźnik napisał, że szalet za 400 tysięcy, most duchów? W kółko to samo, od lat. I te jego żenujące złośliwostki na poziomie piaskownicy, znane z listów otwartych. Więc dlatego nie chce mi się tego czytać.

 10. @tępy
  „Wolisz wierzyć patologicznemu kłamcy?”
  Tobie nie wierzę, tylko cię lekceważę. Lekceważę, bo jesteś trollem.

 11. Wolisz wierzyć patologicznemu kłamcy? Proszę bardzo. Twój wybór. Wściekłość twoja dowodzi, że trafienie było celne.

 12. @tępy
  psujesz standardy. Przez chwilę była tu bardzo merytoryczna dyskusja. I znowu pojawiły się trolle. Między nimi ty, tępy.
  Przypomnę ci. Ta dyskusja ma temat, dość ściśle określony. Normalni ludzie nie dyskutują tu o tym czym jest a czym nie jest dowolne „kłamstwo założycielskie”. Ci normalniejsi z normalnych, nawet nie zwracają uwagi na to, czy Pan Jakub Przewoźnik jest z PiS-u a Pan Janusz Chwierut z PO. Bo nie w tym jest problem.
  Ty wyskakujesz jak Filip z konopii i nieudolnie usiłujesz odciągnąć ludzi od meritum dyskusji, stosując w wyjątkowo banalny,w dodatku nieudolny sposób argumentum da aburdum. To są według ciebie standardy dyskusji? Obrażanie każdego, kto podejdzie pod łopatę? Koślawe sugestie, że Jakub Przewoźnik jest głupi, bo jest rzekomo wyznawcą jakiego „kłamstwa założycielskiego”?
  Tępy, to jest żałośnie głupie.
  Ja się ciebie nie boje, ja cię lekceważę. Również dlatego, że lata temu Mark Twain napisał – nie dyskutuj z głupcami, bo najpierw sprowadzą cię do swojego poziomu a później pokonają doświadczeniem.

 13. @ALLfred:) – Karzeł przestraszył się. Po prostu. „Zamach” w Smoleńsku jest mitem założycielskim pis, a pisowcy teraz odmawiają o nim jakiejkolwiek dyskusji. Dlaczego? Ponieważ w głębi ducha czują, że to bzdura i nonsens, że zostali wyrolowani, ale przecież nie mogą się do tego przyznać. Gdyby teoria zamachowa była kłamstwem, zburzyłoby im to spokój ducha, wywróciło cały światopogląd do góry nogami. Jak to? Hegemon przez tyle lat nas oszukiwał? Więc wolą wymazać z pamięci ten drobny niewygodny fakt.
  Chyba, że ALLfred:)zie też wierzysz, że to Tusk nocą bombę podłożył.
  Co ciekawe, w ramach ostatnich walk frakcyjnych w „zjednoczonej prawicy” Ziobro kazał swoim prokuratorom wystąpić do Rosji z żądaniem wydania kontrolerów z lotniska w Smoleńsku, ponieważ to oni przyczynili się do katastrofy. Tylko, że skoro tupolew rozbił się skutek nieumiejętnego naprowadzania, to bomby nie było, tak? Ale po podpisaniu zawieszenia broni (nowej umowy koalicyjnej) sprawę znowu zamiecie się pod dywan.
  Wszystko to robi coraz bardziej żałosne wrażenie.

 14. @tępy
  Niczego Wasylowi nie wytknąłeś, on cie olał a ty biedaku nie potrafisz sobie z tym poradzić.

 15. Zakuty się obraził. Że mu ktoś wytknął głupotę. No cóż, nie będę płakał po zakutym.

 16. @tępy
  to jedno zdanie „Zakuty Wasylu – mógłbym oczywiście przeczytać silącego się na sarkazm Przewoźnika, ale wiesz co – wcale mi się nie chce. Z góry bowiem wiem co tam jest.” powoduje, że nie mamy o czym rozmawiać. Reszta twojego postu to propagandowy bełkot. I jeszcze jedno głosując na fajtłapów sam się stajesz jednym z nich. Miłego wieczoru. Bez odbioru.

 17. Zakuty Wasylu – mógłbym oczywiście przeczytać silącego się na sarkazm Przewoźnika, ale wiesz co – wcale mi się nie chce. Z góry bowiem wiem co tam jest.
  Ponieważ, mój drogi karle, opowiedzenie się za pisem oznacza w praktyce akceptację tego wszystkiego, co budzi w polityce moją najwyższą odrazę. Nie bez powodu przywołałem tu superkłamstwo założycielskie pis, czyli tzw. zamach smoleński. Od tego się zaczęło. Przez dziesięć lat lud ciemny mamiony był z premedytacją łgarstwami o tym, jako to Tusk z Putinem podłożyli w samolocie bombę, a to wszystko w oparach absurdalnych majaczeń Macierewicza o mgle, brzozie pancernej i wybuchających kiełbaskach. Teraz pis od 5 lat ma pełnię władzy, całą potęgę prokuratury, policji, komisji eksperckich. I co? Nagle okazało się, że sprawa przycichła. Cicho, sza.
  W zamian wymyślono inne tematy zastępcze, przydatne do szczucia na opozycję. Do tego karmienie ludu nacjonalizmem, ultrakatolickość, nagonka na inteligentów i masowe rozdawnictwo klasie próżniaczej dodrukowywanych pieniędzy – co niewątpliwie zapewni pisowi rządy przez kolejną kadencję lub dwie. Wszystko to z podlane hektolitrami cynizmu, wyrachowania i obłudy.
  Więc każdy, kto dziś jako pisowski aparatczyk zabiera głos w jakiejkolwiek sprawie jest, dla mnie z definicki niewiarygodny. W przeciwnym razie, gdyby był człowiekiem uczciwym, powinien się z tej mafii wypisać.
  Platforma jest fajtłapowata, a Chwierut jest jej nieodrodnym dzieckiem. Jednak mając do wyboru Chwieruta i pis, nadal, choć bez większego entuzjazmu, głosuję na tego pierwszego.

 18. Coż za piękny pazdziernikowy wieczór. Wróciłem z przejażdżki rowerowej po naszym wspólnym miasteczku. Trasa wiodła ściezkami rowerowymi a w miejscu które za poprzednich prezydentów oswiecimia było wielkim śmierdzącym wysypiskiem a teraz jest parkiem, zrobiłem sobie przystanek. Przez te kilka chwil odpoczynku zastanawiałem się co teraz ze mną i moim długiem każdego potencjalnego Oświęcimiaka począć. I wiecie co? Mam to w d….. Za to ta odrobina relaksu na rowerze pozwoliła mi się choc odrobinę zregenerować i nabrać sił na jutro. Jutro poniedziałek. Dla nas wszystkich…
  Ps. Jeśli wierzyć wykresowi krzywa zadłużenia zdaje się ostatnio wypłaszczać…

 19. @tępy upór
  Zamiast powtarzać w kółko to samo, przeanalizuj wypowiedź radnego Przewoźnika i udowodnij krok po kroku, że się myli.

 20. Aaa, to może ty wiesz, ile było bomb? Chyba że to było jedno wielkie, bezczelne, piramidalne kłamstwo, dla oszukania maluczkich.

 21. To jak tam panie sknerus? Ile było tych bomb? Jedna, dwie, a może siedem? Czy też z tępym pisowskim uporem będziesz pan powtarzał – jeszcze chwileczka, jeszcze momencik, a już Macierewicz tych bomb się doliczy. I tak już od 10 lat.

 22. do Tępy. To widać., a upór do kasy i władzy pozostał po komunistycznym korycie zgodnie z instrukcją KGB im bardziej tępy tym bardziej wierny, bo gdzie go zatrudnią. Słynne powiedzenie za czasów prezydenta z Kent na K…….

 23. Obserwator należy do tych pisowców, którzy – niezaleznie od przedstawianych argumentów – z tępym uporem powtarzają propagandowe pisowskie hasełka. Tusk podłożył w tupolewie bombę, albo i dwie. Są na to jakieś dowody? Nie ma. Ale Tusk podłożył te bomby.

 24. Pan dr Jakub Przewoźnik należy do rozsądnych mieszkańców Oświęcimia,
  który krytycznie, ale i zgodnie z prawdą przedstawia działalność PO w Grodzie nad Sołą,
  która doprowadziła do kolosalnego zadłużenia miasta.

 25. Do Zdziwionego. Ludzie wysługujący się tej formacji (cecha charakterystyczna to klapy na oczach i uszach) obesr…ą każdego i każde działanie, które oddali ich od upragnionej władzy. Żal mi jest tych ludzi o tyle, że wijąc bat na oponentów w rzeczywistości wiją go na siebie.

 26. @obywatel
  różnice między tymi sprawami jest banalnie proste:
  1. wyrok Sądu nie został podany do publicznej wiadomości,
  2. oświadczenie najważniejszego strażnika miejskiego w Oświęcimiu zostało publicznie opublikowane.
  Widzisz różnicę? Nie? Przykro mi.
  Napisz coś więcej, może razem się pośmiejemy.

 27. do ALLfred: odnośnie nieznajomości przepisów drogowych i miejsca do parkowania to komendant prewencji i Pan B. i jego zastępca też nie mają pojęcia dopiero Sąd ich poprawiał i Starostwo

 28. @Masterkosa
  zaczynasz pisać jak urzędnik z wydziału promocji UM 🙂 , ale mniejsza o to. Pewnie przez późną porę nie zauważyłeś, że moje pytania, trzy, odnosiły się do problemu pojawiającego się w mniejszej lub większej skali, czyli śmieci w miejscach publicznych. Ty zauważyłeś tylko jedno. Przypomnę:
  1. jak można to zmienić?
  2. czy można to zmienić?
  3. czy odpowiednie osoby są gotowe na takie zmiany?
  Być może pytania nr 1 i 2 należałoby zamienić miejscami, ale to sprawa drugorzędna. Pisząc o narzędziach, również miałem na myśli nieco więcej niż ty. Ale to kwestia pomijalna skoro nie jesteś przekonany.
  Monitoring? No weź, nie zabijaj. To, co się dzieje w mieście, dowodzi, że monitoring w Oświęcimiu to tylko kamery wiszące smętnie tu i tam. Gdyby było inaczej, to efekty byłoby widać gołym okiem. Kolejne pytania:
  Dlaczego praktycznie nie ma reakcji na to co się dzieje pod okiem kamer?
  Kto odpowiada za brak reakcji?
  Monitoring a dzikie wysypiska? Ok, to możliwe, tylko tu znowu rzeczywistość skrzeczy. Bo jakoś nie widać inicjatyw ludzi, którzy wiedzą jak się do tego zabrać i jak wykorzystać efekty.
  Przedstawiłeś ładniutką listę wyburzeń i remontów dróg, zgoda zostały wykonane, tyle, że opinia na temat „pięknienia” Miasta, dalej pozostaje opinią uzależnioną od gustu. A ja nie kwestionuje, tego, że miasto się zmienia.

 29. @ALLfred:)

  Odnoszę wrażenie, że przestajemy się rozumieć. Być może to wina późnej pory. Pisząc o narzędziach miałem na myśli monitoring… Dlatego też, nie odniosę się do twoich słów „Narzędzia są, poczytałem tu i tam, popytałem, są”. Również dlatego, że takie stwierdzenia mnie jakoś nie przekonują.

  Ocena czy coś jest piękne czy nie to rzeczywiście rzecz gustu. Zgoda. Spróbuję to ująć nieco inaczej.

  Skoro znasz Oświęcim tak dobrze jak mówisz to na pewno pamiętasz jak na przełomie lat dziewięćdziesiątych i dwutysięcznych wyglądało np. stare miasto. Od tamtego czasu w samym rejonie ulic Dąbrowskiego/Górnickiego/obecnej Kościelnej/Zamkowej/obecnej Arciszewskiego/Rynek wyburzono grubo ponad dwadzieścia budynków – straszydeł (nie trzeba tu estety by je tak nazwać). Wspomnę tylko starego „Haberfelda”, dom „Hnata”, dom „Glętka”, siedzibę „ogrodów”, „Tęczę” wraz z bunkrem (to nie aż tak dawno), kilkanaście sporych kamienic mieszkalnych. I to tylko w rejonie starego miasta. wymieniać mógłbym jeszcze długo. SERIO… Nie o to jednak chodzi. Ważne jest to co powstało na ich miejscu. W znacznej większości budynki te zostały zastąpione inwestycjami a tereny zagospodarowane. Również wymienione ulice doczekały się remontów. Czy to naprawdę tak mało? Piszesz, że „inne miasta zmieniają się szybciej, lepiej i w sposób bardziej przyjazny dla ludzi”. Takie stwierdzenie pojawia się na tym portalu często. Skoro jednak gdzie indziej jest lepiej, szybciej, przyjaźniej to co trzyma tutaj tych wszystkich, którzy to mówią. Jedźcie, pomieszkajcie przecież nikt tu nikogo na siłę nie trzyma. Życzę powodzenia i w miarę miękkiego zderzenia z rzeczywistością w nowym miejscu zamieszkania.

  Nie bardzo też wiem co masz na myśli pytając „czy odpowiednie osoby są gotowe na takie zmiany?” O kim piszesz? O obecnym prezydencie Oświęcimia? Radnych? – Jedno wiem na pewno. Prezydenci się zmieniają. Radni również. Nie zapominaj o tym.
  Jakiś czas temu na łamach oświęcimskich portali pojawiła się broszura „Nowa dekada Oświęcim 2030” – Program wyborczy Janusza Chwieruta. Wygląda zbyt pięknie ja na coś co ma się wydarzyć w ciągu jednej dekady (ja cierpliwie zaczekam). Mimo, że to typowa kiełbasa wyborcza, to warto się nad tym pochylić. Choćby po to by ocenić czy obecny prezydent wywiązuje się ze swoich obietnic.

 30. Zastanawiam się dlaczego radni w innych miastach chwalą je, że piękne, że przyjazne ludziom, że się prężnie rozwijają. Natomiast u nas radni pis tylko w kólko narzekają, że niestety przyszło im mieszkać w Oświęcimiu, że miasto w ruinie, że się zwija, itd. Dziwne.

 31. @Masterkosa
  Zacznę od końca, jestem w trzecim pokoleniu mieszkańcem Oświęcimia, nie muszę sięgać do wskazanych przez ciebie „źródeł” by zauważyć to i owo. Nie mam wątpliwości, że miasto się zmienia, trudno żeby było inaczej. Czy pieknieje, czy wręcz przeciwnie, to rzecz gustu a o gustach ble ble ble i tak dalej. Miasto się zmienia, to prawda, tyle, że inne zmieniają się szybciej, lepiej i w sposób bardziej przyjazny dla ludzi. Nie widze potrzeby by dalej rozwijać ten wątek.
  Problem śmiecenia w mieście jest wielowątkowy. Zwróć uwagę, z jednej strony odpowiednia infrastruktura – czyli kosze na śmieci, z drugiej sprżatanie tam gdzie to potrzebne i konieczne, z trzeciej egzekwowanie utrzymania porządku rozumianego jako brak śmieci. Moim zdaniem te trzy elementy są konieczne żeby domknąć system. A w naszym mieście, żaden z nich nie działa tak jak powinien. I nie dlatego, że ja tak mówię, tylko dlatego, że to widać na ulicach. Czy warto odpowiedzieć sobie na pytania:
  1. jak można to zmienić?
  2. czy można to zmienić?
  3. czy odpowiednie osoby są gotowe na takie zmiany?
  Narzędzia są, poczytałem tu i tam, popytałem, są!
  jeszcze jedno pytanie?
  proszę uprzejmie, dlaczego nikt nie chce korzystać z tych narzędzi.
  Miasto się zmienia? Z pewnością!
  Miasto pięknieje? Rzecz gustu!

 32. Platforma Obywatelska w Oświęcimiu,

  Przewodniczką zachwyconych nią w Grodzie nad Sołą mas.

  Do dobrobytu prowadzi nas.

 33. @ALLfred:)

  Oczywiście, że da się bez obelg. Z drugiej strony gdy w komentarzach zwraca się do mnie głupek (ten czy inny) to nie mniej mi za złe, że staram się dopasować do jego poziomu. Zwróć uwagę na fakt, że to nie ja zwykle inicjuję „gównoburze”, które miewają tu miejsce. Zwykle komentuję to co piszą wcześniej inni…

  A teraz o rzeczach naprawdę ważnych.
  W temacie śmiecenia mamy po prostu nieco inne poglądy. Ja uważam, że należy zacząć od znacznego zmniejszenia problemu śmiecenia jako takiego. Wbrew pozorom pozbycie się swoich śmieci, w sposób zgodny z prawem, (nawet tych wielkogabarytowych) w Oświęcimiu wcale nie jest trudne. Można oczywiście sprzątać po każdym ale to nie eliminuje problemu a ponadto generuje coraz większe koszty. Jeśli chodzi o tereny regularnie zaśmiecane (nie tylko dzikie wysypiska) to sprawa może być prostsza niż się wydaje. W mojej opinii wystarczy stworzyć narzędzia prawne, które umożliwiają nakładanie wysokich dotkliwych finansowo kar. Nie mam tu na myśli karania dziecka za wyrzucenie papierka po cukierku bo to wynika z wychowania. Uważam, że świadomość tego, iż śmiecenie jest surowo karane zrobi swoje. Prosty przykład: śmiecisz – zostajesz na tym przyłapany – ponosisz koszty wywozu/utylizacji itp. Dla przykładu poczytaj o tym jak ostatnio poradził sobie z tym Jeden z parków narodowych w Tajlandii. Nasze Miasto posiada jako taki monitoring. Może warto pomyśleć o jego rozbudowie bo rzeczywiście trudno oczekiwać od Policji i SM, że skupią się na śmieciarzach, zwłaszcza gdy brak do tego narzędzi i ludzi… Z drugiej strony jeśli ktoś nie wynosi z domu świadomości, że trzeba po sobie sprzątać to już nikt go tego nie nauczy i należy to po prostu egzekwować….

  PS. Miasto pięknieje tak czy owak. Taka jest moja opinia. Jeśli cię to nie przekonuje to poszukaj w necie filmów „Oświęcim – zdjęcia archiwalne 2002-2010” lub „Oświęcim – zmiany w latach 2010-2015” o ile mi wiadomo to nie są to materiały robione „na zlecenie” a ich autorem jest Pan Dariusz Sieczkowski. Jeśli wciąż będziesz nieprzekonany to wejdź w kontakt z Mirkiem Ganobisem – porozmawiaj, popytaj, pooglądaj jego zdjęcia i wyrób sobie własną opinię…

 34. @Masterkosa
  no popatrz, da się bez obelg i listy intelektualnych niedociągnięć 🙂 Brawo My.
  Ale,
  jakoś tak przeleciałeś nad problemem zasyfionych miejscówek, gdzie przewija się mnóstwo ludzi, taka „wizytówka” miasta i co? Nic, nikogo to nie obchodzi a jeszcze chwila i puste putelki i puszki po piwie pojawią się na krawędzi basenu.
  Mniejsza o to.
  Z poprzedniego postu uciekła mi lokalizacja, wykonawcy remontu ul.Tysiącelecia, lubią mieć swoje autka pod kontrolą, nie dalej jak wczoraj widziałem opla na bodaj chrzanowskich tablicach, który stał po niewłaściwej stronie żywopłotu, czyli żywopłot był pomiędzy samochodem a zasyfioną ścieżką dla pieszych. To już chyba nie plac budowy? A tak przy okazji chyba pracowników suszyło, bo wysłali najmłodszego z trzema butelkami po piwie do najbliższego sklepu. I co? A kogo to obchodzi.
  Śmieci? Ludzie śmiecą? To tylko pół prawdy., bo jeżeli w zasięgu wzroku nie ma kosza na śmieci to jakoś „łatwiej” machnąć łapą w trawnik.
  Sprzątanie? No weź, nikt nie będzie sprzątał i zaczniemy brodzić w śmieciach i pamiętaj, że tam gdzie nikt nie sprząta łatwo o inne problemy. Niedawno byłem w starostwie. Po drugiej stronie ulicy jest skwerek z ławkami. Doprawdy zabawne ile śmieci może pozostawać po jednym weekendzie. butelki i puszki po piwie, puste paczki po papierosach i ślady po hot-dogach. Uprzedzam pytanie, to nie był poniedziałek, tylko środa. Kto ma pilnować, zeby ludzie nie śmiecili? Straż miejska, Policja? Byłoby śmiesznie, gdyby nie było smutnie. Policja wiadomo, sprawy ważniejsze i bardzo ważne. Straż Miejska? Jakiś czas temu, najważnieszy strażnik w mieście publicznie udowodnił, że nie zna prawa o ruchu drogowym. Przypomnij sobie tekst o parkowaniu pod Sądem, z tego portalu. Można się domyślać, że z tak prostą sprawą jak egzekwowanie zakazu śmiecenie, będzie równie zabawnie, może napisze, że to nie nalezy do kompetencji straży a może wpadnie na jakiś mega kreatywny pomysł.
  Smród ze spalania odpadów? Temat rzeka, ale też mam wrażenie, że w urzędzie nikomu nie zależy na rozwiązniu problemu czy chociaż jego ograniczeniu. Wszyscy niemal wiedzą albo gdzie śmierdzi albo skąd śmierdzi. StefanB o tym pisał, temat znany od lat ale najwyraźniej nie wszystkim, bo jak problem był tak jest i nawet wszechmocny OAS nie jest w stanie przekonać gdzie leży problem. Prezydent Miasta, kimkolwiek by nie był, nie musi wiedzieć wszystkiego na kazdy temat, po to ma urzędników.
  A co do listy. Irytujące jest to, że miejsca postojowe na terenie miasta są oznakowywane tak jakby nikomu na tym nie zależało, brak lini wyznaczajacych, zatarte linie albo w kolorach, które pasowały do ogólnej koncepcji bylejakości. Naprawdę nie da się tego ujednolicić w skali Oświęcimia? Zebrać zarządców i wyoślić, ze to działanie dla dobra wszystkich.
  I jeszcze jedno. Plac Pokoju. Dziś tam przechodziłem, Wielokrotnie czytałem narzekania ludzi, że lumpy, ze brud pijaństwo i takie różne. Zastanawiam się, dlaczego na Placu Pokoju jest kilkanaście kamer a w kluczowej alejce nie ma ani jednej? Czyżby właściwy urzędnik (nie wiem kto nim jest) nie zauważył, że kilka lat temu w tym miejscu zmarł człowiek.
  To wszystko drobiazgi, bo przecież miasto „pięknieje”, czyż nie?

 35. @Allfred:)

  Nie sposób się z tobą nie zgodzić…

  Zwłaszcza w temacie ulic (nawet tych które mają stosowną instalację). Bez względu na to czy jadę rowerem, czy idę pieszo to wciąż są w Oświęcimiu miejsca, które omijam. I nie mam tu na myśli tego, że kogoś tam spotkam tylko, że mogę zostać nie zauważony jako uczestnik ruchu (gwarantuję Ci, że zwłaszcza na rowerze o to dbam ale w niektórych miejscach jest zbyt ciemno).

  W kwestii parkowania na trawnikach (przez wykonawców robót) to nie do końca jestem pewien. Dopóki roboty trwają to „hulaj dusza”. Z jednej strony – po zakończeniu prac wszystko co „niechcący” zostało zniszczone powinno wrócić do pierwotnego stanu. Z drugiej strony – parkowanie na trawnikach jest nierozsądne bo grozi za to mandat (niszczenie zieleni miejskiej). Pytanie brzmi, jak się ma do tego teren „placu budowy”? Ale ogólnie pełna zgoda.

  Co do śmieci i śmiecenia również się zgadzam, ale tu raczej należy szukać problemu w tym, że ludzie bezkarnie śmiecą. Sprzątanie po wszystkich to jest jakieś rozwiązanie ale nie eliminuje problemu śmiecenia.

  Ja np. sprzątam po psie lecz wciąż zdarza mi się, że z uwagi na to bywam odbierany jak dziwak (rzadko ale jednak). Pojemników na odpady po zwierzętach brakuje…

  Ja do twojej listy dorzucę:

  1. Smród w okresie jesienno – zimowym (są miejsca gdzie ludzie palą czym popadnie – konsekwencji brak).
  2. Brak nowoczesnego systemu rozliczania opłat za poruszanie się po mieście (Sky Cash/mobi parking już w Oświęcimiu działa) ale nie wiem czy na przykład mogę w ten sposób opłacić bilety autobusowe. W wielu większych i mniejszych miastach coś takiego działa i jest bardzo wygodne. Wydaje mi się to ważne zwłaszcza w kontekście P&R oraz parkingu planowanego na bulwarach.

 36. @masterkosa
  ciekawa propozycja,
  chętnie zacznę, od rzeczy drobnych, ale przeszkadzających czasem.
  1. zapanowanie nad porządkiem w miejscach publicznych, pijaczków pominę, bo wiadomo, że straż sobie radzi kiepsko a policja ma ważniejsze sprawy, ale można by, choć doprowadzić do tego, że zaczną znikać miejsca, gdzie oczy pękają od brudu, tak sobie za Kazikiem napiszę. Przykład? Choćby nieużywany basen przeciwpożarowy obok Biedronki na Zaborskiej.
  2. więcej koszy na śmieci przy chodnikach,
  3. Lepsze oświetlenie uliczne – są miejsca w Oświęcimiu, wcale nie na uboczu gdzie strach chodzić po zmroku.
  4. Przywołanie do porządku wykonawców chodników i innych drobnych „inwestycji” zobacz, ile trawników jest rozjeżdżanych, żeby powstała ładna droga lub chodnik. Rzadko ktoś przywraca te miejsca do pierwotnego wyglądu. Przykład? Wiem, że to robi powiat, ale czy wykonawcy muszą parkować na trawnikach tuż przy miejscach pracy?
  Długo by można … a to tylko tzw. drobiazgi.

 37. @Jacek

  W mojej opinii żaden z dotychczasowych prezydentów Oświęcimia nie zasługuje na pomnik. Zwłaszcza, że to stanowisko to tak naprawdę ich robota. Andrzeja Telkę upamiętniono nadając jego imię jednemu z oświęcimskich rond (moim zdaniem był najlepszym z dotychczasowych prezydentów naszego miasta)

  A tak zupełnie z ciekawości – jeśli to nie problem to napisz co twoim zdaniem w Oświęcimiu powinno być dotychczas zrobione (a nie zostało) za prezydentury Janusza Chwieruta. Temat dróg i „zabiegów upiększających” pomiń skoro uważasz, że tego mu nie można przypisywać. Nie pisz też co zrobiono źle lub niepotrzebnie – to wszyscy wiemy (co najwyżej mamy o tym różne opinie). Napisz konkretnie, bez ogólników typu „miasto powinno się szybciej rozwijać” lub „kasa powinna być lepiej wydawana”. Chętnie zapoznam się z twoją opinią. Z góry dziękuję.

 38. Z niemal wszystkich komentarzy wyłania się jeden wniosek. Postawić chwierutowi pomnik. Niestety nieudolność tego gościa jest wszędzie widoczna. To że remontuje się drogi i robi różne rzeczy upiekszajace to miasto to wcale nie jest zasluga i obronność prezydenta. On kasę dostaje od rządu w ramach programu oswiecimskiego. Łachy nie robi i musi je wykorzystać bo nowych nie będzie. Sprawa kawiarni z rynku to rzeczywiście skandal za który i tak konsekwencji nie poniesie. Szczęście że i tego mostu duchów nie wybudowano.

 39. Szkoda tego” doktorka”,wygląda „okrągło „ale strasznie „kaleczy”,czyżby znajomości z „bufetową” nic nie dały? Chciało by się porządzić,co???A skromny jest, ze ho,ho .Naprawdę potrzeba nam takich co to budują promy,elektrownie węglowe,mega lotniska,przekopują mierzeje wiślaną.A wszystko dla naszego dobra a my tego nie pojmujemy.

 40. @Eugeniusz

  Drogi Eugeniuszu

  Staram się przyłączać do inicjatyw, które pozytywnie rokują. Nie widzę potrzeby wspierania zdrowia Pana Jakuba gdyż myślę, że o to dba sam i chyba nie ma z nim problemów.
  Osobiście uważam, że lepiej byś zrobił gdybyś nadmiar gotówki (o ile masz) przeznaczył na pomoc dla kogoś kto rzeczywiście pomocy potrzebuje. Z tego co piszesz w komentarzach wnioskuję że masz już prawie 100 lat więc pewnie wiesz, iż w Oświęcimiu jest sporo takich miejsc np. Schronisko dla zwierząt. Kup np. karmę i tam zawieź. Raczej nie odmówią…

 41. Dobra, kończymy dyskusję, nie wolno z ludzi chorych śmiać się i szydzić. Proponuję zbiórkę pieniężną na wizytę Pana Doktora w porządnym gabinecie psychiatrycznym. Może w nie aż tak prestiżowym, w którym leczy się Macierewicz, ale takim, który przywróci choć resztki świadomości naszemu lokalnemu rodakowi. Mam nadzieję, że @masterkosa i @stefanB., ale może i inni dyskutanci przyłączą się do mojej oddolnej inicjatywy.

 42. Z pewnością natomiast zadłużanie miasta na prorozwojowy projekt budowy pomnika JPII (jedyny jak do tej pory pomysł radnych pis) byłoby jak najbardziej w porządku.

 43. @stefanB
  kolejna cecha standardowego użytkownika tego forum, brak zrozumienia prostego zdania w języku polskim. Smutne.

 44. @Eugeniusz
  to takie typowe dla ludzi twojego pokroju, kiedy brak argumentów, to przeciwnika trzeba ośmieszyć, a jeszcze lepiej zohydzić.

 45. Przynajmniej po tym liście jedno jest pewnym. Stan psychiczny autora wymaga natychmiastowej interwencji psychiatrycznej. Tak po ludzku, to bardzo współczuję Panu Doktorowi Nauk Społecznych.

 46. Jak dzieci…..Taki serio jest poziom urzednika samorządowego w tym kraju????
  Szczypanie po kostkach na lokalnych portalach ??
  Apogeum niemocy. Na szczescie!

 47. @Antoni

  Cytat dla ciebie:

  „Jeśli robisz to co kochasz, to tak naprawdę nie przepracujesz w życiu ani jednego dnia”

  Nie wiem czy rozumiesz co mam na mysli.

  Ponadto widzę, że nie potrafisz wyczuć sarkazmu, którym moje wypowiedzi aż ociekają. Zapytam prywatnie – wszystko co wyczytasz w necie zawsze bierzesz w 100% na poważnie. Jeśli tak to gratuluję łatwowierności…

 48. @masterkosa Czy w godzinach pracy jest czas na prowadzenie waśni politycznych w internecie. Co na to pracodawca. Jest to poważne naruszenie regulaminu pracy.

 49. @nie polityczny

  O moją żonę się nie martw. Tak czy inaczej dziękuję za troskę. Nie spałem bo pracowałem, tak abyś ty mógł spać spokojnie. Ale jak ja wrócę z pracy a ty do niej pójdziesz to chętnie odwiedzę twoją żonę. Domyślam się, że w sypialni jesteś równie słaby jak w komentowaniu.

 50. @masterkosa, ale z Ciebie analityk 🙂 Zamiast smacznie spać, to piszesz te swoje pseudo intelektualne, nikomu niepotrzebne wywody. Zajmij się żoną w tych godzinach, a przynajmniej jedna osoba będzie zadowolona 🙂
  Piszesz jak typowy PO – KODowiec

 51. Szanowni państwo. To, że obecnie nam panujący prowadzi taką a nie inną politykę jedynie słusznych decyzji widać po tym co w mieście powstaje: z rynku zrobiono lądowisko dla helikopterów, jak na miasto niespełna 40 tyś to prezentujemy się niczym metropolia – mamy trzeci market budowlany, hiper garaż przez nikogo nie używany i autostradę przy obiektach sportowych. Jedynie co na plus to modernizacja ulic w całym mieście ale i tu zamiast słuchać mieszkańców co by chcieli, to nieomylni projektanci z UM i tak robię po swojej jedynie słusznej wizji.
  Ostatnio nawet zafundowano nam paraliż miasta i dojazdów do niego w piątek po południu w godzinach największego szczytu w ruch komunikacyjnym. Nic tylko dziękować za takie ułatwienia i troskę o komfort mieszkańców.

 52. @wyborca

  Spieszę z pomocą i już cię oświecam.
  Z góry uprzedzam, że to moja subiektywna opinia.

  Po dosyć wnikliwej analizie bloga Pana Jakuba Przewoźnika (swego czasu poświęciłem na to kilka dni) mogę śmiało powiedzieć, że „działalność” Pana Jakuba najłatwiej mozna podsumować posługując się powiedzeniem: „Krowa, która dużo ryczy, mało mleka daje”.

  Po tym co tam przeczytałem odnoszę wrażenie, że Pan Jakub minął się z powołaniem. W mojej opinii bardziej sprawdziłby się w kabarecie typu stand-up. Nie będę tu cytował zapisów z bloga Pana Jakuba na poparcie mojej opinii. Niech każdy kto znajdzie czas sam sobie poczyta i wyrobi sobie własną.
  Ludziom nie lubiącym marnować swego cennego czasu mogę jedynie powiedzieć, że Pan Jakub głównie zadaje tam pytania zgodne z jedynie słuszną retoryką PiS, publikuje swoje interpelacje, zamieszcza zdjęcia i teksty będące swego rodzaju antypromocją miasta (to dziwi mnie najbardziej bo na łamach tego samego bloga pisze, że „kocha to miasto”). Brak tam bezstronności i neutralności. Ogolnie „królują” tam teksty mocno nacechowane politycznie. Nie muszę chyba dodawać, że za wszystko co złe Pan Jakub obwinia tam Janusza Chwieruta. Zawoalowany hejt. Ot co…

  I tak to już trwa OD KILKU LAT…

  PS.
  Panie Radny Jakubie Przewoźnik, o ile mi wiadomo to ma Pan niemałą wiedzę z zakresu IT. Proszę jednak nie zapominać o podstawowych prawdach na temat internetu (m.in tej, że „internet nigdy nie zapomina” i „treści zamieszczone w internecie choćby raz, zostają w nim na zawsze”) tak aby za kilka lat nie musiał Pan wstydzić się swoich własnych wpisów… Proszę jednocześnie aby Pan, zwłaszcza jako człowiek wykształcony (choć jednocześnie fałszywie skromny) znalazł w sobie siłę by wznieść
  się nieco ponad podziały polityczne i w końcu zaczął coś dla miasta robić. Samo zadawanie dziesiątek pytań (zwłaszcza tych pozbawionych jakiegokolwiek sensu) to jescze nie praca.

  Pozdrawiam serdecznie

 53. Jezeli Pis w Oswiecimiu dalej bedzie mial takich przedstawicieli to jeszcze dlugo nic nie ugra…

 54. Na miejscu prezydenta nie prowadziłbym polemiki z kimś takim. Nie ten poziom, nie ta liga. Pan Chwierut już sporo zrobił dla Oświęcimia mając ciągle wysokie poparcie mieszkańców a kandydaci PiS w dwóch kolejnych wyborach zostali wręcz zmiażdżeni w I turze nokautem (p. Włoszek 2014, p. Starzec 2018). Kim jest w mieście pan Przewoźnik, jaki ma dorobek, co zrobił dla mieszkańców? Oświećcie mnie. Tu się polityką poparcia nie zbierze, tu trzeba pracować dla społeczności lokalnej.

 55. Czy facet z doktoratem nie umniejsza wielkości swojego geniuszu siedząc w takiej pipidówie ? Obcowanie z prostactwem to dla takiego rozumu upadek.

 56. Ten Przewożnik jest faktycznie słaby. Słabiuteńki. Psia strategia kąsania po łydkach . Nic wiecej.

 57. gówniarz będzie się mądrzył i pouczał, a sam nic dla Miasta nie zrobił

  jakby miał klasę to nie załatwiałby tego na łamach portalu internetowego tylko umówiłby się w UM i porozmawiał (ale to niestety nie odbiłoby się echem…)

  Panie Prezydencie nie warto się poniżać do takiego poziomu pisowskiej nagonki

 58. @Tru… człowieku Twoje objawy wskazują na wściekliznę(polityczną) Szybciutko, biegusiem do lecznicy dla zwierząt. Na Błoniach powinno być jeszcze otwarte 🙂 Potem, te zgromadzone szambo w sobie wlej do Wisły, tak jak to robią Twoi koledzy z Warszawy 🙂

 59. Panie Przewoźnik… O czym to w ogóle jest?
  Dlaczego nie odniósł się pan do gigantycznych podwyżek, które zafundowało nam Prawo i Sprawiedliwość???
  Był pan pierwszym gościem po komunistach, którzy w naszym mieście chcieli cenzury (film Kler,) więc daj sobie spokój z mówieniem o wolności słowa! Nie kompromituj się!

 60. Pięknie Panie Jakubie 👍
  Ciekaw jestem tego zatrudnienia Krama w Hotelu…można coś więcej 😉 ?

 61. Park na byłym śmietnisku przemysłowo komunalnym na zadupiu, Kamieniec wieś rodzinna Januszka. Mgr.Ekonomi jak się kiedyś reklamował Burmistrz Oświęcimia.

 62. Oj, oj, jaki sarkazm. Nie da się tego czytać. Po pierwszym akapicie mózg się resetuje.

 63. Lepiej niech Pan Chwierut opowie jakie były kulisy zatrudnienia Pawła Krama jako dyrektora hotelu olimpijskiego 🙂

  OSWIECIM MAŁYM MIASTEM JEST

 64. Próbowałem przeczytać to gó**o, ale nie dałem rady. Po 1 akapicie poleciała mi z ust piana i dostałem ataku epilepsji. Poziom tego tekstu jest odrobinę poniżej poziomu Rowu Mariańskiego. Jakim cudem ktokolwiek dał temu typowi tytuł doktora.

 65. Brawo Panie Przewoźnik! Mocne to było! Teraz pytanie czy ktoś z takim dużym ego jak obecny prezydent potrafi honorowo zrezygnować z pełniącej funkcji, czy nadal będzie uważał ,że nic się takiego nie stało?

 66. Może pan Jakub, doktor opowie jakie są kulisy jego zatrudnienia w starostwie powiatowym w Oświęcimiu. Słyszałem że to ciekawa sprawa jest, jak na uczciwego człowieka.

 67. Po tym subtelnym, sarkastycznym wstępie czuć z której strony mównicy doktor nauk społecznych zasiada.

Send this to a friend