Informacje

OŚWIĘCIM. Maciej Klima oficjalnie kandyduje na prezydenta Oświęcimia. Kim jest?

Przyszedł ten moment, by wreszcie ogłosić ważną wiadomość. W najbliższych wyborach samorządowych wystartuję w wyborach na urząd prezydenta miasta Oświęcim oraz w wyborach do rady miasta z okręgu nr 2. – Napisał w swoich mediach społecznościowych Maciej Klima z Komitetu Wyborczego Wyborców KOS 2018.

Kim jest Maciej Klima? Na swojej stronie internetowej pisze o sobie:

Urodziłem się w 1980 roku w Bielsku-Białej. Całe życie jestem związany z Oświęcimiem. Ukończyłem Szkołę Podstawową nr 1 im. Królowej Jadwigi oraz Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Konarskiego. Ukończyłem także studia magisterskie na kierunku elektrotechnika na Politechnice Opolskiej roku oraz studia podyplomowe Automatyka elektroniczna na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Od 2008 roku związany byłem z „Komitetem społecznym do spraw uporządkowania rozwiązań komunikacyjnych w rejonie ul. Pod Olszyną w Oświęcimiu”, które udanie postulowało między innymi budowę ulicy Ceglanej oraz walczyło o zabezpieczenie interesów mieszkańców Starych Stawów w związku z budową południowej obwodnicy miasta.

W latach 2014-2018 byłem zastępcą przewodniczącego Rady Osiedla „Stare Stawy”, w latach 2017-2019 członek Komitetu Rewitalizacji Miasta Oświęcim. Kandydowałem dwa razy do Rady Miasta Oświęcim w 2014 (KWW Mirosława Wasztyla) oraz 2018 roku (KWW KOS 2018). Kandydowałem do Sejmu RP w wyborach parlamentarnych w 2023 z KKW Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni – Polskie Stronnictwo Ludowe „Trzecia droga”, gdzie z dziesiątego miejsca uzyskałem 1202 głosy.

W latach 2017-2019 byłem wiceprezesem Stowarzyszenia Auschwitz Memento znanego z wielu działań na rzecz popularyzacji historii i najbardziej znanego z akcji „Projekt: Pilecki”. Akcja ta to szereg różnych wydarzeń upamiętniających postać rtm. Witolda Pileckiego zwieńczonych realizacją filmu „Pilecki”, który premierę miał w 2015 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego w obecności Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Akcja „Projekt: Pilecki” została uhonorowana nagrodą Wydarzenie Historyczne Roku przez Muzeum Historii Polski i innymi wyróżnieniami. Stowarzyszenie jest też znane z działań na rzecz upamiętnienia oddziału Armii Krajowej „Sosienki” z okolic Oświęcimia, a także zbrodni piaśnickiej w Piaśnicy na Pomorzu.

Ponadto od ponad 30 lat związany jestem z Amatorskim Klubem Filmowym „Chemik” przy OCK Oświęcim. Od kilku lat prowadzę blog poświęcony oświęcimskim sprawom oswiecimski-nieregularnik.blogspot.com.

Od początku swojej kariery zawodowej jestem pracownikiem największych międzynarodowych koncernów na stanowiskach związanych z przygotowaniem ofert przetargowych,  wycenami inwestycji oraz ich przygotowaniem.

Jestem żonaty i ojcem dwóch córek.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

36 komentarzy

 1. Starostawski;Ja również nie miałem,nie mam i nie będę miał nic wspólnego z tym panem proponuję więc czytać ze zrozumieniem ten ,,bełkot”;.Pewien osobnik [@] używa wyglądu zewnętrznego i braku poparcia dla swoich popleczników jako negatywnych argumentów wobec kandydatury na fotel prezydenta miasta. ,Troszkę to nie smaczne i rasistowskie,tyle .Cytaty są z filmów ,,Sami swoi” i Czterdziestolatek -poniał? P.S.Mam nadzieje że rozwiałem watpliwości,dziękuję czuwaj cześć.

 2. „Pisiorku”,
  w swojej absurdalnej nienawiści do PiS-u
  nie doczytałeś, że pytam Cie, jakich działań
  prospołecznych spodziewałeś się ze strony
  Tuska, głosując na niego. Na razie jest pała,
  gaz i wkrótce galopującą podwyżka cen
  żywności i energii.

 3. Działania prospołeczne pisu – nie rozśmieszaj mnie. A słyszałeś o jakiś? Chodzi ci o masowe złodziejstwo i tworzenie kasty pisowskich aparatczyków -milionerów? Wille plus? Dziesiątki luksusowych rezydencji i apartamentów Obajtka? Setki milionów na kontach kościelnych biznesmenów? Tak rozumiesz „działania prospołeczne”? Dopuśćmy tylko lokalnych pisowców do żłoba, a błyskawicznie zaczną się naszym kosztem bogacić. Myślicie że ostatnie 8 lat niczego ludzi nie nauczyło?

 4. „Pisiorku”,
  czy jako wyborca Tuska spodziewałeś się działań prospołecznych? Jeśli tak, to znaczy, że nie masz pojęcia, na kogo głosowałeś.

 5. Pisiorze – powtarzasz się, przeklejasz w kółko ten sam tekst. Za to ci nie powinni zapłacić.

 6. „Pisiorku”,
  jeszcze będziesz płakał
  za rządami PiS-u, szczególnie gdy przez przypadek
  od rządu „Koalicji 13 grudnia” dostaniesz palą po plecach
  i gazem po oczach, tak jak spotkało to rolników.

 7. Może i Janusz wygra wybory prezydenckie, może nawet w pierwszej turze w co szczerze wątpię, ale na pewno nie będzie miał już władzy w radzie miasta. Koniec szastania pieniędzmi podatników na swoje cafe rynki, mosty duchów i inne odklejone pomysły. W końcu radni zaczną robić to co do nich należy czyli dbać o budżet i pilnować prezydenta. Nie mogą być jak ci dotychczas z POKO maszynkami do głosowania, które same od siebie nic nie dają.

 8. koalicja „Janusz wypierdalaj” – widzisz chamie, jednak m.in. dlatego ludzie na was nie zagłosują.

 9. Widzisz pisiorze: twój rząd utrzymywał się przy władzy rozdając masowo dodrukowane pieniądze i zadłużając Polskę na setki miliardów złotych. „Piniądze zawsze były” – no nie? A pisowski lud ciemny cieszył się. I w dodatku było wesoło i bardzo patriotycznie.

  Zwracam jednak uwagę, że pożyczoną kasę trzeba kiedyś zacząć oddawać. Pisiorek zaskoczony? To nie można tak zadłużać się w nieskończoność, spłacać stare długi nowymi pożyczkami, jak Gierek? Otóż pisiorku – nie można. Nie wiem czy pisiorek zauważył, ale gdy pojawiła się kwestia zakupu czołgów i innego uzbrojenia w Korei okazało się, że pisowski rząd już piniążków ni ma. Że trzeba prosić na kolanach rząd w Seulu, żeby pożyczył w naszym imieniu kasę koncernom zbrojeniowym. Bo sami nie mogliśmy tych czołgów po prostu kupić. Dlatego skończy się teraz rozdawnictwo pieniędzy na prawo i lewo. Trzeba będzie zacząć oszczędzać. Równoważyć budżet. Ja wiem, że pisiorstwo tego słowa nie cierpi i nie bardzo rozumie. Ale nie ma innej możliwości. Czas radosnego kupowania przez pis głosów wyborców za pożyczone – minął.

 10. „Pisiorku”,
  pamiętaj, że od 1 kwietnia br. skończy się zerowa stawka VAT na żywność. Rząd Donalda Tuska zdecydował o podniesieniu jej do 5 proc. Będzie to dotyczyć podstawowych produktów spożywczych, takich jak owoce, warzywa, mięso, nabiał i produkty ze zbóż.

  Najbardziej decyzja ta uderzy po kieszeni, tych którzy mają najniższe dochody, szczególnie rodziny wielodzietne, także o jednoosobowe gospodarstwa emeryckie z niewysokimi emeryturami.

  Chciałeś „Koalicji 13 grudnia” to masz teraz od 1 kwietnia podwyżki cen na żywność.

 11. Ciekawe, czy będzie druga tura? Czy po 7 kwietnia zawiąże się koalicja „Janusz wypierdalaj”?

 12. A czego doświadczyły kobiety w czasie protestów za poprzedniej władzy?

 13. „Pisiorku”,
  znowu bredzisz, opluwając PiS
  i będąc zwolennikiem obecnej władzy,
  od której można się spodziewać tylko pałą
  po plecach i gazem po oczach,
  jak to ostatnio doświadczyli rolnicy.

 14. Porozumieni Dla Powiatu Bezparytjni Młodzi Przedsiębiorcy mają zamiar zmienić skostniały układ

 15. W sprawie:
  1. przystanku na Krukach – wielokrotnie pisałem na ten temat, w skrócie: przystanek tak, o ile z symulacji PKP wyszłoby, że może liczyć na sensowna liczbę pasażerów. Pociąg do Krakowa Głównego przez Trzebinię jedzie 1 godzinę, pociąg przez Skawinę – 1,5 godziny. Więc podróżni będą raczej wybierać pierwsza opcję. Poza tym budowa stacji czy przystanków kolejowych nie leży w gestii samorządów gminnych. Natomiast pomysł z autobusowym dworcem przesiadkowym na Krukach jest zwyczajnie niedorzeczny.
  2. wymiany oświetlenia ulicznego – jak widać następuje. Trzeba też pamiętać, że wiele ulic, w tym wszystkie główne, należy do rządu (droga krajowa 44), województwa i powiatu. Nie zauważyłem jakoś, aby w sąsiednich miastach masowo i natychmiast wymieniono lampy sodowe na ledowe. Z czego to wynika? Pewnie z tego, że to dużo kosztuje.
  3. usprawnień w transporcie kolejowym – masło maślane, patrz punkt 1.

 16. Panie Klima – może nie jest pan radnym, ale na pewno przecież pan będziesz 🙂 Ja po prostu antycypuję przyszłe wypadki. Polskie Stronnictwo Ludowe – jesteś pan filmowcem amatorem i chłopoelektrykiem czy jak? Nie wnikam. Ale dziwne.

  Ja po prostu oczekiwałbym jasnej deklaracji i solennego przyrzeczenia: nigdy, przenigdy nie skumam się z lokalnymi pisiorami; partią, która zadłużyła Polskę na bilion złotych, poobsadzała wszystkie możliwe stanowiska w państwie swoimi kumplami, krewnymi i pociotkami kasując przy tym ile wlezie i krzycząc jaka to jest najpatriotyczniejsza, białoczerwona i dobrozmianowa. Mogę spodziewać się takiej deklaracji?

 17. ?… tak dla ścisłości , bo jeden z anonimowych „komentatorów” , pozwolił sobie napisać: cyt „radny Klima teoretycznie reprezentując Polskę 2050 ” …otóż Maciej Klima nie jest radnym , po drugie nie reprezentuje Polski 2050 , nawet teoretycznie 🤪 a po trzecie jak sie pretenduje do miana ” głosu wybitnego eksperta życia spoleczno-politycznego Oswiecimia ” , to nalezy posiadać podstawowa wiedzę !?!? To taki moj glos , aby sprostować tzw „rewelacje ekspertow” . Tradycyjnie pozdrawiam wszystkich Mieszkancow , którzy potrafią oddzieli ziarno od plew 👍

 18. Maciej Klima, panie @, nigdy nie był radnym miejskim, ani nigdy nie byłem w PL 2050 Szymona Hołowni. Szanuję lokalnych działaczy tej partii, mamy świetne relacje i nawet jeden z ich członków kandyduje z naszych list.
  Przykro mi, że propozycja wybudowania np. przystanku na Krukach, wymianę oświetlenia ulicznego czy usprawnień w transporcie kolejowym to według pana atak na pana prezydenta. To tym bardziej kuriozalne, że te rzeczy w większości to także propozycje Janusza Chwieruta z poprzednich lat…

 19. Panie Paw – to jest moim zdaniem istotny problem: radny Klima teoretycznie reprezentując Polskę 2050 powinien jakoś tam przynajmniej zbliżać się w poglądach do peło i lokować pis jako najważniejszego przeciwnika. Tymczasem Klima poświęca w swoich wypowiedziach 100% uwagi atakowaniu kandydata peło i 0% komentowaniu działań miejscowego pis. Nasuwa się więc pytanie: kim tak naprawdę jest radny Klima? Czy nie zrobi wyborcom Hołowni kuku i nie wejdzie w sojusz z Łozińskim i Przewoźnikiem?

 20. Paw. Ja nie mam, nie miałem i mieć pewnie nie będę z tym panem, ale mógłbyś przetłumaczyć ten swój bełkot na język polski. Będę wdzięczny.

 21. ,,Źle zawiązany krawat ,niedogolony i krótkie grube palce” lub tylko1200 głosów w poprzednich wyborach do sejmu,ataki na Januszka Ch. i brak krytyki PiSu” jak ktoś wyżej napisał z mety dyskfalifikuje gościa na fotel.Serio to są jakieś dyskryminacyjne jaja typu ,,wybiorę go bo jest ,,taki ładny i amerykancki”.Czyli tak- ma mieć 200cm wzrostu,najlepiej ogolony na pałe,krawat na windsor,Palce długie jak u Chopina,i teraz uwaga najważniejsze musi być wsparciem i opoką Januszka Ch i KO lub PO i na dokładkę super chiper antyklerykalny i antypisior o skrajnie liberalnych poglądach i to się nadaje na fotel ,a nie tylko kelnerzy ,i kelnerzy jak mówi klasyka filmu.Już mnie nic nie ździwi w tej uśmiechniętej Polsce,dalej jestesmy najbardziej wesołym barakiem wśród demoludów UE.

 22. Tak serio nie ma na kogo głosować,popis zalatwił zielony ład,itd,rozbrojenie armii,przekrety covid,milicja na ulicach,zakazy pracy,itd,niszczenie firm,a trzecia droga w ślepą uliczkę,władza uderza do głowy jak widać,szkoda że prywata bierze gorę nad dobrem kraju,smutne,w naszym miescie jest wielu ludzi z pomysłem,sa oni stopowani,kłody pod nogi,przez włodarzy,nie chcą rozwoju,dlaczego nie wiadomo,ale lubią być wszędzie na zdjęciach,

 23. Jakie poglady pan reprezentuje,prawicowe,lewicowe,co sądzi o strajku rolników,obecnej sytuacji ,jak pan chciałby przygotować mieszkańcow do ewentualnej wojny,lider trzeciej drogi chce iść na Rosje,a pan startował z tej partii w wyborach,

 24. A jeżeli można wiedzieć jaka jest Pana przeszłość i teraźniejszość w pracy zawodowej. Bardziej, po prostu gdzie Pan teraz pracuje i gdzie Pan pracował wcześniej. Pytam bez podtekstów żadnych, nie znam Pana, chcę tylko poznać kandydata na prezydenta mojego miasta. Szczeble pracy zawodowej dużo mogą powiedzieć o kandydacie, bo jeżeli jest dobry w pracy i w domu, to i będzie dobrym prezydentem.

 25. Mackowi , zycze dobrego wyniku , swoja postawa i zaangazowaniem w sprawy spoleczno-obywatelskie Naszego Miasta zasłużył aby Mieszkancy oddali na niego glos . Osobiście tak zrobię i będę zachecal innych Mieszkańców aby tak też uczynili 👍 ….. natomiast „loza szydercow” komentujaca tutaj anonimowo , nie ma kompletnie przełożenia na opinie większości Mieszkańców . Pozdrawiam wszystkich racjonalnie myslacych Obywateli Naszego Miasta 🙂👋

 26. Spokojnie, Tusk, Bodnar, Sienkiewicz ciężko pracują nad przypomnieniem ludziom dlaczego w 2015 zostali pogonieni. Na spokojnie.

 27. „Dobra odmiana” – przypominam, że w ten sposób do władzy doszło wielu wrednych dyktatorów. Nie każda odmiana musi być dobra. Na przykład „dobra zmiana” z 2015 r. okazała się być bardzo zła.

 28. To ,że ktoś ma doktorat nie znaczy , że nadaje się na prezydenta.

 29. Najlepszym kandydatem na prezydenta Oświęcimia
  jest dr Jakub Przewoźnik z PiS-u.

 30. Krawat źle zawiązany. Niedogolony. Małe grube paluszki.
  W ostatnich wyborach kandydował na posła i w 12 okręgu wyborczym (pięć powiatów: chrzanowski, myślenicki, oświęcimski, suski, wadowicki) dostał 1200 głosów.
  Regularnie publikuje w sieci teksty atakujące Chwieruta. Ani razu nie skrytykował pis.
  Moim zdaniem zwykły karierowicz. Ale – sami osądźcie.

Send this to a friend