Informacje

OŚWIĘCIM. Ludzkie kości w rzece Sole

Prokuratura Rejonowa w Oświęcimiu oraz policjanci Wydziału Kryminalnego oświęcimskiej komendy Policji ustalają okoliczności w jakich w korycie rzeki Soła  znalazły się kości, prawdopodobnie ludzkie. Na dwie natrafiła grupa nastolatków w trakcie wycieczki rowerowej, natomiast pięć kolejnych ujawniono w wyniku penetracji koryta rzeki.

W dniu 30 czerwca 2020, po południu dyżurny oświęcimskiej komendy Policji  otrzymał zgłoszenie od grupy nastolatków z gminy Oświęcim, dotyczące znalezienia dużych kości w korycie rzeki Soła w rejonie  ulicy Kamieniec w Oświęcimiu.

Na miejsce natychmiast pojechali policjanci, którzy zabezpieczyli  dwie kości, które leżały w korycie rzeki na żwirze pozostałym po opadającej wodzie. W trakcie penetracji wspólnie ze strażakami tuż pod lustrem wody ujawniono pięć mniejszych kości. O znalezieniu szczątków  został powiadomiony prokurator, który po przybyciu na miejsce nadzorował oględziny.

Kości zostały zabezpieczone do badań,  na podstawie których biegli  z zakresu medycyny sądowej postarają się określić z jakiego okresu pochodzą, a po potwierdzeniu, że są to kości ludzkie będzie możliwe określenie wieku oraz płci osoby do której należały. W takim przypadku, w trakcie badań zostanie również określony profil DNA, który być może pozwoli na ustalenie czy szczątki należały do zaginionej na terenie Polski osoby. Na podstawie tych informacji policjanci zweryfikują zgłoszenia zaginięć osób, które do tej pory nie zostały wyjaśnione.

KPP Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł

3 komentarze

  1. Do kogo należą kości- to juz jest chyba nie do ustalenia. Natomiast mozna zbadać ich wiek i od kiedy leżą w ziemi. W zasadzie to już wiemy , lecz sprawę należy przeprowadzić do końca i w zgodzie z literą prawa.

  2. Prokuratura rejonowa i policjanci wydziału kryminalnego w Oświęcimiu badają, do kogo należały kości, i okoliczności, w jakich znalazły się w rzece – kiedy poznamy wyniki ich ustaleń ?

  3. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że znalezione kości pochodzą z grobów jeńców niemieckich nad Sołą, gdzie być może również spoczywają ofiary z obozu UB w Oświęcimiu.

    Czy ten temat kolejny raz zostanie „zamieciony pod dywan” ? – zobaczymy, najpierw muszą być spełnione procedury policyjne.

Send this to a friend