Informacje

OŚWIĘCIM. Kolejni mieszkańcy zbierali podpisy pod budżetem obywatelskim

Członkowie Stowarzyszenia Polska 2050 w Oświęcimiu podjęli formalne działania na rzecz utworzenia w Oświęcimiu budżetu obywatelskiego. Po raz pierwszy w Oświęcimiu mieszkańcy sami przygotowali projekt uchwały Rady Miasta, który, jeśli zbiorą wystarczającą liczbę podpisów, będzie musiał zostać poddany głosowaniu na sesji Rady.

Członkowie Stowarzyszenia Polska 2050 nie tylko przygotowali gotowy projekt uchwały, ale powołali także „Komitet Inicjatywy Uchwałodawczej w celu podjęcia uchwały Rady Miasta Oświęcim w sprawie zasad i trybu przeprowadzenia konsultacji społecznych z mieszkańcami gminy Miasto Oświęcim w formie Oświęcimskiego Budżetu Obywatelskiego” i dokonali stosownego zgłoszenia do przewodniczącego Rady Miasta Oświęcim. Spełnili tym samym wszystkie wymogi formalne dotyczące obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej.

– To pierwsza obywatelska inicjatywa uchwałodawcza w Oświęcimiu. Dzięki temu narzędziu chcemy dać mieszkańcom naszego miasta realny wpływ na podejmowanie decyzji co do części wydatków miejskiego budżetu. Budżet obywatelski pozwoli mieszkańcom wcielać w życie ich własne pomysły na konkretne działania lub inwestycje w mieście – mówi Aleksander Siuta, działacz Stowarzyszenia Polska 2050 i pełnomocnik Komitetu Inicjatywy Obywatelskiej.

By wniosek o ustanowienie Budżetu Obywatelskiego mógł zostać poddany pod głosowanie na sesji Rady Miasta, Komitet musi zebrać pod projektem uchwały podpisy przynajmniej 300 mieszkańców Oświęcimia.

– W ramach budżetu obywatelskiego mieszkańcy miasta mogą sami proponować zadania odpowiadające na ich potrzeby i decydować w głosowaniu, które z nich będą realizowane przez miasto w kolejnym roku. Konsultacje z mieszkańcami w tej formie są obowiązkowe w miastach na prawach powiatu, ale z powodzeniem funkcjonują też w innych miastach Małopolski np. w Chrzanowie – zachęca członkini Stowarzyszenia Polska 2050, Monika Szymeczko.

– Inicjatywy obywatelskie wymagają spełnienia określonych wymogów. Jednym z nich jest zebranie odpowiedniej liczby podpisów mieszkańców miasta, dlatego oficjalnie rozpoczynamy zbiórkę podpisów. Na specjalnie utworzonym facebookowym profilu „Oświęcimski Budżet Obywatelski-projekt” będzie można znaleźć informacje gdzie i kiedy można złożyć swój podpis pod projektem uchwały. Na tym profilu można również zapoznać się z treścią uchwały i Regulaminem Oświęcimskiego Budżetu Obywatelskiego – dodaje Aleksander Siuta.

Przedstawiciele Komitetu Inicjatywy Uchwałodawczej będą też dyżurować w pierwszą i ostatnią środę lipca w Centrum Aktywności Społecznej w Oświęcimiu przy ul. Dąbrowskiego 15, w godzinach 18:00 – 19:00. Każdy dorosły mieszkaniec Oświęcimia będzie mógł zapoznać się tam z projektem uchwały i regulaminem budżetu obywatelskiego oraz złożyć swój podpis pod inicjatywą.

Będzie nas można także spotkać 15 lipca na oświęcimskim Rynku. Przy okazji Kina Letniego planujemy zbiórkę podpisów pod inicjatywą w godzinach od 18:00 do 19:00 – dodaje Monika Szymeczko.

Sam projekt budżetu obywatelskiego w dużym stopniu opiera się na chrzanowskich doświadczeniach. – W Chrzanowie budżet obywatelski funkcjonuje od 2018 roku. Z powodzeniem zrealizowaliśmy już sześć edycji. To znakomite narzędzie aktywizujące mieszkańców. Daje im realny wpływ na decyzje inwestycyjne gminy. Spośród zgłoszonych pomysłów mieszkańcy w drodze powszechnego głosowania wybierają takie, które później są realizowane i finansowane przez miasto. Dzięki temu zrealizowaliśmy już wiele fajnych pomysłów mieszkańców takich jak ścieżki rowerowe, place zabaw, psi park czy boiska sportowe – dodaje Robert Maciaszek, burmistrz Chrzanowa i działacz Polski 2050.


OŚWIĘCIM. Kolejny raz zbierali podpisy pod Budżetem Obywatelskim

Poprzedni artykułNastępny artykuł

5 komentarzy

  1. Jaś, i Małgosia będą zbierać podpisy jakie to wzniosłe wydarzenie tylko pozazdrościć .Powodzenia.

  2. …. Bardzo się cieszę że jest kolejne wsparcie w ws. uruchomienia Budżetu Obywatelskiego w Oświęcimiu . Im więcej osób się zaangażuje tym lepiej , osobiście zachęcam Mieszkańców do poparcia tej Obywatelsko- Społecznej akcji. Pan Prezydent na tą chwilę jest nie przekonany , zobaczymy jak uchwała trafi pod obrady Rady Miasta i będzie merytoryczna debata .Jak zachowają się Radni ? Ja napisałem oświadczenie dt. wsparcia B O , które otrzymali wszyscy Radni . Apeluje w nim o pomoc tych Radnych którzy są przekonani do tej inicjatywy oraz zainteresowanie się tym tematem tych którzy są na tą chwilę na NIE lub nie mają na tyle wiedzy aby jednoznacznie poprzeć !? 👍 Ponadto zwróciłem się również do Rad Osiedli oraz Posła na Sejm Marka Sowy o opinię Jeszcze jedno , napisalem wniosek do p. Prezydenta o udostępnienie mi miejskich bilbordów abym mógł przeprowadzić akcje dt. poparcia dla Budżetu Obywatelskiego , niestety odmówił ! ( całą treść wniosku wraz z uzasadnieniem oraz odpowiedź, znajdziecie na stronach UM w zakładce Radni ) zastanawia mnie zawsze , jak osoby które reprezentują partie która ma w nazwie Obywatelska , są przeciw inicjatywie Obywatelskiej a treścią tej inicjatywy jest Budżet OBYWATELSKI !? 👍 Pozdrawiam Mieszkańców oraz jeszcze raz zachęcam do popierania oraz wyrażania opinii nt. B O w Oświęcimiu .

  3. Merytorycznie to się broni i w wielu miastach, które organizują kolejne edycje.. Mieszkańcy mają możliwość, aby sygnalizować swoje potrzeby. A o wyborze też decydują sami mieszkańcy. I dajemy głoś przyszłości naszego miasta – każdy mieszkaniec może zagłosować.
    Więcej o bo na FB: „”Oświęcimski Budżet Obywatelski- projekt” :))

  4. Rozumiem ideę aktywizowania społeczeństwa przez takie inicjatywy. Ale merytorycznie to się nie broni. Wyspy nieskoordynowanych wydatków na „zbożne cele” to zawoalowana forma palenia gotówki. Już Pan PJCh ją pali w dostatecznych ilościach. Zawsze gdzieś można posadzić dodatkowe drzewko, zrobić kawałek parku albo dofinansować grupę zapaleńców. Ale to nie rozwiąże systemowych problemów Oświęcimia.

Send this to a friend