Biznes, Informacje

OŚWIĘCIM. Kolejne drogi powiatowe zostaną wyremontowane z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg

Małopolska zrealizuje 162 inwestycje, które zostaną wsparte ponad 73 mln zł. To ostatnie wyniki naboru na dofinansowanie zadań dotyczących remontów dróg powiatowych i gminnych w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

– Był to nabór dodatkowy, przygotowany z myślą o małych remontach, szybkich pracach naprawczych i poprawie nawierzchni. Niejednokrotnie nie jest konieczne przeprowadzanie generalnej modernizacji, a wystarczy tzw. remont nakładkowy, bez ingerencji w głębsze warstwy drogi. Blisko 3,1 mln zł z tej puli trafi do samorządów z powiatu chrzanowskiego, a przeszło 1,9 mln zł dla samorządów z powiatu oświęcimskiego – wylicza wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

To właśnie z przedstawicielami jednostek samorządu terytorialnego z tych powiatów wojewoda Łukasz Kmita podpisał wczoraj umowy potwierdzające dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Uroczystości odbyły się w Dworze Zieleniewskich w Trzebini oraz w Regionalnym Ośrodku Kultury w Zatorze.

Blisko 3,1 mln zł dla samorządów z powiatu chrzanowskiego
– Podpisane 6 umów, bezpośrednio przełoży się na remont około 3,7 km dróg lokalnych. Dwa zadania realizował będzie powiat chrzanowski. Będzie to remont dróg powiatowych w miejscowościach Płaza oraz Brodła. Łączna wartość dofinasowania tych dwóch inwestycji wynosi ponad 1,1 mln zł. Dwa zadnia zostaną zrealizowane przez gminę Trzebinia. Będą to remonty ulicy Emilii Plater i Kościelnej w Trzebini, z łącznym dofinansowaniem prawie 800 tys. zł. Stanowi ono 80% wartości zadań – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Miasto Chrzanów na remont ul. Szarych Szeregów w Chrzanowie otrzyma natomiast blisko 350 tys. zł dofinansowania, a do gminy Alwernia trafi prawie 830 tys. zł na remont ul. Na Kamień w miejscowości Mirów.

Pełna lista zadań z powiatu chrzanowskiego, które otrzymały dofinansowanie z RFRD na remonty dróg, znajduje się tutaj:
http://www.malopolska.uw.gov.pl/Docs/Powiat chrzanowski.xlsx

Ponad 1,9 mln zł dla samorządów z powiatu oświęcimskiego
– Kolejne dobre informacje dla samorządów ziemi oświęcimskiej. Blisko 1,1 mln zł trafi do powiatu oświęcimskiego, który wykona remonty dróg powiatowych w miejscowościach Poręba Wielka oraz Głębowice. Łącznie na ziemi oświęcimskiej zostanie zrealizowanych z naboru na remonty nakładkowe 5 zadań. Wspólnie rozwijamy funkcjonalną i bezpieczną infrastrukturę drogową – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Gmina Chełmek otrzymała dofinansowanie blisko 465 tys. zł na remont ul. Słowackiego w Chełmku. Dofinansowanie w wysokości blisko 186 tys. zł trafi do gminy Przeciszów na remont ul. Bukowieckiej w miejscowości Piotrowice. Gmina Zator wyremontuje ul. Kopernika w Zatorze, a dofinansowanie tej inwestycji wyniosło ponad 205 tys. zł.

Przyznane środki mieszczą się w przedziale 50-80% wartości inwestycji.

Pełna lista zadań z powiatu oświęcimskiego, które otrzymały dofinansowanie z RFRD na remonty dróg, znajduje się tutaj:
http://www.malopolska.uw.gov.pl/Docs/Powiat oświęcimski.xlsx

Wielki plac budowy
– Bilans RFRD w Małopolsce jest imponujący. Łącznie prawie 1,3 mld zł; ponad 1,2 tys. km odcinków dróg objętych pracami i 1173 zadania! Małopolska stała się wielkim placem budowy. A przypomnę, że do Małopolski w naborze na rok 2024 mogą trafić rekordowe środki: prawie 229 mln zł na nowe zadania i do tego prawie 72 mln zł na zadania wieloletnie! Konsekwentnie poprawiamy stan infrastruktury drogowej, bo to są konkrety, które służą wszystkim mieszkańcom  – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Dodatkowe środki dla samorządów
– To, co udało nam się w Polsce, to samorządy. Dlatego też z rządowych dotacji, a także programów środki płyną do wszystkich gmin, miast i mniejszych miejscowości. Dzięki nowelizacji tzw. ustawy okołobudżetowej na 2023 r. samorządy jeszcze w tym roku otrzymają kolejne wsparcie w wysokości 14 mld zł. Dodatkowa pula dla małopolskich samorządów wyniesie ok. 1,2 mld zł. Środki z podziału tej kwoty otrzymają wszystkie jednostki, a samorządy będą mogły same decydować o ich przeznaczeniu. To szansa na kolejne inwestycje ważne dla mieszkańców. Ogółem jednostki samorządu terytorialnego z powiatu chrzanowskiego otrzymają prawie 41 mln zł, zaś z powiatu oświęcimskiego ponad 51 mln zł – dodaje wojewoda małopolski Łukasz Kmita

 

Źródło: Muw.pl

Poprzedni artykułNastępny artykuł

5 komentarzy

  1. Popatrz, a ja myślałem, że to przez to, że jako państwo nie spełniliśmy warunków, które premier wynegocjował i ogłaszał jako wielki sukces. Sukces był tak wielki, że go kolega nazwał miękiszonem.

  2. Dokładnie. Szlag trafia, bo premier obiecywał wielokrotnie, że już będą, jeszcze chwila i co? Kłamał?

  3. Rzadnej łaski nie robią Polscy kierowcy w paliwie płacą podatek drogowy.To są setki miliardów złotych na budowę, i remonty dróg. To kierowcy za to płacą nie rząd.

  4. „Blisko 1,1 mln zł trafi do powiatu oświęcimskiego” – tyle to wystarczy co najwyżej do załatania niektórych dziur.

  5. rzucili parę groszy których nie udało się ukraść .Teraz będą tam drogi do nieba

Send this to a friend