Informacje

OŚWIĘCIM. Kliknął w link i …. stracił wszystkie pieniądze

Oświęcimscy policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej prowadzą czynności zmierzające do ustalenia i zatrzymania sprawcy oszustwa, którego ofiarą padł mieszkaniec Oświęcimia. Mężczyzna otrzymał wiadomość sms-ową, że jego przesyłka została wstrzymana, z uwagi na potrzebę dezynfekcji. Kliknął w link i …. stracił wszystkie pieniądze zgromadzone na  koncie.

W ubiegłą środę (29.04.2020) 20 – letni mieszkaniec Oświęcimia na telefon komórkowy otrzymał wiadomość o treści: „Witamy. Twoja przesyłka została wysłana do obowiązkowej dezynfekcji. Prosimy o podjęcie natychmiastowych kroków na … – tutaj sprawca wstawił  link do fałszywej strony internetowej

Mężczyzna kliknął w podesłany link, który przekierował go do sfałszowanej strony firmy dostarczającej przesyłkę, a następnie strony pośrednika w płatnościach. Po wyborze banku został skierowany na kolejną stronę wyłudzająca dane. Był przekonany, że loguje się na stronie banku, w którym ma konto.  Następnie dokonał przelewu na wskazany rachunek bankowy, potwierdzając transakcję kodem SMS. W tym czasie każda operacja przez niego wykonywana była już monitorowana przez sprawcę. Po wpisaniu kodu pokrzywdzony przestępstwem otrzymał informację, że kod jest nieprawidłowy i od razu otrzymał kolejny SMS z drugim kodem. Ten został wysłany ponieważ sprawca zdążył już zlecić wykonanie drugiego przelewu. Po wpisaniu drugiego kodu, również pojawiła się informacja, że jest on nieprawidłowy. Dopiero wtedy oświęcimianin zorientował się, że coś jest nie tak i zalogował się do swojego banku za pomocą oryginalnej aplikacji banku. W historii transakcji widniały już dwa przelewy na nieznany rachunek.  W taki właśnie sposób z jego konta zniknęło ponad 6 tysięcy złotych.

Warto nadmienić, że przestępcy internetowi zwracają uwagę na wszystkie szczegóły swoich oszustw i w powyższym przypadku kwoty obu  przelewów posiadały końcówkę 0,50 zł, co miało odwrócić uwagę od faktycznej kwoty transakcji, która jest wyświetlana w SMS-ie od banku, w którym znajduje się również kod autoryzujący.

Co radzą policjanci od przestępczości gospodarczej, zajmujący się ściganiem oszustów internetowych?

Dokładnie czytajmy wiadomości i bez weryfikacji w firmie kurierskiej nie dokonujmy przelewów. Zawsze sprawdzajmy z jakiego numeru telefony przychodzi wiadomość z banku. Sprawdzajmy czy jesteśmy na właściwej stronie banku. Banki wprowadziły kody uwierzytelniające przelew, właśnie w celu zapobiegania takim sytuacjom.

KPP Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł

3 komentarze

 1. Młody a… Później się dziwić, że oszuści tak sprytnie wyłudzają pieniądze na wnuczka od starszych ludzi.

 2. Polecam w takich przypadkach daleko idącą asertywność i nieufność..Na serio pomaga.
  Każda korespondencja nawet z kurierem jest totalnie zbedna w procesie dostarczenia przesyłki.
  Jedne co pomaga to ustawić się z nim godzinowo na odbior i tyle.

  Żadna paczka nie wymaga dodatkowych opłat dochodzących po zakupie. ŻADNA.
  Glowa do góry:)

 3. Też kiedyś w głupi sposób straciłem ciężko zarobione pieniądze. Nauczyło mnie to pokory. Może dzięki tej powyższy historii 20-latek uniknie w przyszłości czegoś znacznie gorszego? Lekcja życia bywa bardzo droga.

Send this to a friend