Informacje

OŚWIĘCIM. Kampania oszczerstw jest prowadzona przez osoby ściśle powiązane z partią Prawo i Sprawiedliwość

Prezydent Oświęcim napisał list otwarty do mieszkańców, w którym stwierdza, że jest ofiarą w kampanii oszczerstw. Poniżej oryginalna treść listu:

Szanowni Oświęcimianie, Mieszkańcy naszego miasta!

       W związku z pojawiającymi się w przestrzeni publicznej informacjami, które mają na celu w znacznym stopniu zdyskredytować mnie jako prezydenta miasta, postanowiłem napisać do Państwa list.
Kampania oszczerstw jest prowadzona przez osoby ściśle powiązane z partią Prawo i Sprawiedliwość. Choć każdy ma prawo do oceny ludzi pełniących funkcje publiczne, to w tym przypadku bulwersujący jest fakt wykorzystania propagandowej machiny partyjnej PiS. Posługuje się ona telewizją publiczną, czy kolportuje Kuriera Oświęcimskiego, finansowanego z pieniędzy spółek skarbu państwa.
Działania te są bezwzględną personalną akcją dyskredytowania Prezydenta Miasta i nie mają nic wspólnego z kreowaniem pomysłów na rozwój naszego miasta, czy dyskusją nad przyszłością Oświęcimia. Już kilka lat temu Beata Szydło stwierdziła, że “Oświęcim się zwija”. Jak widać, działacze tego ugrupowania na siłę chcą udowodnić tę fałszywą tezę, choć nie ma ona pokrycia w rzeczywistości. Starają się budować czarny obraz naszego miasta.

      W ostatnich latach Oświęcim dynamicznie się rozwija. To sukces lokalnych władz samorządowych, ale to przede wszystkim sukces nas wszystkich: mieszkańców Oświęcimia, instytucji i firm działających na jego terenie. Każdy dokłada swoją symboliczną cegiełkę do rozwoju naszego miasta. Nie można tego powiedzieć o radnych i działaczach Prawa i Sprawiedliwości, którzy nieustannie negują działania władz miasta. Nie popierają budżetu miasta, projektów i inicjatyw rozwojowych. By wspomnieć choćby prace nad Strategią Oświęcimia na lata 2021-2030, do której nie wnieśli żadnego pomysłu czy projektu.
Kłamstwa i manipulacje wobec moich działań stosuje także rzecznik i poseł PiS Rafał Bochenek. Przykładem może być kierowany przez niego zarzut wobec mnie i oświęcimian, że nie wspieramy finansowo budowanej obecnie obwodnicy. A przecież to my mieszkańcy i oświęcimskie firmy płacimy do budżetu państwa w podatkach setki milionów złotych. 

    Szanowni Państwo, nie dajmy sobie odebrać naszych osiągnięć. Żadna propaganda nie odbierze nam, tego co wspólnie dokonaliśmy. Jak razem zmieniamy nasz Oświęcim. Wiele osób, szczególnie tych, którzy po latach odwiedzają Oświęcim, docenia pozytywne przemiany. Czuję także Państwa wsparcie w trakcie wielu bezpośrednich spotkań.
Przed nami jeszcze dużo wyzwań, do których się przygotowujemy. Mamy wiele projektów, które chcemy zrealizować w najbliższych latach. Nie dajmy sobie wmówić, że Oświęcim się zwija. Nie zasługuje na to nasze miasto i my mieszkańcy. Bądźmy dumni z dokonań i z naszej wspólnej pracy. Bądźmy dumni z Oświęcimia!

Z wyrazami szacunku Janusz Chwierut

 

Poprzedni artykułNastępny artykuł

59 komentarzy

 1. Oswiecim się zwija i żadne zaklinanie rzeczywidtości szeregowy POwski funkcjonariusz tego nie zmienii.Ament.

 2. Żenada i płacz niekompetencji. Nie jestem z PiS i nie jestem POplecznikiem Tuska. Ile wniosków mieszkańców o zrobienie czegokolwiek w mieście pan panie prezydencie wraz ze swoją świtą radnych rozpatrzył pozytywnie? Mieszkańcy zbierają podpisy , żeby cokolwiek zrobić dla nich i odbijają się od ściany!!!. Tylko zatwardziały elektorat POpleczników klaszcze.

 3. @, nie wiem jak Jurzak ale Starzec przed polityką prowadził kilka bardzo udanych interesów.

 4. Dokładnie Marku. Dlatego od zawsze powtarzam że PO nie różni się niczym od PISu, a Chwierut od Kaczyńskiego. Może jedyna subtelna różnica to że jak PO kradnie to tylko dla siebie. A PIS czasem się dzieli z prostym ludem. Dlatego mam nadzieję, że w Oświęcimiu wystartuje ktoś niezależny. Nieumoczony politycznie. Zarówno nie związany ze złodziejami z PO jak i złodziejami z PISu.

 5. Jakiś komentarz w sprawie prezesa spółki magistra wuefu Jurzaka? Albo członka zarządu spółki magistra wuefu Starca?
  Koryto plus. Jakie to wkurzające.

 6. Każdy polityk wydajacy publiczne pieniądze powinien je dokładnie oglądnąć. A nie realizować za nie swoje prywatne marzenia jak kładka duchów, kawiarnie, sushi z każdej okazji, kible za pół miliona itd.

 7. @Marco Sylviano

  Wzorem prezesa Jarka?

  Cyt. To nie ja będę płacił…

 8. Choćby to był grosz na mieszkańca to Chwierut powinien oglądnąć go 100 razy zanim przepier*oli na niepotrzebne głupoty i swoje widzimi się. Niech sam sobie sponsoruje swoje genialne pomysły. Z własnej kasy a nie naszej.

 9. Aha. Z natury jestem skąpy i choć te 13 groszy na mieszkańca to nie majątek, jednak to jest moje 13 groszy i nie życzę sobie. Wypadałoby więc raz na zawsze i oficjalnie dać sobie z tym spokój. Panie Prezydencie.

 10. Przecież poniżej jest napisane, że płaci 5500 złotych rocznie za dzierżawę terenu pod mostek. Prezydent nie jest „urzędnikiem” tylko szefem, więc spokojnie mógł dać zielone światło do głosowania za usunięciem tej pozycji.
  Myślę jednak, że jest za bardzo uwikłany w ten pomysł choćby towarzysko i woli udawać że sprawa nie jest przesądzona, tym bardziej że wydał już milion i zainwestował wizerunkowo w tą „spaloną grzałkę” jak sobie drwią w muzeum.

 11. @bredzący w zbożu – to widać taka nowa wasza pisowska strategia, od kilku dni pan premier „Pinokio” Morawiecki miota oskarżenia o kłamstwo na wszystkie strony.

 12. @Jan Adamaszek – „Pierwsze podejście do realizacji tego projektu kosztowało Mieszkancow ok. 1mln zł, ponieważ przygotowanie dokumentacji przetargowej tyle kosztowało”. – dla ścisłości 418 tysięcy, ponieważ resztę – ponad pół miliona – sfinansowano z funduszy zewnętrznych (unijnych).
  „Prezydent nie wycofał się z tego projektu , ba , nawet wrzucił ten projekt do ew realizacji w Strategii Miasta Oświęcim do 2030” – tu się z panem zgadzam, niestety urzędnicy mają tendencję do bezrefleksyjnego przepisywania niezrealizowanych zadań z jednego planu do następnego. Generalnie jednak nie wierzę w żadne takie „strategie” pisane pod horyzont czasowy 10 lat. To tak jak z prognozą pogody na październik. W tym czasie wszystko się może zdarzyć, w tym – jak widzieliśmy – różne klęski i katastrofy: wojna na Ukrainie albo nowy pisowski ład podatkowy. Przypuszczam, że tak naprawdę podobnie traktują te „strategie” Chwierut i jego urzędnicy.
  Podsumowując: w sprawie mostu duchów ważne i kluczowe nie jest to „co zapisano” w jakimś postulatywnym materiale, z którego nie wynikają żadne wiążące skutki finansowe. Istotne jest co Chwierut faktycznie zrobił w tej kwestii. Więc: czy przez te prawie pięć lat wydał choć złotówkę na dalsze prace nad mostem – kładką? Nie, ani jednej. Czy podpisał jakiś dokument niosący ze sobą dla miasta zobowiązania prawne albo budżetowe? Też nie. No to o co pisowi chodzi? O propagandową młóckę polityczną?
  Inna kwestia to czy Chwierut powinien gdzieś publicznie zadeklarować, że most duchów wobec niemożności znalezienia zewnętrznego finansowania definitywnie oddalił się w niebyt. Jak już napisałem, moim zdaniem tak. Choćby dla świętego spokoju.

 13. @ małpa
  czemu nie jestem zaskoczony, że ci się nie chce…?
  Jesteś łgarzem i nikt tego nie zmieni.
  A łgarze nie potrafią się przyznać do łgarstwa. Nie potrafią, bo wyznają zasadę – jak już złapią cię za rękę to mów, że to nie twoja…
  Jesteś łgarzem małpo i twoje załgane deklaracje nic nie zmienią.

 14. @DeS ja pisałem o młodzieży a nie dzieciach! Jakiś jest oferta miasta na spędzanie wolnego czasu dla ludzi 18+ ?

 15. @przeklejaący w zbożu – wiesz, nie chce mi się na te twoje tanie złośliwostki odpowiadać. Kubusiu, Waldeczku, Jasiu, czy jak ci tam.

 16. Ech radny.
  1, „w 2019 najniższa kwota wyniosła 31 mln” – choć inne oferty, jakie pojawiły się w przetargu, sięgały 34 milionów. Były one znacznie większe od do tej pory szacowanych, co dla zwolenników projektu okazało się dość nieprzyjemną niespodzianką. Jeśli więc już wtedy Chwierut nie chciał się zgodzić na te 31-34 miliony, to tym bardziej – przypuszczam – nie zgodzi się teraz na 35 – 40 milionów, jak szacuje radny Adamaszek (moim zdaniem więcej).
  2. Robienie ankiety wśród mieszkańców „czy chcesz budowy kładki” ma taki sam sens, jak i ankiety z pytaniem: „czy chcesz w Oświęcimiu budowy metra”. Ponieważ jeśli nawet mieszkańcy wypowiedzą się za kładką albo metrem, to i tak w budżecie nie ma na nie pieniędzy.
  3. I znowu budżet obywatelski. Realia panie radny są takie, że w takich konkursach mieszkańcy nie potrafią się porozumieć wokół sensownych spraw, lekceważą takie konkursy (zwykle chodzi o nieduże w sumie pieniądze) lub im się po prostu nie chce. W efekcie konkurs wygrywa jakieś lokalne stowarzyszenie karateków z wnioskiem o zakup nowych kimon. Bo zdobyło najwięcej – siedem – głosów poparcia.

 17. @ małpa
  małpo (pseudonim artystyczny – mareczek z poddasza) cyt. pana Adamaszka ” 1. p. Prezydent nie wycofał się z tego projektu , ba , nawet wrzucił ten projekt do ew realizacji w Strategii Miasta Oświęcim do 2030
  2. Byl wniosek o wycofanie tego projektu ze strategii , niestety głosami radnych wspierających p. Prezydenta został odrzucony !!!!”

  czyżby, po raz kolejny ktoś przyłapał cię na łgarstwie?

  przecież napisałeś, cyt. „Most duchów miał być rodzajem przestrzennej rzeźby, nowoczesnym symbolem Oświęcimia – oznaką przezwyciężenia przeszłości. Miał zostać zbudowany głównie z zewnętrznych pieniędzy, przy jakimś niedużym wkładzie własnym miasta. Kiedy jednak okazało się, że planowane koszty gwałtownie wzrosły i należałoby mocno zwiększyć pulę wydatków z miejskiego budżetu, Chwierut powiedział: stop.”

  wiem, wiem stosujesz się do klasycznej formuły „kłamstwo powtórzone odpowiednią ilość razy staje się prawdą”
  nie idź małpo tą drogą.

 18. Do wszystkich , którzy dyskutowali nt. Kladki pieszej projektu Jarosława Kozakiewicza:
  Informacja z pierwszej ręki, ponieważ wielokrotnie pytałem, wnioskowałem nt. tej kladki :
  1. p. Prezydent nie wycofał się z tego projektu , ba , nawet wrzucił ten projekt do ew realizacji w Strategii Miasta Oświęcim do 2030
  2. Byl wniosek o wycofanie tego projektu ze strategii , niestety głosami radnych wspierających p. Prezydenta został odrzucony !!!!
  3. Na moj wniosek z 2019 dt. zorganizowania ankiety wśród Mieszkańców , czy są za budowa tej „kladki” , p. Prezydent odmówił !!!
  4. Pierwsze podejście do realizacji tego projektu kosztowało Mieszkancow ok. 1mln zł , ponieważ przygotowanie dokumentacji przetargowej tyle kosztowało.
  5. Nie znam wśród swoich znajomych osoby która by była zachwycona tym projektem ( stad moj wniosek o przeprowadzenie ankiety )
  6. P. Prezydent ma ochotę zrealizować ten projekt przy pomocy znacznych środków zewnętrznych , nie mniej jednak i tak trzeba by dołożyć środki własne. Przy założeniu ze „inwestycja” obecnie lub w najbliższych latach kosztowałaby ok. 35 -40 mln ( w 2019 najnizsza kwota wyniosła 31 mln ) to Mieszkancy musieliby dołożyć do tej fanaberii p. Prezydenta jakieś…… 7 – 10 mln .
  Czy Mieszkancy chcą tej „kladki ” , odpowiedz można by uzyskać organizując Ankiete wśród Mieszkańców np. podczas Dni Miasta, innych uroczystości miejskich lub internetowa
  Niestety p. Prezydent wbrew swoim deklaracjom ze zmienia Miasto wraz z Mieszkańcami , nie chce zapytać ICH o zdanie !???! ( nie tylko w tej sprawie ) Budzetu Obywatelskiego tez nie chce wprowadzac , choć jestem przekonany ze Mieszkancy takiego Budzetu chcą……👍👍👍🙂🙂🙂 Pozdrawiam 👋👋👋

  5.

 19. Korzystam regularnie z lotnisk w Pyrzowicach i Balicach i powiem że jest to ideałne udogodnienie jak dla mieszkańca powiatu oświęcimskiego. Ba i to pod nosem.
  Pamiętam jak trzeba było jechać na Okęcie. Co prawda jeszcze droga do Warszawy była taka a nie jak dziś, ale będę obu naszym regionalnym lotniskom kibicował i życzył rozwoju. A przede wszystkim uchroń Boże przed zagrywkami politycznymi.

 20. Abcd – to nie jest fajny pomysł, to jest pomysł ekstremalnie głupi. Teraz chcesz lecieć do Paryża? Jedziesz do Balic, wsiadasz w samolot i za chwilę jesteś w Paryżu. Natomiast z opcją CPK: najpierw jedziesz do Katowic, tam przesiadasz się do ekspresu, jedziesz do tej wsi pod Łodzią, a w tej wsi przesiadasz się do samolotu. Ze dwie godziny w plecy. Cieszysz się? Bo ja tak sobie.
  Pomijam już gigantyczny koszt takiego lotniska. Za który PiS znowu zadłuży nas na mnóstwo miliardów.

 21. No przecież piszę chyba wyraźnie: jeśli ktoś dałby kasę na most duchów, do poziomu powiedzmy wymagającego dopłaty z budżetu miasta tylko do 10 milionów, wtedy można dyskutować. Ale ponieważ nie wierzę, aby to było realne, więc sprawa jest bezprzedmiotowa.
  Bez sensu byłoby obciążać budżet spłatą jakiegoś potężnego kredytu gdy są inne pilne potrzeby.

 22. @utery

  Daj sobie siana bo skoro wypalasz z kładką to coś nie tak z tobą.
  To tak jakby odpalić temat CPK, pomysł fajny, z tym że tu wiemy że zagrożenie będzie dla lotniska w Modlinie i Radomiu, a nawet w Pyrzowicach (z tym, że tu niestety jak ktoś kiedyś już pisał sprawa polityczna – po nawet kolej szybkich prędkości ma omijać ten port).

 23. W Krakowie chcą wybudować fikuśną kładkę 130 metrów (mniej niż połowa naszej) i podobnej szerokości. Oferty na poziomie 130 milionów. To co napisałeś o słowach prezydenta, to zwykłe kluczenie. Nikt nie da takich pieniędzy na taką fanaberię. Za to można zbudować bardziej tradycyjny symbol i jeszcze starczy na lata utrzymania.

 24. @Zenon
  Zapraszam na zajęcia, a wtedy zobaczysz ile dzieci jest zainteresowanych.
  Szkoły robią zajęcia i jak myślisz ilu uczniów jest zainteresowanych? Zdziwisz się.
  OCK, MDK i Galeria Książki przygotowują zajęcia. Jedne cieszą się zainteresowaniem a na inne garstka się zapisuje, więc sprawdź, a później udzielaj komentarza w tej kwestii

 25. Zatroskany – Moim zdaniem, patrząc na to, co się dzieje, miasta ani teraz ani w najbliższej przyszłości nie będzie stać na zrealizowanie tej inwestycji. Przypuszczam, że rozumie to także Chwierut.
  Znalazłem taką jego odpowiedź odpowiedź na interpelację z 2019 r.: „Miasto Oświęcim nie rezygnuje definitywnie z realizacji projektu i zamierza do niego wrócić w kolejnych latach …” – ale dalej – o ile znajdą się środki zewnętrzne.
  Przez te trzy lata wiele się zmieniło. Wtedy koszt mostu był szacowany na ponad 30 milionów złotych, teraz z uwagi na inflację, ceny materiałów i robocizny byłoby pewnie grubo ponad 40 milionów. W dodatku z praktyki wiadomo też, że takie niesztampowe inwestycje mają w trakcie realizacji tendencję do puchnięcia kosztów w sposób nieprzewidywalny, więc realnie i ostatecznie ile – z 50 milionów? No to już byłby cud nad cuda, gdyby udało się pozyskać takie pieniądze. Więc wypadałoby panie Chwierut przy jakiejś okazji otwarcie to powiedzieć.

 26. Była okazja się z tego wycofać w czasie uchwalania strategii na lata 2020-2030. Nie tylko wniosek został odrzucony, ale w dokumencie ta budowa jest na 1 miejscu. Co więcej w WPF mamy dwie pozycje dotyczące tej inwestycji, z których wynika że UM płaci za prawo do dysponowania działkami za 53 tysiące złotych w latach 2017-2026. Tak więc, albo się wycofujemy, albo nie.

 27. Było to już tyle razy dementowane, a pis nadal straszy oświęcimian mostem duchów. I chyba pis już nigdy nie przestanie.
  Cokolwiek by powiedzieć o Chwierucie, to choć owszem niekiedy angażuje się w pewne wątpliwe przedsięwzięcia, lecz gdy okazują się jednak nietrafione, potrafi się z nich wycofać. Natomiast w przeciwieństwie do niego pisowcy nigdy nie przyznają się do błędów – bo przecież pis nigdy błędów nie popełnia – i brną i wydają krocie i budują za miliard złotych elektrownię w Ostrołęce po to, aby ją zaraz potem zburzyć.
  Most duchów miał być rodzajem przestrzennej rzeźby, nowoczesnym symbolem Oświęcimia – oznaką przezwyciężenia przeszłości. Miał zostać zbudowany głównie z zewnętrznych pieniędzy, przy jakimś niedużym wkładzie własnym miasta. Kiedy jednak okazało się, że planowane koszty gwałtownie wzrosły i należałoby mocno zwiększyć pulę wydatków z miejskiego budżetu, Chwierut powiedział: stop. I słusznie. Obecnie jak widać sytuacja jest następująca: mostu duchów po prostu nie będzie, chyba że zdarzy się cud i duże pieniądze z zewnątrz jakoś się znajdą. Ale ponieważ cuda raczej się nie zdarzają … To wszystko. Szkoda, bo projekt jest moim zdaniem piękny, ale realia budżetowe raczej na pewno nie pozwolą na jego realizację.

 28. Kampanie oszczerstw to wy Platfusy zaczęliście,by obalić demokratycznie wybrany Rząd RP. Tacy posłowie jak Sowa,Szczerba z Jońskim wraz z resztą POwskiej watachy byli pierwszymi w szczuciu i to dobrze zapamiętamy na długo przy urnach wyborczych!

 29. Zagłosowanie w wyborach za Januszem Chwierutem to przyłożenie ręki do wydania kilkudziesięciu milionów złotych na budowę kładki duchów na Kamieńcu. Sam Chwierut zawsze powtarza że nie zrezygnował z tego pomysłu. Wydał już 1 milion na projekt, a w ostatniej swojej kadencji wyda kilkadziesiąt milionów na kładkę która nie jest nikomu potrzebna do szczęścia. Będzie to jego pomnik władzy. Bo co mu zrobicie jak go wybierzecie? Nic. Nie będzie miał już nic do stracenia. Będzie mógł wcielić w życie swoje najgorsze pomysły.

 30. ZIBI masz nieaktualne dane. Ta firma już nie dyktuje stawek w okolicy. Wszędzie się szuka pracy a tam idzie się na samym, samiutkim końcu. Chcą budować atom ale płacić to już nie bardzo. Za dużo by umrzeć, za mało by żyć.

 31. Właściwie: „kiedy pis wygra wybory”. Nie mam złudzeń – gigantyczne pieniądze na kampanię wyborczą, na wziątki dla klasy próżniaczej, na zorganizowany hejt w sieci, muszą wreszcie przynieść skutek. Zwłaszcza gdy np. w Wielkiej Brytanii premier Johnson musiał się podać do dymisji po tym jak w czasie pandemii uczestniczył w przyjęciom wbrew wydanym przez siebie restrykcjom sanitarnym. A u nas? U nas dziesiątki pisowskich afer znacznie większego kalibru nie rob już na nikim żadnego wrażenia. Więc Marianie – po przekopaniu przekopu przez Mierzeję i zbudowaniu lotniska dla Warszawy w Radomiu możesz spokojnie oczekiwać na przesunięcie Oświęcimia do Zabierzowa. Czego Ci szczerze życzę.

 32. Marku, ty znowu o tym PiSie… Jeżeli nie potrafisz inaczej, to trudno. No nic, zobaczymy jesienią czy wyborcy kupią ten program.

 33. Marianie – krótko: więc twoim zdaniem należałoby przesunąć Oświęcim o jakieś 60 kilometrów bliżej Krakowa? Chyba da się zrobić. Gdy tylko pis wygra wybory.

 34. Marku nawet nie wiesz jak żałuję, że w Oświęcimiu nie ma już lokalnej telewizji. Twoje wypowiedzi powinny w niej lecieć na okrągło (wtedy byśmy już dawno mieli PJCh z głowy). Ich treść a zwłaszcza styl – „nikt cię tu siłą nie trzyma, możesz się przeprowadzić” doskonale odzwierciedlają wasz stosunek do władzy i wyborców. I po prostu zasługują na jak najszersze upowszechnienie.

  Kampania wyborcza pod hasłem: „Nie podoba się ? To, wyp[…] !”.

 35. Józef Figura, członek PZPR oraz rady osiedla Stare Miasto, ostrzegał, że zarówno już Janusz Marszałek, jak i Janusz Chwierut bez opamiętania wysprzedają majątek miasta pod postacią cennych gruntów. Jeszcze jedna kadencja i nie będzie co spieniężyć.

 36. 150 lajków i to głównie działacze po i kod. Parę panegiryków w komentarzach. I nikt nie chce udostępniać. Chyba jest źle albo bardzo źle.

 37. Kto sponsoruje propagandowe Wieści z ratusza, głos ziemi oświęcimskiej i dodatek do kuriera małopolski zachodniej? Hmm? Mieszkańcy Oświęcimia

 38. Marianie – to oznacza, że dojeżdżasz do pracy w godzinę, tak? Zaskoczę cię więc – na zachodzie to raczej norma, w większych lub często też w średnich miastach. Zresztą, nikt cię tu siłą nie trzyma, możesz się przeprowadzić. Że w Oświęcimiu są mieszkania o połowę tańsze niż w Krakowie? Hm, coś za coś.

 39. Zatroskany – Świętochłowice. Jeszcze więcej terenów poprzemysłowych. Znacznie lepsze skomunikowanie z okolicą. I co? Ruina. Siemianowice – masakra. Żory. Mysłowice. I tak dalej. Że o Bytomiu nie wspomnę. Wszystkie te miasta są w pobliżu autostrady A-4, głównej magistrali kolejowej południowej Polski Wrocław – Przemyśl i mają całe mnóstwo ziemi wolnej pod inwestycje, po upadłych hutach czy kopalniach.
  Nie twierdzę, że stabilna czy całkiem niezła sytuacja Oświęcimia jest rezultatem genialnej polityki Chwieruta. Może tak, może to przypadek, a może wynik splotu niezależnych od nikogo okoliczności. Skoro jednak dom stoi i ma się nieźle, głupotą byłoby wyciąganie z fundamentów cegieł i wymienianie ich na pustaki tylko po to, aby sprawdzić, co się wtedy stanie. A co jeśli dom się zawali? Szczególnie gdy pustaki sprawiają dość słabe wrażenie.

 40. Swoją drogą ciekawe kto finansuje propagandowego kuriera? Zgaduję: Lasy Państwowe?

 41. Dziś w przekazie dnia pis jest: „Tusk wpadł w panikę”. Tak to jak mantrę wszyscy pisowcy powtarzają.

 42. Jakby było tak dobrze jak prezydent pisze to by nie było potrzeby publikacji żadnych listów. Przecież ludzie widzą jak jest a jest srednio. Np. o ile dla emerytów oferta do spędzania wolnego czasu w mieście jest jeszcze nie najgorsza to dla młodzieży nie ma praktycznie nic, no może nie licząc szwendania się po galeriach.

 43. Co za bzdury piszecie Oświęcim dobrze se poradził z terenami poprzemysłowymi : Inkubator przedsiębiorczości, MSAG na fabrycznej, ulica Uni Europejskiej ( dawniej ZCHO brama H ).setki nowych firm powstało, i nowych miejsc pracy.Inna rzecz to zarobki które są nie za wysokie ,ale jedna firma dyktuje to, a inne nie kwapią się by płacić więcej.

 44. @DeS

  W sumie takiej odpowiedzi się spodziewałem. Słowem jest super.

  Zobaczymy co na to wyborcy.

 45. Zakładam DeS, że ogromna większość z 2500 gmin nie ma 30% terenów przemysłowych ani świetnego skomunikowania z okolicą. Skoro przez 30 lat menażeria z Zaborskiej nie poradziła sobie z tym skarbem to znak że pora oddać innym wladze.
  Druga sprawa chyba coś nie tak, skoro prezydent od kilku tygodni zajmuje się wmawianiem ludziom sukcesu i zakazuje myśleć o tym niż że to je dobre.

 46. @Marian
  To jest twoja sprawa, że tyle spędzasz czasu w drodze, ale widocznie ci się opłaca. A co ma do tego Chwierut? No wiem co już powiesz. A co ma powiedzieć np. setki mieszkańców Łodzi którzy pracują w Warszawie? No argument po byku.

  A co to ludzie tylko z Oświęcimia wyjechali za lepszą pracą z Polski? No chyba że do niedawna (kilkanaście lat wstecz) Oświęcim był aglomeracją dwumilionową to wtedy się zgadza.

  Zapraszam spytać mieszkańców np Wadowic, którzy często przyjeżdżają tu (np. na Targowisko) i nie mówią tylko o ukwieconych rondach, ale o drogach, budownictwie mieszkaniowym, a do nie dawna o rozwiniętej infrastrukturze sklepowej.

 47. Czyżby poczuł smród spalenizny pod nogami i marne perspektywy przed wyborami ?????? A może wzorem pana H. zaraz się popłacze ???

 48. Oszczerstwa to właśnie padają ze strony PJCH,że PiS go okradł,że mieszkańców Oświęcimia nie ubywa,że oświęcimianom żyje sie lepiej,mają gdzie się kąpać w lecie po okolicznych wioskach i miasteczkach,że połowę miasta oddano już Żydkom we władanie itd. ……..

 49. A tak na marginesie. Jak już Pan będzie „byłym”, to może Pan zrozumie co to znaczy spędzać 20 godzin tygodniowo w drodze z i do pracy. Pana koledzy na tym portalu przedstawiają to jako modelowe rozwiązanie, doskonale współgrające z „rozwojem Oświęcimia”.

 50. Chwierut, z niecierpliwością czekam na lokalne wybory aby pokazać ci czerwoną kartkę. Nie znoszę pisiorów ale takiego śliskiego typa jak ty to ciężko skomentować. Jesteście siebie warci – pis i po, żadne pisemka z wybielaniem swojej osoby ci nie pomogą!

 51. Panie prezydencie gdy pisze Pan o ludziach, którzy „po latach odwiedzają Oświęcim” to jakimś dziwnym trafem prześlizguje się Pan nad faktem, że znaczna ich część to ludzie, którzy z Oświęcimia wcześniej… wyjechali. Nie nurtuje Pana pytanie dlaczego ?

  Inaczej ocenia się kwiatki na rondach i proste chodniki gdyby przyjeżdża się raz do roku (jak do Ciechocinka) a inaczej gdy te kwiatki i chodniki mają być substytutem rozwoju.

 52. A jak tam upolitycznione Wieści z Ratusza sponsorowane z kasy Urzędu Miasta? Prezydent nawet radnemu niezależnemu Adamaszkowi zabronił wypowiadania się w mediach Urzędu Miasta. Co tam z miejskimi bilbordami wykorzystywanymi do warszawskiej walki politycznej? Też sponsorowane przez mieszkańców Oświęcimia. To jak tam z tym upolitycznieniem i tubą propagandową? Widać, że ktoś belki w swoim oku już nie widzi… Żenua

Send this to a friend