Wideo

OŚWIĘCIM. 10 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Jeża

Jesień to intensywny czas dla jeży, które szukają bezpiecznego schronienia, żeby móc zapaść w sen zimowy. W łatwy sposób możemy im pomóc.

Hotel z liści?

Przed nadejściem zimy, jeże zapadają w hibernację, która pozwala jeżom przetrwać okres niskich temperatur i braku pożywienia. Jeśli chcemy zachęcić jeża do zamieszkania u nas w ogrodzie przez okres jesienno-zimowy, warto nie grabić liści. Natomiast jeśli chcemy już to zrobić, to można składać je w jakąś kupkę czy kompostownik. Jeże otoczone taką kołderką z liści czy innych roślin starają się przetrwać zimę. Zasada jest jedna. Im bardziej dziki ogród, tym większa szansa, że jeże zadomowią się u nas na stałe.

Zwierzęta rozpoczynają hibernację, gdy temperatura dobowa spadnie do około 10 stopni. Wybudzenie z tego stanu może być dla nich niebezpieczne. Dlatego tak ważne jest to, żeby miały warunki odpowiednie do zimowego snu.

Czy warto gościć jeża w naszym ogrodzie?

Jeż jest bardzo pożytecznym zwierzęciem, ponieważ w przeważającej części swojej diety jest mięsożercą. Zjada dżdżownice, ślimaki oraz inne owady, które mogą stanowić potencjalne zagrożenie dla naszych upraw. Zjada również padlinę. Dzięki temu oczyszcza środowisko z tego rodzaju materii organicznej.

 

Poprzedni artykułNastępny artykuł

1 komentarz

Send this to a friend