Informacje

OŚWIĘCIM. Instruktor nauki jazdy był pijany

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego oświęcimskiej komendy Policji podczas kontroli drogowej ujawnili, że jeden z instruktorów nauki jazdy z powiatu chrzanowskiego, prowadził zajęcia praktyczne w stanie po użyciu alkoholu.

Do zdarzenia doszło 11 listopada 2022 rano w Oświęcimiu. Na ulicy Zatorskiej w Oświęcimiu policjanci zatrzymali do kontroli drogowej samochód nauki jazdy marki Hyundai.

Za kierownicą pojazdu siedziała kursantka 18 – letnia mieszkanka powiatu chrzanowskiego. Nastolatka została poddana badaniu stanu trzeźwości, które nie wykazało alkoholu. Następnie badaniu stanu trzeźwości został poddany 60 – letni instruktor nauki jazdy. Jego badanie wykazało 0,46 promila alkoholu.

Policjanci informując mężczyznę o popełnionym wykroczeniu przerwali praktyczny kurs nauki jazdy. Ponadto funkcjonariusze zatrzymali instruktorowi prawo jazdy.

Zgodnie z prawem, w przypadku prowadzonej lekcji nauki jazdy, to właśnie instruktor traktowany jest jak kierowca, ponieważ kursant nie ma uprawnień do kierowania. Instruktor bierze odpowiedzialność za kursanta. Dlatego to 60 – latek będzie odpowiadał za wykroczenie, którym jest kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie po użyciu alkoholu.

Policjanci sporządzili dokumentację celem dalszych czynności wyjaśniających pod kątem możliwości popełnienia wykroczenia za które grozi kara grzywny, ograniczenia wolności, a nawet kara aresztu o czym zdecyduje Sąd.

KPP Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł

3 komentarze

  1. Znakomita większość instruktorów zachowuje się poprawnie. Niestety zdarzają się osobniki, którzy zamiast patrzeć co kursant wyprawia na drodze oczy ma wlepione w komórkę. Nie zwracają uwagi na to, że kursanci wymuszają pierwszeństwo, na skrzyżowanie wjeżdżają na czerwonym czy włączają kierunkowskaz po opuszczeniu ronda. Przez to kierowcy nie mają nawyku wczesnego sygnalizowania zmiany kierunku jazdy, szczególnie na rondach. Potem się dziwią, że ronda się korkują.

Send this to a friend