Informacje

OŚWIĘCIM. Holenderka wykonywała gesty pozdrowienia hitlerowskiego

Oświęcimscy policjanci z rąk strażników muzealnych Państwowego Muzeum Auschwitz – Birkenau przejęli 29 – letnią obywatelkę Holandii. Kobieta wykonywała gesty pozdrowienia hitlerowskiego na tle bramy z napisem „Arbeit Macht Frei”, znajdującej się na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zgłady Auschwitz – Birkenau.

Dziś (23.01.2022) tuż przed godziną 13 policjanci zostali powiadomieni przez Straż Muzealną byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zgłady Auschwitz – Birkenau o ujęciu zagranicznej turystki w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa propagowania nazizmu.

Funkcjonariusze natychmiast udali się do muzeum gdzie przejęli 29 – letnią obywatelkę Holandii. Kobieta oraz jej 30 – letni mąż trafili do oświęcimskiej komendy Policji. O sprawie została powiadomiona Prokuratura Rejonowa w Oświęcimiu.

W trakcie prowadzonych czynności policjanci Wydziału Kryminalnego ustalili, że kobieta na tle bramy z napisem „Arbeit Macht Frei” pozowała do zdjęcia wykonując gesty pozdrowienia hitlerowskiego. Zdjęcia wykonywał jej 30 – letni mąż. Został on przesłuchany jako świadek.

Późnym popołudniem na podstawie zebranych dowodów podejrzanej został przedstawiony zarzut propagowania nazizmu. Kobieta przyznała się do zarzucanego jej czynu.  Następnie została zwolniona.

Za popełnione przestępstwo grozi kara grzywny, kara ograniczenia wolności lub kara pozbawienia wolności do 2 lat.

KPP Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend