Informacje

OŚWIĘCIM. Hale sportowe nowym domem dla ukraińskich uchodźców

Rośnie liczba ukraińskich uchodźców na terenie naszego powiatu. Oficjalne dane mówią już o 1700 osobach na dzień 10 marca (godz. 12). Sytuacja jest dynamiczna. Kończą się możliwości lokalowe w kwaterach prywatnych. Włodarze miast i gmin na wniosek wojewody przesłali listę obiektów, w których będzie można zorganizować zbiorowe miejsca noclegowe dla dużych grup uchodźców.

Powyższe dane przytoczono na dzisiejszym posiedzeniu Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego z udziałem władz Powiatu Oświęcimskiego i włodarzy gmin. Najwięcej uchodźców, ponad 600, przebywa na terenie Gm. Zator, niewiele mniej w mieście Oświęcim.

Starosta Andrzej Skrzypiński powiedział, że Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Oświęcimiu dostała polecenie od wojewody szukania na terenie naszego powiatu budynków o dużej powierzchni, w których można by ulokować grupy uchodźców. Pod uwagę brane są dwie hale sportowe – w Brzeszczach i Kętach.

Włodarze raportowali o wyznaczeniu w swoich gminach dużych obiektów na miejsca noclegowe dla grup uchodźców. W większości gmin będą to pojedyncze remizy OSP, w Gm. Oświęcim pałacyk po dawnej szkole w Porębie Wielkiej, a w Gm. Przeciszów jedna z sal gimnastycznych. Przypomnijmy, że Powiat Oświęcimski przygotowuje do takiej roli budynek byłego SOSW w centrum Oświęcimia.

Włodarze skrytykowali rząd za opieszałość i brak kompleksowych rozwiązań w kwestii pomocy uchodźcom oraz finansowych rekompensat dla osób i podmiotów użyczających im dach nad głową. Przypomnijmy, że specustawa jest w trakcie procedowania w parlamencie.

Nawiązując do obecnej, trudnej sytuacji, starosta oświęcimski przytoczył słowa landrata (starosty) Powiatu Dachau z porannego spotkania online. Stefan Loewl podkreślił, że w Niemczech za finansowanie pobytu uchodźców – także w prywatnych domach- odpowiedzialny jest rząd federalny.

Obecny na posiedzeniu PZZK wicestarosta Paweł Kobielusz poinformował o utworzeniu w dwóch szkołach ponadpodstawowych oddziałów przygotowawczych dla ukraińskiej młodzieży. Jedna z nich będzie stworzona w popularnym „Konarze”, a druga w kęckim „Koperniku” (PZ nr 10).

– LO w Powiatowym Zespole Nr 1 Szkół Ogólnokształcących im. St. Konarskiego w Oświęcimiu, ul Konarskiego 24, tel: 33 843 14 56, mail: sekretariat.pz1@powiat.oswiecim.pl

– Technikum w Powiatowym Zespole Nr 10 Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Kętach, ul. Żwirki i Wigury 27A, tel: 33 845 32 68, mail: sekretariat.pz10@powiat.oswiecim.pl

powiat oświęcimski

Poprzedni artykułNastępny artykuł

16 komentarzy

 1. Polacy mieszkali razem z Ukraincami na Wołyniu,
  czym się to skończyło wiemy.

 2. Moc narodowa ty naprawdę mieszkasz w Polsce? Polska od wieków jest wielonarodowa, wielokulturowa i wielowyznaniowa. Zapoznaj się z historią Polski.

 3. Bardzo się z tego ciesze że tylu przyjaciół z Ukrainy znajdzie w Polsce miejsce . Chciałbym aby Polska była dwunarodowa i nazywała się jednym narodem POLSKO- UKRAIŃSKIM .

 4. Kolejny kwiatek do pisowskiego kożucha. Polecającym jako tłumacza oskarżonego o szpiegostwo była radna związana z PiS-em, w przeszłości żona Pana P. Wiedziała o kłopotach byłego, a mimo to poleciła go. Jaki miała interes by to zrobić? Czy jest już w zainteresowaniu służb?

 5. Do momentu agresji robiliśmy niestety wszystko zgodnie z ruską-putinowską wizją świata. putin niczego nie musiał robić poza otwieraniem kolejnych szampanów obserwując jak mają się sprawy za Bugiem.
  Odgórne, notoryczne skłócanie z unią europejską i bodaj z wszystkimi jej instytucjami, pogłębianie podziałów wewnętrznych , odczłowieczanie opozycji, ,osłabienie armii rękoma powszechnego oszołoma w pakiecie z kompromitująco-karygodnym unicestwieniem wywiadu wojskowego, zamordyzm prawny skutkujący opresjami nawet wobec protestujących kobiet na demonstracjach, padło nawet wyrażenie sugerujące iż :… KE „rozpocznie trzecią wojnę światową”… z ust premiera, handel z ruskimi aż hulał- pociągi z węglem kursowały dosłownie bez przerwy, kpina z prawa i jego ustanawiania, centralizacja wszystkiego skutkująca skierowaniem praktycznie całej realnej władzy w rękach jednego człowieka .
  O wszechobecnej, dudniącej propagandzie i zwalczaniu konstytucyjnej wolności słowa poprzez kneblowanie niepokornych mediów nawet kosztem relacji z USA (o europie nie wspominając) ,oraz bizantyjskiej formie sprawowania rządów z tworzeniem rodzimych oligarchów na pasku władzy nawet nie trzeba wspominać.
  Czy odbywało się to bezinteresownie? Proszę sobie samemu odpowiedzieć.

  Słowem robiliśmy wszystko żeby Polska została putinowską strefą wpływów.

  Będę pamiętał przy wyborach w którym kierunku szliśmy i komu to „zawdzięczam”
  Wolna Polska tylko w europie, Unii i Nato.

  Jest dla mnie ironią losu obecne ustawienie się pod możliwie każdą europejską flagą rodzimych polityków którzy traktowali ja do niedawna jak szmatę i lansowali się na jej poniewieraniu wieszcząc bzdury m.in. o wyimaginowanej wspólnocie.

 6. Tow. Kaczyński jakoś po 24 lutego zapadł się pod ziemię. Jeśli aktywność przejawiają prezydent i premier, to „wicepremier od spraw bezpieczeństwa” zupełnie się pogubił i schował pod łóżko. Widać zna się tylko na intrygach, gierkach politycznych, kłamstwach i zbieraniu haków, w tym jest świetny, ale gdy przychodzi co do czego – panikuje.

 7. Oszalałeś Doti? Wśród uchodźców jest przecież mnóstwo małych dzieci!

 8. Policjant warto zapytać tow. Kaczyńskiego o czym rozmawiał z agentem KGB w trakcie częstych spotkań, które miały miejsce w latach osiemdziesiątych. Pewnie o zbieraniu grzybów rozmawiali. Prawda jest taka, że kto raz zetknie się ze służbami rosyjskim będzie rozpracowywany do końca życia. Tym bardziej ktoś kto ma duży wpływ na politykę. Jestem pewien, że Kaczyński jest obstawiony doradcami z nadania FSB lub GRU. Tylko dyletant nie skorzystałby z takiej okazji. Tym bardziej, że ludźmi mściwymi i zawistnymi jest bardzo łatwo manipulować.

 9. K- rna Ruski szpieg pod legendą „tłumacza z Ukraińskiego” był przy pierwszej damie. To sie w pale nie mieści!!!!! Tak właśnie niejaki Antek M wykończył służby w tym kraju!!!. Przeciez jak Amerykanie się o tym dowiedza, a pewnie juz wiedzą to posrają sie ze smiechu i pomyślą sobie kogo my przyjęliśmy do NATO?!!!!!

 10. A ja z innej beczki. Może mi ktoś wyjaśnić dlaczego nie eliminuje się rosyjskich szpiegów z otoczenia PiS-u? Jakimś cudem tłumaczem pierwszej damy został człowiek oskarżony o szpiegostwo i który ma sprawę w sądzie. Służb w zasadzie nie ma, bo je rozwalił. tow. Macierewicz. No ale są tow. Ziobro i Kaczyński. Zastanawia mnie dlaczego oni na takie rzeczy nie reagują w obliczy zagrożenia ze strony imperium zła? Może to nasi lubiący pisać listy otwarte radni to wyjaśnią.

 11. A ja pomagam. Nie potrzebuję do tego ani rządu, ani samorządu.

 12. Bezczelnością do sześcianu jest bełkot, że rząd coś robi. W rzeczywistości wszystko jak zwykle zwala na samorządy.
  Kto miałby przez te wszystkie lata utrzymywać hotel Glob, ogrzewać, remontować, itp? Zgaduję że Chwierut?

 13. O ile się nie mylę to spec ustawa jest obecnie w senacie. W odpowiednim czasie pisałem na forach aby nie burzyć hotelu Glob (obecnie P&R) lecz go zachować na nieprzewidziane sytuacje. Ale co tam, jak co to rząd musi zrobić za nas. Najpierw nasi przyjaciele robią wszystko aby „mrozić” środki, a potem rządzie daj. Może pamiętacie kto powiedział w krytycznej sytuacji: ja wam wójta nie wybierałem? Bezczelnością do kwadratu jest bełkot, że rząd nic nie robi.

Send this to a friend