Kultura

OŚWIĘCIM. Fragment framugi drzwi, z śladem po mezuzie z domu rodziny Fuchsów

Do Centrum Żydowskiego w Oświęcimiu trafił fragment framugi drzwi, z unikalnym śladem po mezuzie. Pochodzi on z rozbieranego właśnie budynku przy ulicy Piastowskiej 11 w Oświęcimiu.

W ostatnich dniach trafił do naszego Muzeum wyjątkowy eksponat. Jest to fragment framugi drzwi, z unikalnym śladem po mezuzie (na fotografiach). Pochodzi on z rozbieranego właśnie budynku przy ulicy Piastowskiej 11 w Oświęcimiu (przed II wojną światową: Mały Rynek 141). Ten unikalny przedmiot został zabezpieczony i przekazany nam przez Łukasza Szymańskiego. Dziękujemy!

W Muzeum Żydowskim, historia budynku i mieszkającej w niej rodziny Fuchsów jest częścią ekspozycji stałej. Od roku 1902 Abraham (1866–1939) i jego żona Regina (1874–?) prowadzili w nim sklep spożywczy, w którym sprzedawali także znaczki, kartki pocztowe, papierosy, tytoń i cygara. Fuchsowie wraz z pięciorgiem dzieci mieszkali w sąsiadującym ze sklepem mieszkaniu. Zachowany fragment pochodzi właśnie z drzwi, które łączyły obie części. Na zdjęciu, pochodzącym z kolekcji Marilyn Pratt, widzimy rodzinę Fuchsów przed swoim sklepem. Ponadto, w budynku funkcjonowała piekarnia Hersza Enocha, o czym świadczy m.in. zachowany w piwnicy piec oraz pozostawione tam dokumenty związane z funkcjonowaniem piekarni. Mamy nadzieję, że już niedługo zabytek będzie można obejrzeć w naszym Muzeum!

Informuje Muzeum Żydowskie w Oświęcimiu.

 

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend