Kultura

OŚWIĘCIM. Do miasta powraca Ekomajówka

Po dwóch latach przerwy, spowodowanej pandemią, powraca Ekomajówka. Impreza, która łączy dobrą zabawę z promowaniem ekologicznych zachowań i nawyków gromadzi zawsze na placu Pokoju wielu oświęcimian i gości z sąsiednich miejscowości.

Tym razem zmieni się miejsce ekologicznego pikniku rodzinnego. Organizatorzy zapraszają na ekologiczny festyn do parku Pokoju, 28 maja od godziny 14 do 18. W tym dniu będzie można odwiedzić stoiska firm propagujących ekologiczny styl życia, rękodzielników i producentów zdrowej żywności. Nowością będzie stoisko Wydziału Ochrony Środowiska, na którym pracownicy będą informować zainteresowanych o możliwościach uzyskania dotacji do wymiany pieców. W trakcie imprezy zaprezentują się też spółki miejskie. Z myślą o najmłodszych przygotowano dmuchańce i warsztaty plastyczne. Teatr Kultureska z Krakowa przedstawi interaktywny spektakl ekologiczny pt. „Bukiet talentów”. Wśród propozycji są również pokazy tańca, pierwszej pomocy, konkursy i quizy z nagrodami oraz gry i zabawy prowadzone przez animatorów.

Obok wielu atrakcji, podobnie jak w latach ubiegłych, mieszkańcy Oświęcimia będą mogli otrzymać kwiaty za elektrograty. Maksymalna ilość sadzonek, jaką będzie mogła otrzymać jedna osoba to 24 sztuki. Podczas zbiórki będzie odbierany sprzęt elektryczny i elektroniczny (elektroodpady) obejmujący w pierwszej grupie duże urządzenia: chłodziarki, zamrażarki, pralki, suszarki do ubrań, zmywarki, kuchenki gazowe i elektryczne, piece elektryczne, elektryczne płyty grzejne, grzejniki elektryczne, urządzenia klimatyzacyjne itp. Druga grupa to mały sprzęt: odkurzacze, żelazka, tostery, frytkownice, rozdrabniacze, maszynki do mięsa, monitory, mikrofalówki, komputery, telewizory, drukarki, faksy, laptopy, sprzęt kopiujący, maszyny do pisania. W trzeciej grupie są urządzenia do strzyżenia, suszenia włosów, golenia, masażu, zegary, wagi, kamery video, wentylatory elektryczne, klawiatury, myszki, notebooki, kalkulatory kieszonkowe i biurowe, telefony, odbiorniki radiowe, oprawy oświetleniowe, pozostałe urządzenia oświetleniowe służące do celów rozpraszania i kontroli światła z wyjątkiem żarówek, kolejki elektryczne lub tory wyścigowe, kieszonkowe konsole do gier video, gry video, pozostałe zabawki, sprzęt rekreacyjny i sportowy, młynki do kawy, noże elektryczne itp.

UM Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend