Informacje

OŚWIĘCIM. Delegacje uczciły 79. rocznicę zakończenia II wojny światowej

W 79. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie starosta oświęcimski Andrzej Skrzypiński wraz z innymi delegacjami oddał dziś hołd jej polskim ofiarom i złożył wiązanki kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza w Oświęcimiu.

Pamiętamy o żołnierzach, którzy przelali krew w walce o naszą Ojczyznę, ale również o cywilnych ofiarach tej najstraszniejszej w dziejach ludzkości wojny – te słowa wybrzmiały podczas uroczystości w południe na placu Tadeusza Kościuszki w Oświęcimiu.

Kwiaty złożono także na cmentarzu parafialnym przed pomnikami upamiętniającymi żołnierzy obu światowych pożóg, którzy pochodzili z ziemi oświęcimskiej.

8 maja 1945 r. o godzinie 22:30 czasu środkowo-europejskiego w berlińskiej dzielnicy Karlshorst podpisano akt bezwarunkowej kapitulacji III Rzeszy. Działania wojenne przerwano tego samego dnia, tuż po godzinie 23:00. Tym samym w Europie zakończyła się najtragiczniejsza wojna w historii, która pochłonęła dziesiątki milionów ludzkich istnień na całym świecie.

Od 2015 r. 8 maja w Polsce jest oficjalnie obchodzony Narodowy Dzień Zwycięstwa. Konsekwencją II wojny światowej był także pojałtański porządek w Europie, który na dziesięciolecia podzielił kontynent, oddając Polskę pod strefę sowieckich wpływów. (Źródło: Muzeum II Wojny Światowej (muzeum1939.pl) )

Fot. RafLor / powiat oświęcimski

Poprzedni artykułNastępny artykuł

2 komentarze

  1. Ważne że niejaki Kmita będzie w Sejmiku pety z popielniczek wytrzepywal. Zresztą do tego tylko się nadaje. Szydło…. !!! Nawet odmłodzenie swojej mordy na plakatach wyborczych mu nie pomogło!!!
    A taki był ładny Amerykancki. Buahhhha!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Send this to a friend