Sport

OŚWIĘCIM. Czy zwycięska koncepcja modernizacji lodowiska jest wadliwa? Specjalne oświadczenie

zwycięska koncepcja

Pojawiają się pytania do zwycięskiego projektu modernizacji oświęcimskiego lodowiska i samych zasad konkursowych. Oświęcimscy architekci pierwszy raz w swojej karierze zawodowej wydali specjalne oświadczenie.

Oświadczenie
Susuł & Strama Architekci sp. z o.o.Niniejsze oświadczenie oraz zestaw wyjaśnień dotyczy rozstrzygnięcia konkursu dwuetapowego na opracowanie koncepcji przebudowy i rozbudowy hali lodowej w Oświęcimiu przy ulicy Chemików 4 w Oświęcimiu.Wszelka dyskusja społeczna na temat prac nagrodzonych oraz na temat naszej pracy opublikowanej w mediach społecznościowych odbywa się do tej pory bez naszego uczestnictwa, nie jest przez nas inspirowana i dotychczas nie braliśmy w niej udziału. Chcieliśmy mieć czas na gruntowną analizę nagrodzonych prac oraz ich ocenę. Analizowaliśmy również sposób przeprowadzenia pod względem formalnym konkursu oraz chcieliśmy się spokojnie zastanowić nad dalszym postępowaniem w tym zakresie.Po analizie wszystkich ogólnodostępnych materiałów oraz tych udostępnionych nam (w ostatniej chwili) w trybie konkursowym przedodwoławczym, a także po bardzo merytorycznych rozmowach z naszymi bardziej doświadczonymi kolegami po fachu i własnym wewnętrznym rachunku sumienia podjęliśmy decyzję o złożeniu odwołania do Krajowej Izby Odwoławczej.

Chcemy wyraźnie podkreślić, iż ani wcześniej ani obecnie sam fakt braku uznania naszej pracy za najlepszą nie był powodem do składania odwołań. Jest to pierwsza taka sytuacja w trakcie naszej 25-cio letniej aktywności zawodowej obejmującej także kilkadziesiąt konkursów tego typu.

Uważamy, że rzetelnie i uczciwie przeprowadzone Konkursy to najlepsza forma rozstrzygania o formie i funkcji najważniejszych obiektów naszej przestrzeni! Stoimy na takim stanowisku od lat i będziemy go bronić. Niestety wszystko zależy od ludzi i czasami werdykty budzą bardziej lub mniej uzasadnione emocje!
Możemy Was zapewnić, że nie odwołujemy się dlatego, że „nie potrafimy przegrywać” (zdarzyło nam się wiele razy aby nie wygrać), ale uważamy, że w tym konkretnym przypadku ktoś nie odrobił należycie „pracy domowej” i nie dokonał właściwego wyboru! A wręcz dokonał wyboru niezgodnie z regulaminem a przez to wypaczył zasady gry dla wszystkich startujących a przede wszytkim naraził na szwank interes społeczny mieszkańców Oświecimia , w imieniu których i dla których ów konkurs był prowadzony. Odwołanie ma również służyć sprowokowaniu refleksji po stronie środowiska architektonicznego oraz wpłynąć na podnoszenie standardów procedur dla sądów konkursowych.

Wszelkie zarzuty jakie mogłyby powstać odnoszące się do rzekomej chęci unieważnienia przez nas wyboru sądu konkursowego w wyłącznym celu realizacji naszego projektu poza regułami konkursu, powinny być postrzegane poprzez pryzmat naszych działań. Kiedy otrzymaliśmy informację po pierwszym etapie konkursu, że „Zamawiający „Miasto Oświęcim” odrzuca opracowanie studialne numer 042 i nie dopuszcza do złożenia pracy konkursowej w konkursie, nie wnieśliśmy odwołania i nie żądaliśmy wyjaśnień: Czy zostaliśmy Odrzuceni bo nie spełniliśmy warunków? Czy Niedopuszczeni bo praca była zbyt słaba? Oczywiście zawiedzeni, ale czekaliśmy z nadzieją, że zwycięży projekt lepszy, tańszy w realizacji i odpowiadający oczekiwaniom społecznym. Tak się jednak nie stało.
Odwołanie jest naszym niepodważalnym prawem, a w tym przypadku Obowiązkiem. Jesteśmy świadomi konsekwencji oraz prawdopodobnego rezultatu, ale w razie poważnych konsekwencji społeczno-finansowych dla miasta, które mogą powstać w wyniku kontynuacji dalszego postępowania opartego na mocy tego Konkursu, chcemy mieć poczucie, że zrobiliśmy wszystko co powinniśmy, żeby zwrócić uwagę na konsekwencje!

W słuszności decyzji o odwołaniu, utwierdził nas również fakt, że organizatorzy konkursu a w szczególności Urząd Miasta publicznie ogłosił, że firma, która zwyciężyła, dopiero teraz po ogłoszeniu wyników i zapoznaniu się ze wszystkimi pomysłami będzie tworzyć „koncepcję pokonkursową” – cokolwiek to jest! Na to również się nie umawialiśmy przystępując do konkursu dwuetapowego, gdzie uwagi końcowe mogły być przekazane uczestnikom już po pierwszym etapie. Oczekiwaliśmy pracy skończonej, bez fundamentalnych uwag co do założeń! Może z drobnymi uwagami w zakresie oczekiwań poszczególnych grup uczestników. Tak nie powinno wyglądać rozstrzygnięcie prawidłowo przeprowadzonego Konkursu!

Prosimy o uszanowanie naszego prawa! Mając na względzie powyższe i znając dotychczasowe orzecznictwo sądowe w podobnych tematach chcemy również mieć prawo do zajęcia stanowiska w dyskusji na forum publicznym jako firma działająca na terenie tego miasta, płacąca podatki w tym mieście, udzielająca się społecznie z dużym zaangażowaniem. Postaramy się aby nasz głos był pozbawiony emocji osobistych i skupiał się w rzetelny sposób na meritum sprawy.
Chcemy mieć możliwość zadania organizatorom i zwycięzcom pytań zarówno w trakcie dyskusji pokonkursowej jak i w przestrzeni publicznej, bowiem nie wszyscy zainteresowani będą mogli w tej pierwszej wziąć udział.

Zapytamy z całą pewnością:
– Jak można tak fundamentalny parametr projektu jak wielkość trybun hali lodowej głównej, powiększyć pozostawiając równocześnie istniejącą geometrię trybun, która już przy obecnej ilości miejsc siedzących nie spełnia Warunków Technicznych (czyli przepisów prawa) i wymaga odstępstwa od Wojewódzkiego Komendanta Straży Pożarnej?

– Jak to możliwe, że „upchnięto” na owej geometrii dodatkowe 600 miejsc nie zmieniając układu komunikacji (zagęszczając siedziska) i nie uwzględniając obowiązujących przepisów p.poż? Pamiętajmy, że odstępstw od budynków przebudowywanych i nowoprojektowanych uzyskać się już nie da.
Drobne zmiany układów funkcjonalnych to błahostki nie warte przywołania, ale wielkość trybun (ilość miejsc siedzących), długości przejść ewakuacyjnych, szerokości przejść ewakuacyjnych, wydzielenia stref pożarowych to rzeczy fundamentalne. Od nich rozpoczyna się prace nad koncepcję obiektów sportowych wielofunkcyjnych. Pamiętajmy, że podstawowym warunkiem konkursowym było zlokalizowanie min.3000 miejsc siedzących na głównej hali lodowej.
Jak zapewnić prawidłową wielofunkcyjność obiektu, nie uwzględniając konieczności ewakuowania przeszło 7000 osób w przypadku organizacji koncertów lub innych imprez masowych?

W świetle powyższego narzucają się pytania:
– Jak zapewnić bezpieczne napełnianie oraz ewakuację takich obiektów w zaprezentowanych i nagrodzonych pracach?
– Jak zapewnić prawidłowość utrzymania stanu lodu na obu taflach dwiema rolbami (których koszt zakupu i utrzymania jest ogromny) w pracy, która przewidziała takie dwa niezależne miejsca (co jest niezgodne z warunkami konkursowymi)?

Pytań jest naprawdę wiele i z całą pewnością, dla dobra oczekiwań społecznych będziemy oczekiwać wyjaśnień, tak aby nie dopuścić do sytuacji, w której po uwzględnieniu wszystkich powyższych uwag w trybie pozakonkursowym (po ogłoszeniu wyników) zwycięska praca, która miała ograniczać koszty, okaże się w konsekwencji najdroższą w realizacji i do tego najbardziej kompromisową i idącą po minimum wymagań zamawiającego o ile będzie w ogóle możliwa do realizacji. Innymi słowy wady projektowe na tym etapie spowodują eskalację kosztów dla naszego miasta przy równoczesnym ograniczeniu funkcjonalności obiektu.
Pozostałe nagrodzone prace mają również szereg innych wątpliwych rozwiązań funkcjonalnych w założeniach, o których wyjaśnienie zapytamy najpierw osobiście, a następnie w przestrzeni społecznej dokonując ich gruntownej i najbardziej jak to tylko możliwe rzetelnej analizy!

Dziękujemy za zrozumienie naszego stanowiska i zapraszamy do dyskusji, abyśmy mieli pewność, że rezultat, którego oczekujemy dla naszego miasta zostanie osiągnięty!

Jeżeli udało wam się dobrnąć do końca tego dość długiego oświadczenia to prosimy o jego udostępnienie albo polubienie naszego profilu, żebyśmy mogli dotrzeć z naszym stanowiskiem do jak najszerszego grona osób zainteresowanych.

Źródło: Facebook.com
Poprzedni artykułNastępny artykuł

44 komentarze

 1. Wstydzić to powinieneś się ty. Za parę srebrników każdy nieprzychylny komentarz wobec Janusza Chwieruta próbujesz obrócić w walkę PISu przeciwko biednemu prezydentowi.

 2. Chyba jednak nie doczekam się przeprosin. Tak to z krętaczami bywa, gdy zapętlają się w swoich kłamstewkach. Mam nadzieję, że przynajmniej jest ci trochę wstyd.

 3. @ jak mi dasz swój adres to osobiście przyjadę i możemy porozmawiać twarzą w twarz

 4. Sam widzisz, że wszędzie dopatrujesz się PISu i pisiorów. Zapewniam cię, że PiS nigdy nie otrzymał ode mnie głosu. Ale ty i tak w to nie uwierzysz. Dla ciebie źle wyrażenie się o Chwierucie od razu kwalifikuje do grona pisiorów.

 5. Więc jak Misiu, przyznasz, że skłamałeś?

  Żartuję. Przecież pisiory nigdy nie przyznają się do swoich kłamstw.

 6. @ Zibi Powyliście już? Znakomicie! Wpadło parę groszy za wpisy? Od maja już nie będzie cyklicznych przelewów 🙂

 7. No jak tam, Misiu?

  „Uważajcie na typka” – zgadza się, uważaj pisiorze. Twoje łgarstwa nie pozostaną bez odpowiedzi.

 8. Panie Psie – pełna zgoda. Mam nadzieję, że Chwierut coś wie, czego my nie wiemy i że uzyskał przynajmniej jakieś obietnice na duże współfinansowanie tej przebudowy. Bo w przeciwnym razie jest dla mnie jasne, że samo miasto ciężaru takiego nie udźwignie.

 9. Misiu o Bardzo Małym Rozumku – aż mnie wkurzyłeś. Gdzie napisałem, że „najbardziej znani oświęcimscy architekci też są inspirowani przez PIS?”. Możesz znaleźć takie zdanie? No to czemu bezczelnie po pisiorsku kłamiesz?

  Przeprosisz?

 10. O misiek już wstał, a ja myślałem, że zapadnie w zimowy sen. Ledwo wstał, i już bluzga idż chłopie zapisz się na jakąś terapię bo ci mózg eksploduje.

 11. Należy pamiętać, że wniosek do KIO wiąże się ze sporą opłatą w wysokości kilkunastu czy nawet dwudziestu tysięcy złotych. Jej zwrot jest możliwy wyłącznie po wygraniu sprawy. Jeśli wygrają to kasę wypłaci im przegrywający czyli Urząd Miasta.
  Panowie muszą też dbać o reputację zawodową. Byle pieniactwo mogłoby podważyć zaufanie do nich i utrudnić ewentualne pozyskanie kontraktów. Więc czekamy na rozstrzygnięcie. Z różnych względów wskazane jest uwalenie tego konkursu i zatrzymanie tego szaleństwa dopóki miasto na przykład dogada się z ministerstwem sportu co do finansowania.

 12. Słychać wycie? Znakomicie!
  Brawo Panowie! Po reakcji obrońców Jego Magnificencji Księcia Oświęcimskiego Janusza Chwieruta widać, że dobrze zrobiliście! Teraz @, Zibi i inne opłacane przez magistrat trole będą próbować Was zdyskredytować i przypisać polityczne działania. Nie dajcie się! Walczcie o sprawiedliwość.

 13. @ pytanie jest z kont specjaliści ja pamiętam Balcerowicza i plan rozwoju jak dla koloni. Transfer zysku i zniszczenie lokalnego przemysłu aby doić za( nakrętki z Niemiec )

 14. Czy Susul jest członkiem Stowarzyszenia Architektów Polskich?
  Bo jeśli tak to tym samym podważa ich doświadczenie i umiejętności.

 15. @ tak, tak Małpo. Wiemy… Najbardziej znani oświęcimscy architekci też są inspirowani przez PIS… Już byście się nie kompromitowali z tym wszędobylskim PISem. Jeżeli ktoś o takiej pozycji publicznie wyraża swoje powątpiewania w prawidłowość przeprowadzonego przez Chwieruta konkursu to musi być coś na rzeczy. Nie są to zwykłe chłopki spod budki z piwem tylko wykształceni fachowcy. Także.. tak… PIS… Jasne…

 16. Prawda jest taka, że nikt z tu piszących nie jest w stanie ocenić, czy argumenty susuła&tegodrugiego są merytoryczne i rzeczowe, czy też nie. Bo nikt tu nie ma ku temu odpowiednich kwalifikacji. Na takiej samej zasadzie moglibyśmy dyskutować, czy dany projekt elektrowni atomowej w Oświęcimiu jest lepszy od dziesięciu innych. Albo czy zlecenie na budowę S-1 słusznie należało się firmie Budimex. W sądzie konkursowym byli fachowcy ze Stowarzyszenia Architektów Polskich, którzy chyba znają się na rzeczy.

  Jasne, że przy praktycznie każdym konkursie/przetargu, gdy w grę wchodzą duże pieniądze, przegrani rozdzierają szaty i protestują. Dziwi mnie tylko, że Susuł postanowił swoje żale wylewać w formie listu otwartego „do obywateli”, jakby to mogło coś zmienić. Ponieważ zakładam, że „zmęczony”, „kibice” i „odpocznij” itp. mają ograniczoną moc sprawczą w tym zakresie.

  Ale oczywiście każda okazja, aby napluć trochę na Chwieruta, jest dobra. Prawda drogie pisiorki?

 17. Do kibica coś PO i Chwieruta i starosta oczy ci przesłaniają. Projekt Susła i Szlama to nędza i kicz neo realizmu sowieckiego.

 18. Wszyscy piszą oświadczenia i apele, czy przewodniczący Hertig też im odmówił zabrania głosu?

 19. Dla mnie projekt Susuł&Strama jest lepszy. Trybuny wokół całego lodowiska jak na każdym nowym obiekcie. Bez tego balkonu z tymi oknami jak za PRL. Dodatkowo trybuny do samych band bez tej śmiesznej barierki jak teraz. To ma być na lata. „Wygrany ” projekt jak dla mnie to zostawienie tego co jest. Patrzcie na to jak się będzie oglądało mecz, a nie czy na zewnątrz będą drewniane kłody drewna. Ktoś chce ruderę obudować boazerią zostawiając środek bez żadnych zmian.
  Acha i nie jestem pisiorem, platfusem i lewakiem.

 20. Susul Strama , dla mnie żaden styl, po prostu narysowane klocki w auto cad, podkreślam ze to tylko moja ocena.

 21. Misiu idż już spać dobranocka już się dawno skończyła .Bredzisz jak zwykle.Ani razu nie użyłem słowa PIS.

 22. Podpięcie się to co innego niż inspirowanie. A ty razem z Zibim za każdą akcję przeciw Chwierutowi obarczacie PIS i to że to oni za wszystkim stoją. Także weź leki to nie będziesz widział PISu tam gdzie go nie ma.

 23. Och Misiu o Bardzo Małym – nic nie rozumiesz. To pis właśnie jest gotów podpiąć się pod cokolwiek przeciwchwierutowego, nawet gdy nie ma zielonego pojęcia, o co chodzi.

 24. @ tak, tak PIS stoi za akcją architektów Susuł i Strama. Leki już dzisiaj zażyte?

 25. Tak pisowski trollu o tysiącu twarzach. Nie myliłeś się. Ty nigdy się nie mylisz. To twoja setna genialna przepowiednia: że Chwierut jest absolutnie skończony, już na wylocie, po prostu nie ma żadnych szans. A na białych koniach wrócą na Zaborską bohaterowie: Łoziński, Przewoźnik i Starzec (z red. Plintą na osiołku).

 26. Tak jak kiedyś wspomniano: nowe lodowisko to będzie gwóźdź do politycznej trumny PJCH. Jak widać nie myliłam się. Oświęcimski Miś.

 27. Przegrywać to trzeba z honorem, ci panowie tej cechy nie posiadają .Liczy się tylko zysk z kolejnego projektu.totalna porażka, i żenada.

 28. Daliby wygrać Susułom, to byłyby afery o kumoterstwo! Nie dali wygrać Susułom, to się obraziły, bo im ktoś na ego nadepnął. W tym grajdołku nigdy nie będzie dobrze. Nie trzeba było wcześniej karmić swoich…..teraz za poźno na miano bycia obiektywnym.

 29. Jest i małpa i jak zwykle zwalanie winy na PiS. Z każdym twoim postem jest to coraz śmieszniejsze 🤣🤣🤣 Tak bardzo nie umiecie przyznać się do błędów że robicie z tego kuriozum! Wszędzie zmowa, wszędzie zły PIS 🤣🤣🤣 Tylko Chwierut jest tym dobrym i zawsze poszkodowanym 🤣🤣🤣

 30. Gdy Susuł&tendrugi wygrywali konkurs, pisiory wyły: Kumoterstwo! Przekręt! Zmowa!
  Gdy Susuł&tendrugi przegrywa konkurs, pisiory wyją: Ustawka! Skandal! Hańba!
  No to może niech się pisiory w końcu na coś zdecydują.

 31. PJCh wie wszystko lepiej. Najlepiej i jest najmądrzejszy. Więc nie sprzeciwiaj się bo on wie lepiej co jest dobre a co złe.

 32. Wystarczy przeczytać kilka zdań tego oświadczenia i od razu widać niechęć w stosunku do każdej pracy tylko nie swojej. To chyba jakieś rozdęte ego tych gości. Pierwsze opluc wszystkich a potem zapraszać do dyskusji. Kiepskie

 33. Jak ktoś śmiał zaatakować naszego ukochanego prezydenta! Na pewno są z PISu albo zostali przez nich inspirowani! Tak samo jak każdy kto się sprzeciwia Jego Wspaniałości Januszowi Chwierutowi.

 34. Skoro wykładają dwadzieścia koła na sprawę to powinni być pewni swego, Zibi.

 35. Prawdziwe chłopaki nie płaczą ,a tu wylewają żale .Myśleli,że mają monopol na projektowanie w Oświęcimiu. Mamy wolny rynek ,i każdy ma prawo startować w konkursie zorganizowanym przez prezydenta miasta Oświęcimia. Nie potrafią przegrywać. W poprzednich latach ich projekty wygrywały,ale z tego co pamiętam to rewelacji nie było ani zachwytu mieszkańców Oświęcimia.

 36. Ale panowie chyba nie są z pisu. To jak to? Co na to @ i Zibi?

  Janusz na wiosnę niech wykupi sobie wczasy w maju. Czas odpocząć.

 37. Kolejna wpadka. Najwyraźniej prezydent Janusz Chwierut jest już tak zmęczony, że nie umie poprawnie rozstrzygnąć własnego konkursu? Czyż nie zasiadał w jury? Ile forsy na to zmarnował?

Send this to a friend