Informacje

OŚWIĘCIM. Czy diety cud istnieją?

Światowa Organizacja Zdrowia, media alarmują, że otyłość ma wymiar światowej epidemii. Coraz częściej umieramy z powodu powikłań otyłości. Konsekwencje zdrowotne nadmiernej masy ciała to liczne schorzenia przewlekłe. Cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, kamica pęcherzyka żółciowego, zawał serca, zwyrodnienie stawów, bezpłodność- można by wyliczać bez końca, każdy z nas doskonale wie jakie konsekwencje niesie ze sobą otyłość. Coraz więcej otyłych osób cierpi także na depresję, nerwicę, zaburzenia nastroju. Pacjenci trafiający do gabinetów dietetycznych czy psychologicznych często wspominają o braku pewności siebie, kompleksach, trudnościach w nawiązywaniu relacji.

Pomimo tylu zagrożeń nie znamy jednej skutecznej metody redukcji masy ciała. Badania naukowe dowodzą, że diety odchudzające są nieskuteczne, że jedyną metodą jest wdrożenie zasad racjonalnego żywienia, zwiększenie aktywności fizycznej i zmiana sposobu myślenia.

Nasza wiedza na temat żywienia i dietoterapii różnych schorzeń z każdym dniem jest coraz większa. Jednak pomimo tego metody alternatywne w odchudzaniu są dalej bardzo popularne i często stosowane przez ludzi. Dietetycy w leczeniu nadmiernej masy ciała u pacjentów otyłych powinni stosować wyłącznie metody sprawdzone pod względem efektywności i bezpieczeństwa, oparte na dowodach naukowych. Ze względu na to, że proces redukcji masy ciała często jest długi oraz wymaga dużego zaangażowania, pacjenci decydują się na własną rękę stosować metody alternatywne takie jak diety cud, mono składnikowe, dieta ziemniaczana, ryżowa, owocowa lub ograniczające spożycie jakiegoś składnika odżywczego, suplementy diety, homeopatię. Internet przepełniony jest sposobami na szybkie osiągnięcie celu i schudnięcie. Musimy w tym momencie zadać sobie ważne pytanie. Czy gdyby te metody były skuteczne na świecie byłoby tyle otyłych osób?

Diety niekonwencjonalne mogą być przyczyną niedoboru składników odżywczych, witamin lub składników mineralnych w naszym organizmie. Nie uczą one zasad racjonalnego żywienia oraz nie kształcą poprawnych nawyków żywieniowych u pacjentów. Ponieważ nie ma możliwości stosowania ich przez całe życie. Spożywanie taki diet przez dłuższy okres czasu może przyczyniać się do zaburzeń homeostazy organizmu w tym zaburzeń wodno- elektrolitowych, powstanie niedoborów białkowo- energetycznych, spadku masy mięśniowej, osłabienia odporności, koncentracji i zmniejszenia wydolności fizycznej. Należy pamiętać, że każda zastosowana u pacjenta dieta ubogoenergetyczna powinna zaspokajać jego podstawowe potrzeb utrzymywać jego dobre samopoczucie.

Podstawą zdrowej i racjonalnej redukcji masy ciała jest zmiana sposobu myślenia pacjenta. Praca nad jego przekonaniami na temat jedzenia i zdrowego stylu życia. Kształtowanie zdrowego nawyku żywieniowego, nauka podstaw zdrowego gotowania. Nie ma konieczności wprowadzania tu diet wyliczonych gram do grama. Należy zacząć od regularnego spożywania posiłków o odpowiednich godzinach, wykluczenie słodyczy, słonych przekąsek, alkoholu, wprowadzenia lekkich kolacji do naszego menu. Codzienna chociażby mała aktywność fizyczna, która także pozwoli na prawidłowe odreagowywanie stresu. Pamiętanie o wodzie mineralnej, ograniczenia wypijania słodkich napojów, nadmiaru kaw. Pozytywne myślenie.

Czasami nasze wewnętrze przekonania: nie dam rady, diety są trudne, nie umiem gotować bardzo mocno nas blokują. We wszystkim co robimy, potrzebny jest czas i nasza wytrwałość. Bardzo często tyjemy latami a chcemy schudnąć w miesiąc. Tak się nie da, to droga donikąd. Musimy pamiętać aby przestać kierować się zasadą „wszystko albo nic” czyli albo stosuje się do diety skrupulatnie albo w ogóle, ponieważ jest to nie możliwe do zrealizowania. Każdego dnia trzeba stawiać powoli kroki w kierunku zdrowego stylu życia.

Zapraszamy do odwiedzenia gabinetu:

Paleta Diet Centrum Leczenia Otyłości
Ul. Dąbrowskiego 4 Oświęcim
Tel.: 690 442 833

www.paletadiet.pl

https://www.facebook.com/paletadietdietetyk

 

art. sponsorowany

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend