Kultura

OŚWIĘCIM. Czechy przeznaczą 1,3 mln koron na prace konserwatorskie

Ministerstwo Obrony Republiki Czeskiej wesprze prace konserwatorskie w Miejscu Pamięci Auschwitz sumą 1,3 mln koron (217 tys. złotych). Pieniądze zostaną przeznaczone na projekt „Profilaktyczne prace konserwatorskie wybranych elementów historycznego ogrodzenia byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau“.

Umowę w tej sprawie podpisali 12 listopada dyrektor Muzeum Auschwitz dr Piotr M. A. Cywiński oraz czeski Attaché Obrony płk. David Franta w obecności ambasadora dr. Ivana Jetřába.

– Choć obecnie w dobie pandemii Muzea przeżywają niezwykle trudny czas, to naszą najważniejszą i stałą powinnością jest ochrona historycznych pozostałości Miejsca Pamięci. Republika Czeska wspiera już Fundację Auschwitz-Birkenau, a to dodatkowe wsparcie pozwoli zrealizować konkretny projekt konserwatorski. Za tę pomoc jestem niezwykle wdzięczny – podkreślił Piotr M. A. Cywiński.

– Dofinansowanie pozwoli na przegląd stanu zachowania żelbetowych elementów historycznego ogrodzenia byłego obozu wraz z dokumentacją fotograficzną, opisową i rysunkową, a także opracowanie programu prac konserwatorskich dla tych elementów ogrodzenia, w przypadku których stwierdzony zostanie zły stan zachowania. Wykonana zostanie również konserwacja wybranych części ogrodzenia w zakresie, na który pozwoli kwota darowizny – powiedział Rafał Pióro, zastępca dyrektora Muzeum.

Zakończenie projektu zaplanowano na koniec 2022 r.

W pierwszych miesiącach istnienia Auschwitz obóz został otoczony prowizorycznym ogrodzeniem z drutu kolczastego rozpiętego na drewnianych palach. Wkrótce potem pale wymieniono na betonowe słupy. Typowy słup ogrodzeniowy miał wysokość 3,3 m i posiadał 24 ceramiczne izolatory. Pod ogrodzeniem znajdowały się płyty betonowe, mające uniemożliwić więźniom drążenie tuneli.

Dziś na terenie Miejsca Pamięci znajduje się ponad 13 km ogrodzenia składającego się z ponad 3600 słupów betonowych.

Auschwitz.org

Poprzedni artykułNastępny artykuł

9 komentarzy

 1. Bąkiewicz- to ten współczesny naśladowca Himmlera – herszt bandytów z marszu niepodległości-
  za błogosławieństwem kolegów z PIS uzyskał ochronę policji, rzecz jasna za Naszą Kasę. Zatem mnie, jako polskiego rzemieślnika.płacącego w kraju podatki, serduszko nie drgnie przed tz. optymalizacją tego co muszę oddać rządowi w podatku , bo wiem że PIS nie bardzo mądrze wydaje Moje Pieniądze wypracowane przeze mnie . Drodzy Rodacy z PIS : nie dla psa kiełbasa !

 2. I oto dowiadujemy się, że Alfred lubi majteczki w kropeczki. Cóż, ja ci Alfredzie bardzo, ale to bardzo współczuję.

 3. Te pół miliona dla badziewnej kapeli to demonstracja mocy i możliwości ministerstwa kultury wobec zbuntowanych artystów którzy gremialnie dali wyraz temu co sądzą o PIS i ich działaniach przy okazji demontarzu Radiowej Trójki , określanym przez innych „ukrzyżowaniem”,co tylko przysporzyło rzeczonej partii kolejnej rzeszy zdeklarowanych wrogów.
  -Patrzcie, ci co z nami ,mają dobrze. A wam zostaje podziemie i bida w internecie.
  I tak, na dziś Trójka to pomieszanie rmf-u z radiem maryja.
  Na szczęscie dla wszystkich myślących – nie na długo…

 4. Wicepremier Gliński przekazał z Funduszu Wsparcia Kultury pół miliona złotych na zespół BAYER FULL. Tak, Ci od „majteczki w kropeczki”.

  Miłego dnia.

 5. Myślisz że zarabiają. Jak na połączeniach z Budapesztu? Można oczywiście oferować loty z Katowic do Krakowa. Albo z Zielonej Góry do Poznania.

 6. To w podzięce, że LOT uruchomił właśnie połączenie z Ostrawy do Pragi.
  Totalny odLOT.

Send this to a friend