Informacje

OŚWIĘCIM. Co nas czeka na Jesień Oświęcimska 2020

6 września 2020 roku na Rynku Głównym w Oświęcimiu oraz w Muzeum Zamek w Oświęcimiu zagości „Jesień Oświęcimska”.

Tegoroczna „Jesień Oświęcimska” upłynie tradycyjnie pod znakiem doskonałej, różnorodnej muzyki i fantastycznej zabawy oraz spotkania z historią.

W koncercie pn. „Muzyka łączy” na Rynku Głównym wystąpią zespoły Nivel i Kraków Street Band oraz Megitza, a na dziedzińcu zamkowym Muzeum Zamek w Oświęcimiu będzie się odbywało 7. Targowisko staroci „Rzeczy z duszą”.

program:

godz. 14:30 Koncert „Muzyka łączy”
Nivel
Kraków Street Band
Megitza
(miejsce: Rynek Główny)

godz. 9:00-15:00 7. Targowisko staroci „Rzeczy z duszą”
– stoiska z antykami, starociami, porcelaną, numizmatami, obrazami, bibelotami
– jesienne warsztaty dla najmłodszych
– wejście na wieżę zamkową – wstęp wolny
– zwiedzanie ekspozycji w Muzeum – wstęp płatny
(miejsce: Muzeum Zamek – dziedziniec zamkowy)

Nivel

Nivel to czwórka przyjaciół, która w 2010 roku postanowiła, że założy zespół muzyczny, który będzie inny niż wszystkie. Okres wspólnego tworzenia muzyki trwa już 10 lat i z powodzeniem owocuje koncertami. Ich muzyka cechuje się własną interpretacją tradycyjnych pieśni różnych krajów. Grając przez wiele lat muzykę z różnych stron świata, chętnie sięgają do ludowej muzyki z Argentyny, Francji, Macedonii, Brazylii, a ostatnio także regionów bałkańskich i skandynawskich. W dużym stopniu czerpią inspiracje z dorobku wielkich kompozytorów i wirtuozów światowej sławy, takich jak Astor Piazzolla, Richard Galliano, Chick Corea, Pat Metheny czy Miles Davis.

skład zespołu:
Jacek Dzwonowski – skrzypce
Tomasz Grzyb – akordeon
Staszek Sroka – gitara
Mateusz Gremlowski – bas

Kraków Street Band

Kraków Street Band powstał w 2014 roku i początkowo wszystkie działania muzyczne odbywały się jedynie na Krakowskim Rynku. Spontaniczne granie na ulicy przyczyniło się do powstania pomysłu wydania pierwszej, wspólnej płyty. Debiutancki album powstał dzięki kampanii crowdfundingowej – wolnych datków, dobrowolnie wpłacanych na konto „Polak Potrafi”. W corocznej ankiecie czasopisma „Twój Blues” Kraków Street Band uzyskał kolejno tytuły „Odkrycie Roku 2014” oraz „Zespół Roku 2015”.

W marcu 2018 roku Kraków Street Band – jako zwycięzca polskich eliminacji, reprezentował Polskę na European Blues Challenge 2018 w Hell (Norwegia). Chwilę później, poszczególni muzycy również zostali docenieni – Łukasz Wiśniewski uznany został za „Wokalistę Roku 2017”, a Tomek Kruk otrzymał tytuł „Gitarzysty Roku 2017” według czytelników czasopisma „Twój Blues”.

W styczniu 2019 roku najnowsza płyta pt. „Going Away” otrzymała nominację do nagrody Fryderyki 2019 w kategorii Album Roku Blues / Country.

skład zespołu:
Łukasz Wiśniewski – wokal, ukulele
Piotr Grząślewicz – banjo, wokal
Marcin Hilarowicz – gitara akustyczna, wokal
Tomek Kruk – gitara Dobro, wokal
Adam Partyka – bębny, wokal
Miłosz Skwirut – kontrabas, wokal
Krzysztof Chlipała – saksofon
Wojtek Szela – trąbka

Megitza

Megitza to Małgorzata Babiarz – wokalistka, kompozytorka i kontrabasistka. Łączy world music z nowoczesnym brzmieniem jazzu, popu, surf rocka, oraz swingu.

Pochodzi z okolicy Zakopanego. W wieku 16 lat sama wyemigrowała do USA, gdzie ożyło jej marzenie o dzieleniu się muzyką, która od zawsze pulsowała w jej góralskich żyłach.

Krytycy opisują jej muzykę jako „muzyka na nowe milenium”. Doszukują się w niej inspiracji kulturą bałkańską, latynoską, etno-jazzem, popem, reggae, a nawet rockiem. Lecz to nie gatunki muzyczne, a ludzkie życie i uczucia niezmiennie pozostają kompozycyjnym kompasem Megitzy. Dopełnieniem niebanalnego charakteru artystki jest jej kontrabas.

Utrudnienia w ruchu drogowym

W związku z organizacją Jesieni Oświęcimskiej – od piątku 4 września od godziny 22:00 do poniedziałku 7 września do godziny 9:00 wyłączona zostanie z użytkowania ulica i miejsca parkingowe na Rynku Głównym – pierzeja przed sądem. Natomiast w niedzielę 6 września od godziny 5:00 do godziny 20:00 wyłączony będzie ruch kołowy całego Rynku Głównego.

Za utrudnienia – przepraszamy!

Obostrzenia sanitarne

„Jesień Oświęcimska” odbędzie się zgodnie z obowiązującymi zaleceniami sanitarnymi związanymi z epidemią COVID-19.

OCK

Poprzedni artykułNastępny artykuł

6 komentarzy

  1. A jakiś taki mały gest w postaci bezpłatnego wejścia do muzeum w tym właśnie dniu? Czy naprawdę nas na to nie stać Panie Prezydencie? Na jeden dzień fiesty dla mieszkańców miasta?

  2. E tam, jakieś pierdy puszczacie. Ta muzyczka jest jak najbardziej dla prawdziwych Polaków.

  3. A dlaczego nie ma Sławomira? Dlaczego nie ma grania dla Prawdziwych Polaków?

Send this to a friend