Informacje

OŚWIĘCIM. Centrum Pomocy dla Osób Potrzebujących

Miasto uruchamia Centrum Pomocy dla Osób Potrzebujących. Oferta jest skierowana głównie do osób starszych z miasta Oświęcimia, najbardziej narażonych z powodu pandemii koronawirusa. Koordynatorem działań wspierających oświęcimskich seniorów jest Dzienny Dom Pomocy. – Wirus jest szczególnie groźny dla osób starszych czy posiadających inne schorzenia przewlekłe. Dlatego seniorzy powinni zostać w domu. Nie da się jednak funkcjonować bez jedzenia czy leków. Chcemy im pomóc w zrobieniu zakupów czy dowozie lekarstw z apteki – mówi prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut. Potrzebę takiej pomocy należy zgłaszać telefonicznie, od poniedziałku do piątku, w godzinach od 7 do 15. Numery telefonów: 33 841 17 80,  33 841 17 81 lub 783 434 107.

Dyrektor Dziennego Domu Pomocy Agata Lorek zachęca też osoby prywatne, instytucje, organizacje pozarządowe, firmy do współpracy. Chęć włączenia się w pomoc osobom starszym można zgłosić  telefonicznie:  33 841 17 80,  33 841 17 81 lub 783 434 107.

Przypominamy też, że Środowiskowy Dom Samopomocy udziela telefonicznie wsparcia terapeutycznego swoim podopiecznym. Podobnie jak Dzienny Dom Pomocy, który świadczy usługi opiekuńcze w domu pacjenta. Z kolei Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej wypłaca podopiecznym należne świadczenia. Dyrektor MOPS Beata Baka zachęca osoby korzystające ze wsparcia socjalnego o zakładanie kont, co pozwoli uniknąć bezpośrednich kontaktów i przeprowadzić bezgotówkową transakcję. W tym szczególnym czasie zastosowanie takich mechanizmów może ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Prezydent miasta Janusz Chwierut zobowiązał dyrektorów szkół podstawowych do prowadzenia zajęć zdalnych za pomocą dzienników elektronicznych.

Oświęcimskie instytucje kultury przygotowują pakiet propozycji, które pozwolą młodym ludziom wykorzystać wolny czas na poszerzenie wiedzy i zainteresowań. Już wkrótce będzie się można z nimi zapoznać. Udostępnione zostaną na stronach internetowych placówek. – Cały czas działamy.  Monitorujemy sytuację i  podejmujemy decyzje, które mają zapewnić bezpieczeństwo naszym mieszkańcom.  Stosujemy się do zaleceń rządowych i jesteśmy z kontakcie ze służbami sanitarnymi – mówi prezydent Janusz Chwierut. – To dla nas wszystkich trudny czas. Ze względu na nasze wspólne dobro, zdrowie nas wszystkich musimy być odpowiedzialni i solidarni.  Powinniśmy zachować podstawowe środki ostrożności i dostosować się do zaleceń odpowiednich instytucji i służ– apeluje.

UM Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł

4 komentarze

  1. @propos całkowicie popieram Twoje stanowisko. Niestety w dobie konsumpcji jesteśmy narodem wiecznie narzekającym. Mam nadzieję że najbliższe dni i wydarzenia ujawnią w nas same dobre i pozytywne odruchy.

  2. Jejku, to narzekanie pracowników urzędu zaczyna być już uciążliwe. Nie tylko wy mało zarabiacie. Nie tylko wy jesteście zagrożeni wirusami. Nie tylko wam latem brakuje klimatyzacji. Nie tylko wy sami musicie sprzątać biurka po sobie. Itp…. itd…Zaprzestańcie już proszę roszczeń i żali. Każdemu obecnie nie jest łatwo i raczej wspierajmy się nawzajem i sobie pomagajmy.

  3. Skoro taka troska wypływa z tego artukułu o ludzi to może warto opowiedzieć jakie środki i kiedy przedsięwzięto aby ratować pracowników Urzędu przed zakażeniem?

Send this to a friend