Informacje

OŚWIĘCIM. Budżet Obywatelski Województwa Małopolskiego. Teraz wszystko w rękach mieszkańców

6. edycja Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego zmierza do wielkiego finału. Teraz wszystko w rękach mieszkańców – to oni w drodze głosowania wyłonią zadania, które będzie następnie realizował Zarząd Województwa Małopolskiego. Wybór jest ogromny – ostatecznie na liście zadań, które dopuszczono do głosowania, znalazło się 198 zadań – 158 o charakterze regionalnym oraz 40 ogólnowojewódzkim.

Już po raz szósty mieszkańcy Małopolski udowadniają, że nie brakuje im pomysłów i kreatywności. Cieszę się, że wśród blisko dwustu zakwalifikowanych do głosowania pomysłów jest wiele inicjatyw, które pomogą zmienić nasz region na lepszy. Na zwycięskie zadania przeznaczamy aż 14 mln złotych! To rekordowa kwota przekazana na ten cel do tej pory – przypomina Iwona Gibas, członek zarządu województwa.

Sprawdź, jakie zadania dostały „zielone światło”
Wśród zakwalifikowanych 198 zadań najwięcej jest tych o charakterze sportowym (102), kulturalnym (39) i prozdrowotnym (29). Pełna lista zadań dopuszczonych do głosowania znajduje się tutaj. 

Szczegółowa lista z opisem zadań:

Zadania z regionu Krakowski Obszar Metropolitalny
Zadania z regionu Małopolski Zachodniej
Zadania z regionu Małopolski Południowej
Zadania z regionu Tarnowskiego

Zadania Ogólnowojewódzkie

Niestety, z przyczyn merytorycznych lub formalnych odpadło łącznie 32 zadania. Ich odrzucenie poparła także Rada Budżetu Obywatelskiego WM, która opiniowała odwołania autorów. Pełna lista zadań odrzuconych znajduje się tutaj.

Nie jeden, a dwa głosy
Głosowanie rusza już za mniej niż miesiąc – rozpoczyna się 15 maja i potrwa do 16 czerwca (głosy papierowe i korespondencyjne). Nieco dłużej, bo do 18 czerwca, będzie można zagłosować przez internet.
W związku z ostatnimi zmianami w regulaminie Budżetu Obywatelskiego, w tej edycji mieszkańcy Małopolski będą mogli oddać aż 2 głosy. Jeden głos na zadanie o zasięgu ogólnowojewódzkim, drugi głos na zadanie regionalne. Sposób głosowania pozostaje niezmienny: głosy papierowe wrzucamy do urn zlokalizowanych w całej Małopolsce lub wysyłamy pocztą do siedziby urzędu marszałkowskiego. Najszybciej będzie można zagłosować przez internet – na specjalnie przygotowanej do tego stronie. Wszystkie szczegóły dotyczące głosowania podamy na początku maja.

Przypomnijmy, nabór zadań do 6. Edycji BO WM odbył się we wrześniu 2022 r. Wtedy to Małopolanie zgłosili 234 zadania – 230 z nich pozytywnie przeszło weryfikację wstępną i zostało przekazanych do oceny departamentów. Finalnie o głosy powalczy 198 z nich.

 

Pobierz:

UMWM

Poprzedni artykułNastępny artykuł

7 komentarzy

  1. A to nie wiecie o czym była mowa? Sięgnijcie po raporty kapusiów, nagrania z Pegasusa – tam jest wszystko.

  2. Tak tylko pytam, bo pewno sala nie pomieściła wszystkich chętnych, a klisze nie obejmowały tłumów i dlatego ani widu ani słuchu. Co….??????? Nie ma się czym pochwalić ?????

  3. @wredny

    A co może być? Przecież tam nie było zwykłych mieszkańców tylko wierchuszka POwska z powiatu. Wystarczy pooglądać zdjęcia. Same stare capy i kodziarstwo.

  4. wredny – a nie mówiłem? Idea szczytna, ale realizacja jak zwykle do d.

  5. Glosy oddane:) Jak komus nie podobaja sie propozycje to nie musi glosowac…proste.

  6. No i to jest to. Najbardziej nam potrzebny rozwój piłki kopanej. Te propozycje to żenada.
    A tak na marginesie, co po spotkaniu wczorajszym PO z mieszkańcami ??? Nawet tutaj cicho sza po szumnej zapowiedzi.

Send this to a friend