Informacje

OŚWIĘCIM. Będzie podwyżka za wywóz śmieci

Od nowego roku zapłacimy więcej za odpady. Uchwała określająca nowe stawki opłat została przyjęta na październikowej sesji Rady Miasta. Do tej pory za odpady segregowane płaciliśmy 22 zł od osoby na miesiąc, a za niesegregowane – 44 zł. Teraz opłaty wzrosną do 25 zł za odpady segregowane, a w przypadku niesegregowanych do 50 zł za osobę za miesiąc. Utrzymana jest ulga w przypadku posiadania Karty Dużej Rodziny. Stawka opłaty wynosi 20 zł miesięcznie za osobę. Dla właścicieli nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi, kompostujących bioodpad w kompostowniku przydomowym, przysługuje zwolnienie w wysokości 5 zł miesięcznie na nieruchomość. Na tym samym poziomie pozostają stawki opłat za wywóz odpadów w lokalach użytkowych we wspólnotach mieszkaniowych.

Wprowadzone zmiany nie wymagają złożenia przez mieszkańców ponownej deklaracji. Pierwszą ratę według nowych stawek zapłacimy 15 kwietnia. Informacje o zmianie opłat oraz harmonogram zostanie dostarczony do wszystkich mieszkań i domów.

Ustawa o utrzymaniu czystości porządku w gminach określa, że koszty funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi powinny być w całości pokrywane z opłat za gospodarowanie odpadami, które wnoszą mieszkańcy. Na system gospodarki odpadami komunalnymi składają się koszty odbierania, transportu, zbierania, odzysku i unieszkodliwiania odpadów komunalnych, utrzymania punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych, obsługi administracyjnej systemu i edukacji ekologicznej w zakresie prawidłowego postępowania z odpadami komunalnymi.

Z każdym rokiem wzrasta ilość odpadów odbieranych od mieszkańców. Podobnie jak koszty związane z funkcjonowaniem całego systemu gospodarki odpadami komunalnymi, czyli odbieraniem i zagospodarowywaniem odpadów. Poprzednie stawki nie zabezpieczały faktycznych kosztów całego systemu. Konieczne więc było wprowadzenie nowych.

UM Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł

11 komentarzy

  1. Oj szczekacie wszyscy to ciekawe co mamy powiedzieć my mieszkańcy Gminy Oświęcim… Kiedy Wójt podnosi nam opłatę na 28zł za śmieci segregowanie i to pod warunkiem prowadzenia kompostownika…a Wy na spokojnie oświęcimianie za 25 zł / os. wszystko co bio do zmieszanych….gdzie tu sprawiedliwość?

  2. A mozeby tak jakies inwestycje na wysypisku, zeby zwiekszyc przychody z tego na czym da sie zarobic…np. rozbudowa sortowni, albo chociaz 2 zmiane dolozyc…bo pierdziec w stolek i wszystkie koszty na ludzi przerzucac to kazdy potrafi…

  3. Taa. Bardzo dobrze tylko nie miejcie pretensji o rosnące góry śmieci w lasach i przydrożnych rowach bo skoro i tak są podwyżki kilka razy w roku dla tych co segregują i nie segregują to osobiście wole wyrzucać śmieci po drodze jak jadę do roboty – mnij kłopotu. Nie trzeba ciężkiego kosza targać za płot i bawić się jak małe dzieci różnokolorowymi workami kiedy potem i tak wszystko miesza się na wspólnej „hałdzie” i Zapamiętajcie sobie „magistraci z magistratu” -Polak nie lubi jak się z niego robi głupka.

  4. Pisiory oczywiście nie słyszały o podwyższeniu przez rząd podwyżce stawek tzw. opłaty ekologicznej o pierdylion procent. O tym nie mówili w tvpiss.

  5. To, że będzie podwyżka było oczywiste. Jakie następne podwyżki? Za coś trzeba będzie zapłacić za prąd do 200 nowych latarni.

  6. ~ANONIM
    A teraz przetłumacz co miałeś na myśli, bo z tego bełkotu nic się nie da zrozumieć.

  7. TYLKO PODWYŻKI GDZIE SĄ KONTENERY NA ODPADY SELEKTYWNE BRAKUJE ICH KOLOROWE SZKŁO I BIAŁE DO JEDNEGO POJEMNIKA TO TAK MA BYĆ EKO NA BIO GDZIE KONTENERY NIEMA.

  8. Pan Prezydent podwyżki podatków i śmieci serwuje, a swoim pracownikom zaraz za miskę ryżu pracować będzie kazał.

Send this to a friend