Informacje

OŚWIĘCIM. Badania DNA: to 79-latek zaginiony 10 lat temu

Śledczy ustalili, że szczątki znalezione pod koniec stycznia 2021 w pobliżu rzeki Macocha w Zaborzu, należą do 79 – letniego mieszkańca Oświęcimia, którego poszukiwania trwały od 2011 roku.

Pod koniec stycznia br. (25.01.2021) mieszkaniec Oświęcimia  spacerując nad brzegiem rzeki Macochy w Zaborzu, zauważył ludzką czaszkę.  Na miejsce natychmiast udali się policjanci. Śledczy podczas oględzin miejsca odnalezienia czaszki zabezpieczyli również i inne kości szkieletu, a także fragmenty odzieży oraz obuwie porośnięte korzeniami roślin. Na wniosek Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu zabezpieczone kości, zostały przewiezione do  Zakładu  Medycyny Sądowej CM UJ w Krakowie, gdzie zostały poddane badaniu przez biegłych z zakresu medycyny sądowej oraz biegłych z zakresu genetyki sądowej. Kod profilu  DNA wyodrębnionego przez biegłych z kości zmarłego przekazano następnie do Komendy Głównej Policji. Tam, w Centralnym Laboratorium Kryminalistycznym porównano przedmiotowy profil DNA ze zgromadzonymi w policyjnej bazie danych profilami genetycznymi osób zaginionych.  W wyniku przeprowadzonych ekspertyz, w tym przede wszystkim porównania profilu DNA ustalono, że zabezpieczone szczątki ludzkie należały do zaginionego w dniu 15 maja 2011 roku 79-letniego mieszkańca Oświęcimia. Jego szczątki nie noszą śladów działania osób trzecich. Niewykluczone, że starszy mężczyzna  uległ wypadkowi.

79-latek  wyszedł z domu po południu, w niedzielę 15 maja 2011 roku. Ubrał kurtkę i prawdopodobnie poszedł na spacer. Do domu jednak nie wrócił.  Bliscy powiadomili Policję i wszczęto poszukiwania, ale nie udało się ustalić, co stało się z mężczyzną. Pobrano wówczas materiał biologiczny ze szczoteczki do zębów zaginionego. Jego profil genetyczny zarejestrowano w Komendzie Głównej  Policji w  zbiorze danych DNA*  – co umożliwiło teraz identyfikację jego szczątków o powiadomienie rodziny o losie mężczyzny.

KPP Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend