Informacje

OŚWIĘCIM. Awantura na zebraniu Rady Osiedla Zasole. W tle ruch turystyczny wokół Auschwitz

16 maja odbyło się zebranie Rady Osiedla Zasole. Zebranie dotyczyło wkrótce otwierającego się centrum obsługi turystów przy Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau, problemów z tym związanych, problemów z parkowaniem na osiedlu Pileckiego, rozmawiano także o braku inwestycji na tym osiedlu.

Spotkanie prowadził przewodniczący Rady Osiedla Zasole Michał Chrzan oraz przewodniczący Zarządu Osiedla Zasole Jerzy Poniedziałek. Padło wiele cierpkich słów ze strony mieszkańców, odnośnie problemów z parkowaniem, pomijania przez prezydenta miasta Janusza Chwieruta w inwestycjach osiedla Pileckiego, braku należytej komunikacji z Urzędem Miasta i całkowitym lekceważeniu przez muzeum Rady Osiedla Zasole, czyli mieszkańców, bo przecież w ich imieniu działa rada.

Oberwało się też dowódcy jednostki wojskowej, chociaż mam wrażenie, że on jako jedyny podszedł do poruszanych tematów z ogromnym zrozumieniem, czego już nie można powiedzieć o jego zastępcy. Przysłuchiwałem się z uwagą tej burzliwej dyskusji i w całej rozciągłości popieram stanowisko mieszkańców. Zapytałem wiceprezydenta Andrzeja Bojarskiego dlaczego osiedle Pileckiego jest pomijane jeśli chodzi o inwestycje z Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego. W odpowiedzi usłyszałem, że takie inwestycje były prowadzone na tym osiedlu w pierwszej kolejności. Tego jednak nie potwierdzają mieszkańcy, więc napisałem interpelację w tej sprawie do prezydenta, a odpowiedzią podzielę się z Państwem w kolejnym numerze.

To nie jedyna wypowiedź wiceprezydenta, która mocno bulwersuje. Pan Bojarski powiedział, że właśnie napisali pismo do ministra kultury prof. Piotra Glińskiego w sprawie dodatkowego parkingu. Prezydent na kilka tygodni przed otwarciem nowego centrum obsługi turystów pisze „list” do premiera… To jakaś kpina. A gdzie był prezydent przez kilka lat? Nasuwa się pytanie czy pismo zostało napisane do ministerstwa, żeby przysłonić swoje lenistwo i brak reakcji? A może teraz pojawią się bilbordy miejskie z napisem „kłopoty z parkowaniem na Zasolu to wina Premiera”. Dlaczego piszę o braku reakcji? Otóż jak mnie poinformował przewodniczący Jerzy Poniedziałek, Rada Osiedla zapraszała na spotkania Dyrektora Muzeum, aby z odpowiednim wyprzedzeniem omówić wszystkie problemy, lecz niestety nikt dla nich nie znalazł czasu. Rada Osiedla składała propozycje miejsc pod budowę parkingów do Urzędu Miasta, to niestety również zostało zlekceważone. To jest właśnie brak reakcji, to jest lekceważenie mieszkańców.

Na koniec zapraszam do czytania „Kuriera Oświęcimskiego”, piszę w nim o problemach mieszkańców, nawet gdy to jest „niewygodne” dla prezydenta. W kolejnym numerze zapraszam na rozmowę z przewodniczącym Zarządu Osiedla Zasole, panem Jerzym Poniedziałkiem, to będzie bardzo ciekawa lektura.

Waldemar Łoziński

 

Źródło: Kurier Oświęcimski

Poprzedni artykułNastępny artykuł

37 komentarzy

 1. Wrocław w ruinie, Poznań w ruinie, Warszawa w ruinie. Bo tam wszędzie rządzi peło.
  I jakie jeszcze głupie hasełko pisior wymyśli?

 2. Tam gdzie PO włada tam mieszkańcom zagłada. Głosowali za JCh teraz mają 60% było za PO na zasiłku

 3. komentatorzy tego materiału poproście kogoś kto potrafi czytać ze zrozumieniem żeby wam wyoślił jacy jesteście ciemni !

 4. Zastanawiam się dlaczego Kaczyński nie wprowadził w Polsce zakazu popełniania samobójstw. Bo to przecież grzech. Gdyby np. odratowani samobójcy dostawali z marszu 3 lata więzienia, to od razu by im się próbować odechciało. I co pisiorze Kaziu o tym sądzisz?
  Kaczński mógłby też zakazać picia wódki, palenia papierosów, seksu pozamałżeńskiego, niechodzenia na msze, dawania poniżej stu złotych na tacę, itp, itd. Jak by się wprowadziło te wszystkie zakazy, to poziom moralności w Polsce by wzrósł.

 5. A żołnierze mają prawo mordować? Czego uczą ich kapelani wojskowi?

  Aborcja jest legalna w cywilizowanych krajach do 12 tygodnia ciąży, a później także gdy ciąża jest wynikiem gwałtu, gdy dotyczy zdeformowanego płodu i gdy zagraża życiu lub zdrowiu matki.
  W Polsce obecnie praktycznie jakakolwiek aborcja jest nielegalna lub niemożliwa do przeprowadzenia.
  Dlatego Polki zachodzące w niechciane ciąże masowo jeżdżą do Czech, Słowacji i Niemiec. Przepis ten jest więc zasadniczo martwy, czyli głupi.
  W najgorszej sytuacji są kobiety, u których ciąża i poród grozi zdrowiu (np. ślepotą) i życiu. Być może to jedna z przyczyn dla których część kobiet boi się ciąży i stąd mamy dramatycznie ujemny przyrost naturalny.

 6. Widzisz Bolo – w cywilizowanych krajach aborcja jest legalna, nawet tam, gdzie rządzą konserwatyści. Nawet w katolickiej Irlandii.

  A protesty z błyskawicami nie dotyczyły – ogarnij się – zezwolenia na aborcję na żądanie, tylko wprowadzonemu przez pis praktycznie całkowitemu zakazowi aborcji nawet ze wskazań medycznych.

 7. Bolo – lewica to lewica. peło to centrum, pis to typowa partia populistyczno – nacjonalistyczna.

 8. Tylko czekać, jak zaczną powstawać patoparkingi, z naganiaczami w żółtych kamizelkach wokół nowego centrum. Oczywiście oświęcimska policja nigdy nie widziała problemu w osobach, które kierowały ruchem przy starym parkingu.

 9. Radny Łoziński niniejszym domaga się postawienia do pionu/wylania zastępcy dowódcy batalionu WOT. Dowódca, jeśli będzie grzeczny, może ocaleje. Tylko czy przypadkiem radny Łoziński nie przekracza swoich kompetencji?

 10. Poziom agresji i chamstwa z prawej strony jest zatrważający. A do wyborów jeszcze kilka miesięcy; strach myśleć, co będzie później. Argumentów brak, tylko bluzgi, bluzgi i bluzgi.
  Hotin – niekiedy w swojej głupocie bywa śmieszny, ale tym razem to już szczyt wszystkiego.

  Jakie inwestycje na osiedlu Pileckiego mają Chrzan i Łoziński na myśli? Przecież tam po prostu nie ma miejsca na cokolwiek, chyba że kosztem zlikwidowania skweru i ogródka jordanowskiego od strony Więźniów Oświęcimia, albo likwidacji boiska sportowego i kortów tenisowych od strony Jaracza. No to gdzie?!!! Między blokami też nic się nie da wstawić, bo są odległe od siebie o 15 metrów. Jeśli mieszkańcom brakuje miejsca do parkowania to owszem, da się, ale znowu – kosztem likwidacji trawników, wycięcia drzew i zrobienia betonowego klepiska. Jak ludzie z Zasola podjeżdżają na mszę samochodami, to jakoś nikomu dotąd nie przeszkadzało.
  Teraz dopiero Chrzan się obudził. A przez ostatnie 20 lat jakie przedstawił inicjatywy? Bo ja jakoś nie słyszałem. Moim zdaniem to osiedle wygląda całkiem ładnie, jeśli potrzebne są jakieś prace, to tylko kosmetyczne.

  Najprawdopodobniej niektórzy turyści rzeczywiście będą chcieli zostawiać samochody na Pileckiego. Ojej! Gwałtu – rety! Jeśli okaże że to problem, trzeba postawić znak „zakaz wjazdu, nie dotyczy mieszkańców” i po kłopocie. A jeśli nie, to policja, straż miejska albo firma ochroniarsko – windykacyjna, są takie i chętnie za jakąś prowizję się tym zajmą.

  Pzdr. dla Mariana – twoja małpa.

 11. Max, Kraków rozwiązał, owszem ale parkowanie mieszkańców. Krakowianie płacą jak za woły, a.do tego straż miejska sypie mandatami jak z rękawa. Mieszkańcy nie mają żadnych preferencji , mogą sobie wykupić czasowe abonamenty.

 12. Jacek Grosser już dawno temu głośno mówił o strefie płatnego parkowania na całym osiedlu zasole. Zwolnieni będę z niego wyłącznie mieszkańcy. Kraków i Częstochowa w podobny sposób poradziły sobie z problemem parkujących turystów.

 13. Marek Sowa siedzi zadowolony ponieważ:

  a) przyszedł pieszo
  b) jest kolegą starosty
  c) nie mieszka w Oświęcimiu

  Wskaż wszystkie poprawne odpowiedzi.

 14. Dlaczego nie postawic znaku” zakaz ruchu w obu kierunkach” i nie dotyczy mieszkancow. Obcokrajowcy nie beda ryzykowac mandatu jezeli 20zl na parking nie maja…

 15. Problem był, jest i będzie. Zawsze się znajdzie klient który woli 15 minut jeździć wokół i szukać darmowego miejsca parkingowego zamiast zapłacić 10 czy 20 zł. I tak jest na całym świecie.
  A wracając do os. Pileckiego to co chcieliby jeszcze mieszkańcy bo jeśli chodzi o stan dróg osiedlowych i chodników to tam dobrze. Co do miejsc parkingowych to rzeczywiście jest tam bieda ale miejsca na nowy to raczej nie ma chyba że kosztem boiska czy kortów, ale tu za raz przyleci pan radny w obronie tego wybiegu dla zwierząt… przepraszam boiska

 16. Aha, pan Prezydent tak naprawdę to chciał zająć się sprawą parkowania w okolicach muzeum ale Kaczyński mu nie pozwolił.

 17. Marku, czekamy na twoje wyjaśnienie. Bo że tylko wydaje nam się, że jest źle to pewne. Pytanie tylko gdzie zbłądziliśmy.

 18. Ja jako mieszkaniec tego osiedla,będąc obecnym na tym i na poprzednich spotkaniach jestem zdruzgotany/zażenowany postawą zastępcy Bojarskiego (vel „nic się nigdy nie da”) i zastępcą PMA (vel „wielce zdziwiony”) Czy wy ludzie żyjecie w innym świecie?Zapraszam was do nas na dłużej,zobaczycie co tu się dzieje, na co sobie przyjezdni pozwalają i nie będziecie wtedy prawić takich dyrdymałów! Panie Bojarski masz pan pewność ,że jak będą się zbliżać wybory lokalne to będę wam robił antykampanię, aby wreszcie przyszedł do UM ktoś kto dba o mieszkańców!

  P.S.
  Nie jestem za żadną z partii, uważam ich za jedno zło, bo są siebie warte doprowadzając nasz piękny kraj do ruiny!

 19. Niestety z parkujacymi turystami na os. Pileckiego problem juz jest od dawna…od 15 czerwca zacznie sie armagedon…:/

 20. A ja mieszkam na Zasolu i swoje lata już mam ale widzę nowy Park Zasole, nowe ulice czy Osiedlowy Dom Kultury. Tego za Janusza Marszałka nie było. Ile tu nienawiści w tym tekście aż przykro patrzeć. PIS temu radnemu oczy zasłonił i rozum odebrał.

 21. wielkim błędem władzy z poprzednich lat było nauczenie tych siłą oderwanych od pługa pisania i czytania. wystarczy przeczytać poniższe. Inteligencja nie jest do nauczenia i to doskonale widać.

 22. Jak czytamy w odpowiedzi na interpelację radnego ostatnie inwestycje z OSPR na osiedlu Pileckiego były realizowane w latach 1997-2001. Bagatela ponad 20 lat temu! Brawo dobry gospodarzu! Ty wiesz jak zadbać o mieszkańców.

 23. Pytam publicznie.kto na to zebranie wpuścił tego posła,reprezentującego interesy Kremla i Berlina?

 24. Mieszkańcy osiedla Pileckiego/Zasola – pamiętajcie o tych cyrkowcach przy najbliższych lokalnych wyborach! Zobaczycie, oni wszyscy przyjdą do was po wasze głosy. Nie zmarnujcie tego i pokażcie im czerwone kartki, bo nazwanie ich „pracy” groteską to jest zbyt łagodne określenie.

 25. Świat zwariował. Poseł Sowa na zebraniu rady osiedla… Ciekawe czy sam się wprosił czy zaprosił go Michał Chrzan?

  Poczekamy co powie @

Send this to a friend