Informacje

OŚWIĘCIM. 73-letniemu piromanowi grozi do 5 lat więzienia

W dniu 3 maja 2020 policjanci z oświęcimskiej komendy Policji zatrzymali 73 – letniego mieszkańca Oświęcimia, podejrzanego o podpalenie samochodu. Wcześniej wobec piromana, który notorycznie spalał odpady, kierowano wnioski o ukaranie do sądu.

W nocy z 2/3 maja 2020 tuż po godzinie 2.00 służby ratunkowe zostały zaalarmowane o pożarze samochodu marki Opel Astra, zaparkowanego w rejonie garaży przy ulicy Dąbrowskiego w Oświęcimiu. Strażacy ugasili pożar, natomiast policjanci ustalili, że pokrzywdzony 64 – letni mieszkaniec Oświęcimia swój pojazd pozostawił w rejonie garaży w sobotę popołudniu. Straty oszacowano na około 5 tys. zł. W trakcie dalszych czynności policjanci  ustalili, że z podpaleniem mógł mieć związek 73 – letni mieszkaniec Oświęcimia. Mężczyzna został zatrzymany i trafił do pomieszczeń dla osób zatrzymanych oświęcimskiej komendy Policji.

Za zniszczenie mienia poprzez podpalenie podejrzanemu grozi kara pozbawienia wolności do 5 lat.

Dzielnicowy oraz policjanci Zespołu ds. Wykroczeń od kilkunastu miesięcy zajmują się sprawami częstych podpaleń śmieci lub obiektów znajdujących się na terenach będących własnością  73 – letniego mieszkańca Oświęcimia.

Na podstawie zebranych materiałów zostało już sporządzonych siedem wniosków o ukaranie do sądu  m. in. z art. 82 Kodeksu Wykroczeń tj. sprowadzanie niebezpieczeństwa pożaru, za co grozi kara aresztu lub kara grzywny, z art. 117 Kodeksu Wykroczeń tj. nieutrzymywanie czystości i porządku w obrębie nieruchomości, za co grozi kara grzywny lub nagana,  z art. 145 Kodeksu Wykroczeń tj. zanieczyszczenie miejsca publicznego, za co grozi kara grzywny lub nagana,  z art. 191 Ustawy o odpadach tj. termiczne przekształcanie opadów poza spalarnią, za co sprawcy grozi kara aresztu lub kara grzywny.

Wobec mężczyzny policjanci Wydziału Kryminalnego prowadzą również postępowanie w związku z  podejrzeniem popełnienia przestępstwa znieważenia funkcjonariuszy Policji, naruszenia ich nietykalności oraz stawiania czynnego oporu,  do którego doszło podczas jednej z interwencji.

Dzielnicowy mając na względzie ochronę dobra właścicieli sąsiednich garaży oraz mieszkańców osiedla, wielokrotnie informował właściciela terenu na temat utrzymania odpowiedniego porządku oraz zakazie spalania odpadów, a przede wszystkim  konsekwencjach karnych grożących za naruszenie obowiązującego prawa.

KPP Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł

21 komentarzy

 1. Wyjaśnienie: prokuratura rejonowa i sąd są nieczynne z powodu koronawirusa? To tak, jakby zamknęli piekło.

 2. I co? I gó…o. Właśnie znowu palą się śmieci przed garażem, jest 1 w nocy już 5 maja, znowu straż, znowu policja, znowu akcja. A koleś dalej na wolności. Czekać tylko jak zacznie auta podpalać na osiedlu Chemików. W jakim mieście my żyjemy, nie ma policji, sądu? Ale czego się spodziewać po kraju w którym wybory prezydenckie organizują listonosze.

 3. Prosta sprawa. Trzeba uruchomić tam stały posterunek policji i gdy wariat będzie się zbliżał, to policjant natychmiast odbierze mu zapałki.

 4. Niestety prokuratura jest prawdopodobnie bardzo zajęta prowadzeniem dalszego intensywnego śledztwa w sprawie wyrżnięcia limuzyny Beaty w lipę.

 5. To jest taka zabawa w kotka i myszkę. A w niej wariat jest kotem.

 6. Prokurator pewni czeka aż sfajczy czyjś dom i domowników też.

 7. Będzie kolejny pożar, to bardziej niż pewne.

  PS Gdyby policji zależało na złapaniu gościa na gorącym uczynku, wystarczyłoby zainstalować kamerę IP. Oczywiście to przewyższa możliwości operacyjne naszej komendy…

 8. A może tak podpalę radiowóz? Ciekawe co się wtedy stanie. Pewnie znowu mnie spiszą.

 9. Pan nanwolnosci od późnego wieczora….
  Nietykalny czy jak??

 10. „Pan” juz śmiga po rynku na rowerku zadowolony wiec dlugo nie odpoczywał UWAŻAJCIE NA SIEBIE

 11. Ranyściewy. Nie chodzi przecież o to, żeby go wsadzić do więzienia, tylko wysłać do wariatkowa na badania psychiatryczne.

 12. Przecież już go wypuścili, teraz grozi że podpali Stowarzyszenie osób Niepełnosprawnych na dąbrowskiego obok tego garażu i ogródka…

 13. Wystarczyło zdanie-klicz.Sprawa musi wyjść poza powiat.

 14. Patrzcie Państwo. I wymagało to czterdziestu dwóch wpisów poniżej i chyba dwustu jeszcze wcześniej. Ale nie, nie zamierzam kpić. Dzięki policjo.

Send this to a friend