Informacje

AUSCHWITZ. 1 mln euro wsparcia od Niderlandów

Królestwo Niderlandów ogłosiło decyzję o przekazaniu miliona euro na rzecz kapitału wieczystego Fundacji Auschwitz-Birkenau. Pieniądze pochodzą z budżetu tamtejszego Ministerstwa Zdrowia, Dobrostanu i Sportu, w obszarze działań którego leżą kwestie związane z kombatantami i z pamięcią.
Rząd niderlandzki podkreśla tym samym swoje przywiązanie do pamięci o losach ofiar zbrodni II wojny światowej, a decyzja ta wpisuje się w obchody 75. rocznicy wyzwolenia tego kraju spod okupacji niemieckiej, upamiętnianego każdego roku 5 maja.
– Jestem niezmiernie poruszony tą decyzją – powiedział dr Piotr M. A. Cywiński, dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau, a zarazem prezes Fundacji. – Zapadła ona w czasach niezwykle trudnych dla nas wszystkich, w dobie zamknięcia granic i walki z pandemią. Rząd w Hadze pokazał nam wszystkim i całemu światu, że niezależnie od wszelkich poważnych aktualnych trudności, żywa pamięć będzie na zawsze i w każdej sytuacji podstawą budowania lepszego świata, bezpiecznego, sprawiedliwego, demokratycznego i szanującego prawa człowieka – podkreślił Piotr Cywiński.
Wagę, jaką Królestwo Niderlandów przywiązuje do pamięci, wskazuje obecność podczas 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz, 27 stycznia 2020 r., delegacji, na czele której stanęli Jego Wysokość Król Willem-Alexander, Jej Wysokość Królowa Máxima oraz Premier Rządu Mark Rutte. W latach ubiegłych Haga przekazała już 400 tysięcy euro na rzecz kapitału wieczystego Fundacji. Wraz z dzisiaj ogłoszoną decyzją suma dotacji niderlandzkiej dla Fundacji wyniesie 1,4 miliona euro, co stawia to państwo wśród 7 największych darczyńców FAB. Niderlandy wspierają też aktywnie utworzenie nowego miejsca pamięci w Sobiborze.
Decyzja o przyznaniu Fundacji dodatkowych środków wynika z konieczności wzmocnienia funduszu, który jest podstawą finansowania konserwacji Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau.
Auschwitz.org
Poprzedni artykułNastępny artykuł

2 komentarze

  1. Muzeum otwórzcie. Prezesowi Muzeum chodzi tylko o kasę a nie o rozpowszechnianie wartości ludzkich!
    Od 04.05.20 można otwierać muzea…ale Panu prezesowi się nie opłaca, bo za mało zarobi! Granice pozamykane, nie ma Euro. A Polaków ma w D…

  2. Pieniądze też są bardzo potrzebne na szczepionkę i lek Covid-19,
    aby wszyscy pracownicy Muzeum byli zdrowi wraz z mieszkańcami Oświęcimia.

Send this to a friend