Informacje, Kultura

OŚWIĘCIM. 50 najbardziej wpływowych ludzi świata muzeów

Dyrektor Muzeum Auschwitz dr Piotr M. A. Cywiński po raz drugi znalazł się na liście 50 najbardziej wpływowych ludzi świata muzeów przygotowanej przez serwis Blooloop. W tym roku został on umieszczony w najważniejszym zestawieniu „The Power 10”.

W tej prestiżowej grupie są także między innymi: Ngaire Blankenberg – dyrektorka Smithsonian National Museum of African Art w Waszyngtonie, Laurence des Cars – pierwsza kobieta dyrektor Muzeum Louvres w Paryżu, Koyo Kouoh z Zeitz Museum of Contemporary Art Africa w południowoafrykańskim Cape Town, Suhanya Raffel -– dyrektor M+ w Hongkongu oraz Eugene Tan – dyrektor National Gallery Singapore oraz Singapore Art Museum.

– W świecie muzealnictwa, które cechuje ogromna różnorodność wynikająca z odmiennego charakteru kolekcji i narracji oraz całkowicie innej aksjologii interakcji z odwiedzającymi, niezwykle ważną rolę odgrywa budowanie kontaktów na skalę globalną – powiedział dr Piotr Cywiński.

– Wiele bowiem dobrego dzieje się w muzeach, których zasięg oddziaływania nie koniecznie jest ogólnoświatowy. Wymiana myśli, różnych rozwiązań technicznych czy komunikacyjnych jest gwarantem rozwoju instytucji muzealnych. Dotyczy to w zasadzie każdego rodzaju muzeów, z Miejscami Pamięci włącznie – podkreślił.

Blooloop 50 Museum Influencer List ma zwrócić uwagę na osoby, które mają wpływ na ewolucję myśli muzealniczej i praktyk w codziennej pracy muzeów na całym świecie.

„W 2021 r. światowe muzea i atrakcje kulturalne musiały stawić czoła ciągłemu wyzwaniu związanemu z COVID-19. Pandemia wywarła bezprecedensowy wpływ na ten sektor. Ostatnie badanie przeprowadzone przez Amerykański Związek Muzeów (AAM) wykazało, że aż 15% instytucji członkowskich jest zagrożonych zamknięciem” – piszą autorzy zestawienia

„Nasza druga lista Blooloop 50 Museum Influencer wyróżnia 50 kluczowych indywidualności, których innowacyjność i kreatywność odegrała kluczową rolę w przeprowadzeniu muzeów przez kolejny trudny rok” – czytamy.

Całą Blooloop 50 Museum Influencer List można znaleźć tutaj.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

4 komentarze

  1. Tak glinatexie. Cywiński blokuje budowę tężni solankowej w Oświęcimiu. Oraz lotniska, parku wodnego, toru wyścigów konnych oraz skoczni narciarskiej.
    A tak przy okazji – kiedy ostatnio się badałeś?

  2. Wpływ pana dr. Cywińskiego na stagnację miasta Oświęcim jest znaczacy,a inwestycje typu tężnia solankowa czy też rozwój terenów rekraacyjnych na Kamieńcu mocno zastopowane.Za to nie ma żadnych problemów z wyjazdami służbowymi w delegacje do Nowego Jorku wraz z gosPOdarzem miasta,by pokłonić się nisko rabinom z całego Świata.

  3. Czy Kapituła która wybierała to zapewne Ziomale z wyznania?
    Co my mamy z tego tylko straty.
    Zator to przykład rozwoju i bogactwa mieszkańców i gminy.

  4. Gratulacje, możemy być dumni w Oświęcimiu z Dyrektora Muzeum Auschwitz.

Send this to a friend