Informacje

OŚWIĘCIM. 16 mln zł dofinansowania na miejskie inwestycje, w tym na Os. Pileckiego

W ostatnim czasie Oświęcim pozyskał znaczne pieniądze zewnętrzne na inwestycje. Wśród nich jest żłobek, budowa drogi, modernizacja osiedla rtm. Witolda Pileckiego oraz przebudowa odcinka ul. Unii Europejskiej na potrzeby przystanku Miejskiego Zakładu Komunikacji. Miasto aplikowało do kilku programów, a kwota pozyskanego dofinansowania sięga 16 mln zł.

Kompleks oświatowy, w którym będzie żłobek z 96 miejscami dla maluchów i przedszkole dla 100 dzieci powstaje przy ul. Ceglanej na osiedlu Stare Stawy. Inwestycja jest w toku. Budynek jest już w stanie surowym. Obiekt będzie gotowy w połowie przyszłego roku, a od września zapewni opiekę i edukację maluchom oraz przedszkolakom. – Na jego dofinansowanie czekaliśmy dość długo, składając czterokrotnie wnioski do rządowych programów. Niestety bez rezultatu. Zdecydowaliśmy wtedy, że ruszymy z inwestycją, zaciągniemy kredyt, a kiedy pojawią się nowe możliwości aplikowania o pieniądze, wystąpimy o nie. Tak też się stało, a miasto pozyskało na żłobek pieniądze w ramach prefinansowania Krajowego Planu Odbudowy w wysokości ponad 3,4 mln zł oraz 460 tys. zł z budżetu państwa – przypomina prezydent Janusz Chwierut.

Włodarz miasta podkreśla też, że kolejne dofinansowane przedsięwzięcia mają duże znaczenie dla poprawy komunikacji i jakości życia mieszkańców. – Drugi etap budowy ulicy Krasińskiego połączy Stare Miasto z osiedlem Chemików i będzie to równoległa droga do ul. Dąbrowskiego. Usprawnimy nie tylko układ komunikacyjny miasta, ale też otworzymy nowe tereny, które dają różne możliwości zabudowy. Przebudowa osiedla rtm. Witolda Pileckiego rozwiąże wiele problemów komunikacyjnych z jakimi borykają się mieszkańcy, poprawi komfort codziennego funkcjonowania. Na budowę zaplecza socjalnego czekają też kierowcy oświęcimskiego przewoźnika – podkreśla.

Blisko 3,3 mln zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg miasto przeznaczy na dokończenie budowy ulicy Krasińskiego, która będzie drogą alternatywną do mocno obciążonej ruchem samochodowym ulicy Dąbrowskiego. Droga biegnie nowym śladem przecinając ulice: Chopina, Wysokie Brzegi i Szpitalną, by w rejonie hotelu Galicja połączyć się z ul. Dąbrowskiego. Po obu stronach ulicy będzie chodnik i ścieżka rowerowa. Inwestycja zakończy się w listopadzie 2025 roku i łącznie dwa etapy zamkną się kwotą blisko 14 mln zł. Pierwszy odcinek drogi od ul. Chopina do ul. Szpitalnej będzie gotowy w połowie przyszłego roku.

Największe dofinansowanie obejmie przebudowę osiedla rtm. Witolda Pileckiego. Za ponad 7,8 mln zł, w tym pozyskane ponad 7,4 mln zł z Polskiego Ładu, miasto przebuduje układ komunikacyjny wewnątrz osiedla. Mieszkańcy zyskają dodatkowe miejsca parkingowe na 79 samochodów na dwóch nowych parkingach. Przebudowane zostaną chodniki, plac zabaw, oświetlenie uliczne i infrastruktura podziemna. Inwestycja ruszy w przyszłym roku, a planowany termin zakończenia to czerwiec 2025 roku.

Przebudowa odcinka ul. Unii Europejskiej wraz z budową zaplecza socjalnego dla potrzeb kierowców obsługujących linie autobusowe otrzymała dofinansowanie rzędu ponad 1,4 mln zł. Całość zamyka się kwotą blisko 1,5 mln zł. Inwestycja jest planowana do realizacji w przyszłym roku. Obejmuje rozbudowę ul. Unii Europejskiej o plac manewrowo-postojowy dla autobusów, wykonanie chodników, jezdni, pasa postojowego, peronu przystanku autobusowego. Będzie też wiata przystankowa, oświetlenie i kontener socjalno-techniczny. Inwestycja obejmuje też przebudowę kanalizacji deszczowej.

UM Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł

51 komentarzy

 1. Czy Panna Krysia chce doprowadzić do wojny domowej w Polsce?
  „Czy zrzeczenie się w UE przez nowe władze w Polsce suwerenności, rozbrajanie polskich Sił Zbrojnych, otwarcie na oścież granic RP na agresję rosyjską, niemiecką i islamską, nie doprowadzi w samoobronie do ZBROJNEGO OPORU Polaków? Planowana rewolucja w PL tym się może skończyć…” Tak napisała Panna Krysia Pawłowicz.

 2. @małpa
  znowu bredzisz, znowu na każdy możliwy temat specjalisto z wyprzedaży garażowej

 3. „Wykształcenie formalne nie wiąże się dzisiaj z kulturą wyższą” – powiedział wczoraj Prezes Kaczyński. Aha. Czyli „kultura niższa” – to ludzie po studiach: nauczyciele, urzędnicy, naukowcy, pisarze, inżynierowie i te pe hałastra. Bo nie pojęli, niewdzięcznicy, wielkości Prezesa. Natomiast do „kultury wyższej” należą beneficjanci socjalu rozdawanego przez pis.

  To bardzo ciekawa opinia. Choć raczej unikalna we współczesnym świecie (poza Koreą Południową).

  W Kambodży za czasów Czerwonych Khmerów albo w Chinach za przewodniczącego Mao, inteligentów zsyłano do reedukacyjnych obozów pracy. Gdzie machając kilofami lub łopatami mieli wreszcie okazję przysłużyć się komunistycznej ojczyźnie. I to był panie prezesie doskonały pomysł?

 4. na to pieniądze są a dla budżetówki itp….. brak – może pojawia się z pierwszym wiosennym wiatrem i roztopami na wiosnę 2024r

 5. Zi twoje wykształcenie jest ewidentnie wyższe od inteligencji ! Ale niestety wy tacy felerni jesteście!

 6. Do Amonim:
  Ty pewnie skończyłeś edukację na podstawówce., ewentualnie Niemcy ci spalili szkolę jak Hotinowi.

 7. Nie paliwo było chrzczone dlatego samochód więcej palił.Obsrajtek miesza paliwo zagraniczne z rosyjskim w rafinerii Orlen na Słowacji.Dlatego między innymi taka była cena w Polsce ,a na Orlen np; w Czechach o 1,70 droższa.

 8. Cuda nad dystrybutorem. To to, że paliwo podrożało było do przewidzenia. Dziwne jest, że przy wcześniejszym tankowaniu zużycie było zgodne z normami fabrycznymi. Drugie tankowanie wykazało wyższe zużycie paliwa i to prawie o litr na 100 km. Oktan się zmienił, czy liczydło nawaliło? Jazda była taka sama jak przed poprzednim tankowaniem (100 km).

 9. @ To są słowa niedawno wypowiedziane przez Prezydenta na spotkaniu z Solidarnością. Chyba zapomniał, że ludzie musieli chodzić na wybory czy pochodu pierwszomajowe. Po prostu bali się konsekwencji. O tym już Pan Prezydent nie wspomniał, ale o świniach pamiętał.

 10. Art. 50. [Powołanie i odwołanie kuratora oświaty]
  1. Kuratora oświaty, na wniosek wojewody, powołuje i odwołuje minister właściwy do spraw oświaty i wychowania. Minister właściwy do spraw oświaty i wychowania może odwołać kuratora oświaty także z własnej inicjatywy.

  Kurator Nowak. Nareszcie. Jeszcze tylko miesiąc. Jest pomysł, aby wysłać jej kartonowe pudła, żeby pomóc jej prędko się spakować. Setki pudeł.

 11. Rzeczywiście Duda powiedział coś takiego – nie wiedziałem. No cóż. Nie mam słów. Ciekawe czy rodzice Dudy są gdzieś odhaczeni na peerelowskich listach wyborczych – bo zakładam, że są. Podobnie jak sam Kaczyński czy rodzice Kaczyńskiego i innych pisowskich bonzów.

 12. Tatusiów i mamusie zostawiamy w spokoju. Ludzie!

  Za PRL-u pzpr miała w wyborach wygrywać przy 99% frekwencji i z 98% poparcia. Ale tak naprawdę na wybory chodziło z 80% uprawnionych. W dużej mierze ze strachu: „bo mieszkania nie dadzą”, „bo dziecko na studia się nie dostanie”, itp. Nie wiem, czy komuniści rzeczywiście stosowali takie metody, ale jak rozmawiałem z ludźmi tego pokolenia panowało wówczas powszechne przekonanie, że tak.

  Dziś widać jednak, że ludzie się już nie boją. Wielka część głosujących odmówiła przyjęcia formularza referendum, co zostało odnotowane przy nazwiskach na listach wyborczych. W ten sposób od razu było widać, kto za pisem, a kto nie. Zastanawiam się, czy przypadkiem całe to absurdalne referendum nie zostało ten sposób pomyślane, żeby wyborcy o poglądach opozycyjnych się przestraszyli. Ale jak widać – pisiorom nie udało się.

  Poza tym przypominam, że dyskutujemy o parkingach na Pileckiego :).

 13. Fajni ci ludzie co zagłosowali na ryżego, zdziwią się szybko tak jak ktoś pisał kocyk i Soła!

 14. „Przecież wszyscy znakomicie pamiętamy, że przed 1989 rokiem tylko świnie chodziły na wybory” (Andrzej D.)
  Czy wasi rodzie też chodzili na wybory przed 1989 rokiem?

 15. Anonim naucz się czytać ze zrozumieniem. No chyba, ze jesteś hotinem, któremu się szkoła spaliła.

 16. Jeśli znaki w rodzaju: „zakaz parkowania dla niemieszkańców Pileckiego” nie działają (policja nie daje rady) to proponuję rozwiązanie następujące: zamknięcie wjazdu na osiedle Pileckiego od strony ulicy Więźniów Oświęcimia i pozostawienie drogi wjazdowej tylko od strony ulicy Jaracza, za kortem tenisowym. Mając nadzieję, że miejscowym to wystarczy, a chytrzy turyści na coś takiego nie wpadną.

  Tu byłoby miejsce na dyskusję (bo może jest coś, o czym nie wiem, w końcu nie mieszkam w okolicy). Zaznaczam, że z czystej, bezinteresownej miłości dla współobywateli z Pileckiego proponuję. I bez bluzgów proszę.

 17. Kiedy się nauczycie, że rząd żadnej łaski nie robi dając pieniądze. TO SĄ NASZE PIENIĄDZE A NIE RZĄDU!!! Władze samorządowe też łaski nie robią, że zmieniają infrastrukturę. To mają w obowiązkach! Rząd nas sprowadza do roli żebraków, byśmy skamleli o to co na się należy jak psu buda.

 18. Panie Szuwarku: to jest dobre pytanie – gdzie mają powstać te nowe parkingi? Na mikrotrawnikach przed blokami? Na tym skwerku obok boiska dla dzieciaków? Na tymże boisku? Czy na placu zabaw? Zostaje jeszcze kort tenisowy, ale to już trochę dalej. Na mapie googlowskiej widać, że miejsca jest raczej mało. Potem będzie krzyk, że Chwierut betonuje ostatnie tereny zielone. Więc zdecydujcie się.

 19. xyz – „we wszystkich sprawach najmądrzejszy” – przesadzasz, ale dziękuję Ci za miłe słowa. Tylko, że nie odpowiedziałeś na moje pytanie: jak zwiększyć liczbę miejsc parkingowych na Pileckiego (bo o to chodzi?) jednocześnie nie dopuścić do tego, aby turyści na tych nowych miejscach zostawiali swoje samochody. Jak widzisz ja nie wiem, ale spodziewam się, że Ty wiesz i uprzejmie mi wyjaśnisz.

 20. Pewnie plac zabaw zaora na osiedlu Pileckiego albo korty tenisowe to parking zrobi nam jaśnie wielmożny pan prezydent J.CH.

 21. @ napisałem ci że nie masz o tym zielonego pojęcia a dalej udajesz mądrego. Przejrzałem inne wiadomości na tym portalu , ty we wszystkich sprawach najmądrzejszy. Znam tylko jednego takiego człowieka i pracuje on w UM.

 22. xyz – a wiesz na czym będzie polegać przebudowa ulic i uliczek na Pileckiego? Czy na zwiększeniu liczby miejsc parkingowych? No to jeszcze więcej turystów będzie tam zostawiało swoje samochody. Gdzie tu rozwiązanie problemu?

 23. A dlaczego tak się chwalicie sukcesem jako urząd miasta razem z Prezydentem na czele, że pozyskaliście pieniądze na przebudowę osiedla Pileckiego. Skoro jak wszem i wobec wiadomo, to dzięki determinacji i upartości mieszkańców owego osiedla i rady osiedla Zasole, pieniądze przydzielono z rządu PiSu i konkretnie postarał się o nie Rafał Bochenek. Czy przypisywanie sobie nie swoich zasług będzie mottem przewodnim PO i obecnego prezydenta?

 24. W sprawie przebudowy ul. Pileckiego p. prezydent kłamie jak najęty, palcem nie kiwnął w tej sprawie. Wręcz przeciwnie, głośno krzyczał, że wojewoda nie będzie mu dyktował którą ulicę ma remontować. @-o podobni nie macie zielonego pojęcia jak przebiegały sprawy z przebudową tej ulicy.

 25. „Gdyby nigdy nie powstało PiS i gdybym nie był jej członkiem, pewnie rozważałbym funkcjonowanie w ramach partii takiej jak PSL — powiedział dziś Przemysław Czarnek”.

  Co na to doktor Kosiniak – Kamysz? Bo ja bym go brał.

  Pewne zwierzątka zawsze pierwsze usiłują uciec z tonącego statku (nie pamiętam już jakie).

 26. Myślenice 130 mln. Olkusz 80mln. Wadowice 60 mln. Oświęcim 16mln. to pokazuje hipokryzję PISU przy dzieleniu dotacji rządowych.

 27. Przez całą kadencję pis Oświęcim jako miasto nie dostał nic, albo prawie nic. W końcu zrobiło się o tym głośno, ludzie zaczęli się wkurzać. Więc nagle, na 5 minut przed wyborami, rząd postanowił jednak jednak sypnąć trochę pieniędzy, aby całkiem nie pogrzebać w Oświęcimiu swoich szans.

  Za późno!!!

  Myślenice. Sprawdźmy (wybór):
  – budowa przejść dla pieszych w obszarze oddziaływania skrzyżowania ul. Podpułkownika Dunin Brzezińskiego.
  – remont drogi gminnej nr 540280K w km 0+000,0 do 3+695 w m. Głogoczów i w m. Krzyszkowice
  – przebudowa drogi gminnej nr 540270K w Łękach gm. Myślenice
  – budowa przejść dla pieszych w obszarze oddziaływania skrzyżowania ul. Podpułkownika Dunin Brzezińskiego (w km od 0+114 do km 0+309, w tym przejście dla pieszych w km 0+291) z ul. Solidarności (w km od 0+852 do km 0+950, w tym przejścia dla pieszych w km 0+861 i w km 0+891,5) w Myślenicach (chodniki, oświetlenie, oznakowania, a także miejsca parkingowe z udogodnieniem dla niepełnosprawnych)
  – przebudową drogi gminnej na Piłogrzebiet
  – remont drogi gminnej nr 540285K w Jaworniku
  – budowa sali gimnastycznej przy Zespole Placówek Oświatowych w Drogini, a także placu zabaw, siłowni plenerowej oraz małej architektury i zagospodarowania otoczenia.
  – budowa infrastruktury sportowej i rekreacyjnej wraz z wyposażeniem i infrastrukturą towarzyszącą – Budowa trzeciej niecki basenu w Centrum Wodnym Aquarius
  I tak dalej, i tak dalej
  To wszystko w ciągu ostatnich trzech miesięcy. Za mniej więcej 60 milionów rządowej dotacji.

  Miejscowe pisiory chcą to jakoś skomentować?

 28. Chyba cię Bóg opuścił. Myślenice dostały i dwa razy tyle i tylko dlatego, że rządzi tam PiS. Olkusz to samo. Więc nie ma za co chwalić.

Send this to a friend