Kultura

OŚWIĘCIM. 15 lat walki o prawdę o założycielach obozu Auschwitz-Bierkenau

15 lat temu, 27 czerwca 2007 roku, Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO zmienił nazwę byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Zgodnie z propozycją przedstawioną wspólnie przez Polskę i Izrael oficjalna nazwa miejsca wpisanego w na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, brzmi: „Auschwitz-Birkenau. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1940-1945)”.

Przed dokonaną zmianą, od 1979 roku, niemiecki obóz figurował na liście UNESCO pod nazwą „Obóz koncentracyjny Auschwitz”, co było mylące, gdyż nie podkreślało faktu, że to nazistowskie Niemcy zbudowały miejsce zagłady, by realizować politykę tzw. ostatecznego rozwiązania, która miała na celu wymordowanie Żydów europejskich.

Z uwagi na to, że obóz został zbudowany podczas drugiej wojny światowej w okupowanej przez Niemców Polsce, na świecie niejednokrotnie mówiło się o nim jako o „polskim obozie zagłady” czy „polskim obozie koncentracyjnym”. Takie kłamliwe określenie pojawiało się w mediach, między innymi w Anglii, Francji, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, we Włoszech, a także w Niemczech i Rosji.

Z szerzeniem tego nieprawdziwego sformułowania od lat walczy rząd Rzeczpospolitej w imię polskiej racji stanu. Kampania na rzecz zmiany przez UNESCO oficjalnej nazwy obozu ruszyła wiosną 2006 roku. Decyzja zapadła 27 czerwca 2007 roku. Ogłosił ją ówczesny minister kultury Kazimierz Michał Ujazdowski, podkreślając, że to zwycięstwo prawdy nad kłamstwem.

 

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend