Informacje

Laureaci Nagrody im. Sacharowa wzywają do głosowania w Wyborach Europejskich

Laureaci Nagrody im. Sacharowa"
Laureaci Nagrody im. Sacharowa”

Laureaci Nagrody im. Sacharowa, w tym Swiatłana Cichanouska i Ołeksandra Matwijczuk, wzywają mieszkańców Oświęcimia do głosowania w Wyborach Europejskich 2024. Dołącz do kampanii #UseYourVote i broń demokracji!

Laureaci Nagrody im. Sacharowa Wzywają Mieszkańców Oświęcimia do Głosowania

Swiatłana Cichanouska, Aleksandra Sacharowa, Ołeksandra Matwijczuk oraz Lorent Saleh to laureaci Nagrody im. Sacharowa, którzy wzywają mieszkańców Oświęcimia Miasta Pokoju do udziału w nadchodzących Wyborach Europejskich.

Kampania #UseYourVote

W filmie #UseYourVote, pokazywanym w ramach kampanii wyborczej, laureaci Nagrody im. Sacharowa oraz ich współpracownicy przekazują swoje przesłanie obywatelom UE przed Wyborami Europejskimi, które odbędą się w dniach 6-9 czerwca.

„Tracimy wolność na świecie. Wykorzystaj swój głos, aby bronić demokracji, użyj swojego głosu za tych, którzy nie mogą,” mówi Ołeksandra Matwijczuk, laureatka Nagrody im. Sacharowa za wolność myśli z 2022 roku. Matwijczuk, przewodnicząca Centrum Swobód Obywatelskich, otrzymała pokojową nagrodę Nobla w 2022 roku za rejestrowanie zbrodni wojennych popełnionych przez rosyjską armię na Ukrainie.

Apel Laureatów Nagrody im. Sacharowa

„Drodzy współobywatele Europy, w Europie macie cenny dar: moc wybierania swoich przywódców i kształtowania swojej przyszłości,” podkreśla Swiatłana Cichanouska, białoruska liderka opozycji i laureatka Nagrody im. Sacharowa za Wolność Myśli w 2020 roku.

„Demokracja to system, który trudno zbudować, ale też bardzo łatwo stracić,” dodaje Lorent Saleh, były więzień polityczny i laureat Nagrody im. Sacharowa z 2017 roku, reprezentujący demokratyczną opozycję w Wenezueli.

Wystąpienia w Filmie

W filmie występuje również Leonid Wołkow, były szef sztabu Aleksieja Nawalnego, laureata Nagrody im. Sacharowa w 2021 roku, który zmarł w więzieniu w Rosji 16 lutego 2024 roku. Wołkow był jednym z najsilniejszych głosów sprzeciwu wobec Władimira Putina. W filmie swoje przesłanie dzielą również członkowie sieci stypendystów Sacharowa, tacy jak projektantka mody Louise Xin ze Szwecji.

Kontekst Nagrody im. Sacharowa

Nagroda im. Sacharowa za wolność myśli to najwyższe wyróżnienie przyznawane przez Unię Europejską za działalność na rzecz praw człowieka. Jest ona przyznawana osobom, grupom i organizacjom, które wniosły niezaprzeczalny wkład w ochronę wolności myśli. Poprzez nagrodę i powiązaną z nią społeczność, UE pomaga laureatom i wspiera ich w walce o obronę praw.

 

Poprzedni artykułNastępny artykuł

6 komentarzy

  1. Nie potrzebuję zachęt ze strony laureatów nagrody Sacharowa by pogonić tę Tuskową bandę. Odbierzmy UE eurokratom. Unia Europejska ma służyć obywatelom a nie ich grabić,

Send this to a friend