Informacje

Malowanie dachu cena – Ile kosztuje malowanie dachu?

www.gizycki-oswiecim.pl

O dachu i elewacji mówi się, że są wizytówką każdego domu. Zaniedbane, brudne lub obdrapane pokrycie może skutecznie zeszpecić budynek. Dodatkowo, dach poza walorami estetycznymi, spełnia jeszcze bardzo ważną funkcję ochronną domu przed czynnikami atmosferycznymi. Dlatego warto zadbać o odpowiednią renowację dachu, aby wyglądał nie tylko estetycznie, ale też dobrze spełniał swoją rolę. Jak zabrać się za odnowienie dachu i od czego zacząć? Poniżej przedstawiamy garść cennych porad, które warto przeczytać przed przystąpieniem do prac renowacyjnych.

Jak wyczyścić dach przed malowaniem?

Zanim przystąpimy do malowania dachu, konieczne będzie jego wyczyszczenie i odpowiednia impregnacja oraz usunięcie korozji i wszelkich organicznych nalotów, które przywarły do powierzchni. Zatem obowiązkowo należy wykonać kilka niezbędnych czynności:

  • Staranny przegląd oraz czyszczenie powierzchni – przy pomocy szczotki drucianej i papieru ściernego należy usunąć resztki łuszczącej się farby, naloty z mchu oraz ogniska korozji.
  • Odtłuszczenie i odpylenie powierzchni – służą do tego profesjonalne roztwory i preparaty przeznaczone do stosowania na powierzchniach dachowych.  Należy pamiętać, aby przed przystąpieniem do malowania spłukać preparaty do czyszczenia, najlepiej myjką ciśnieniową.
  • Gruntowanie – użycie odpowiednich środków zwiększa przyczepność farby dachowej i przeciwdziała przedwczesnemu odpryskiwaniu.

 

Na rynku można kupić wygodne, choć nieco droższe produkty „3w1”. Są to preparaty, które zawierają w sobie grunt, podkład i farbę, dlatego warto zrobić wcześniejszy rekonesans tego, co oferują producenci farb.

Jaką farbę wybrać?

Powierzchnia dachu poddawana jest działaniom wielu czynników atmosferycznych: wilgoci, temperatury, promieniowania słonecznego, itp. Powodują one powstawanie uszkodzeń w postaci ognisk korozji lub nawet zmianę właściwości pokrycia – blacha może kurczyć się, wydłużać lub pofalować. Dlatego ważny jest dobór odpowiedniej farby do pokryć dachowych z blachy. Tańsze, ftalowe i chlorokauczukowe farby do malowania metalu zupełnie nie sprawdzą się w przypadku malowania blach dachowych, dlatego nie warto korzystać z takiej alternatywy. Po pierwsze, zwykła farba do metalu tworzy znacznie sztywniejszą powłokę na powierzchni dachu, więc ryzyko jej wczesnego odpryskiwania jest znacznie większe. Po drugie, nagrzewanie dachu pomalowanego zwykłą farbą do metalu powoduje wydzielanie toksycznych, szkodliwych dla zdrowia oparów. Na dachach z blachy ocynkowanej najlepiej sprawdzi się farba z akrylu lub poliwinylu o świetnych właściwościach elastycznych i plastycznych oraz dobrej przyczepności. Ten rodzaj farb cechuje również odporność na płowienie kolorów.

Ile kosztuje malowanie dachu Oświęcim?

Najszybszym i bardzo skutecznym sposobem jest malowanie dachu. W przypadku, gdy zlecimy renowację odpowiedniej firmie, koszty oczywiście wzrosną. Najtańszą wersją jest samodzielne pomalowanie dachu – jest to jak najbardziej wykonalne i niezbyt skomplikowane pod warunkiem, że przed przystąpieniem do pracy zasięgniemy fachowej wiedzy z zakresu produktów do konserwacji dachów oraz odpowiedniego przygotowania podłoża do malowania. Samodzielne malowanie dachu wiąże się nie tylko z większym nakładem czasu, jaki musimy poświęcić na renowację – podczas prac wysokościowych trzeba przede wszystkim pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu, co może również wiązać się z dodatkowymi nakładami finansowymi na zakup lub wypożyczenie specjalnych lin, uprzęży lub szelek.

Jeżeli jednak wizja samodzielnej renowacji dachu nieco nas przerasta i zdecydujemy się na wynajem profesjonalistów, na cenę usługi może wpłynąć kilka czynników:

  • region – często firmy działające w małych miejscowościach oferują znacznie korzystniejsze ceny za usługę niż firmy z dużych miast,
  • kąt nachylenia dachu – im bardziej stromy dach, tym cena usługi będzie droższa,
  • rodzaj pokrycia dachu – w praktyce najtańsze i najmniej skomplikowane technicznie jest malowanie dachów z blachy. Dachy pokryte np. gontem lub dachówką podnoszą cenę usługi,
  • impregnacja – czyli środki i preparaty, którymi należy pokryć i zabezpieczyć powierzchnię przed przystąpieniem do finalnego procesu malowania. W zależności od stopnia korozji lub ubytków powierzchni, koszty impregnacji mogą się znacząco różnić,
  • urozmaicenia na dachu – im więcej skosów i załamań, tym wyższy koszt renowacji,
  • powierzchnia dachu – przy dużych dachach możemy pokusić się o wynegocjowanie niższej stawki za usługę z wykonawcą,
  • ilość kondygnacji – prace na wysokich domach wiążą się z większą ilością zabezpieczeń, ustawieniem rusztowań, itd.

O czym warto pamiętać przy renowacji?

Oto kilka sprawdzonych rad, które warto zastosować podczas malowania:

  • aby zwiększyć działanie podkładu gruntującego i przedłużyć żywotność farby, każdy z tych produktów nałóż przynajmniej dwukrotnie,
  • stosuj się ściśle do zaleceń producenta dotyczących odstępów czasowych pomiędzy nakładaniem kolejnych warstw preparatu,
  • wybierz odpowiednią pogodę na malowanie – duże nasłonecznienie lub wysoka wilgotność powietrza nie sprzyjają przyczepności nakładanej powłoki,
  • dobierz odpowiednie narzędzie do malowania – wałek pozwoli na zwiększenie wydajności farby przy jednorazowym malowaniu, jednak w większości przypadków wymagane jest ponowne nałożenie produktu.

Przede wszystkim pamiętajmy regularnych przeglądach powierzchni dachu, zwłaszcza po zimie. Zaniedbanie tej czynności może skutkować zwiększeniem napraw pokrycia i wykonaniem kosztownych prac konserwatorskich.

art. zlecony

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend