Informacje

KRAKÓW. Regionalne lotniska w Polsce obsłużyły już ponad 25 mln pasażerów

Od stycznia do września 2023 r. w lotniskach zrzeszonych w Związku Regionalnych Portów Lotniczych (ZRPL) obsłużono w ruchu pasażerskim  25 660 mln podróżnych. To wzrost29 % w porównaniu z tym samym okresem minionego roku.

To również więcej niż w rekordowym 2019 roku, w którym liczba podróżnych w tym samym okresie wyniosła 22,987 mlnpasażerów.

Lotniska regionalne są elementem systemów cywilnej awiacji tak w Polsce jak i na całym świecie. Wraz z hubami czyli lotniskami przesiadkowymi, współtworzą spójne systemy zapewniające kompleksową obsługę ruchu lotniczego. Porty przesiadkowe i porty regionalne pełnią różne, ale równie ważne role w tych systemach.  Lotnisko centralne, jakim dziś jest Chopin Airport, a w przyszłości – Centralny Port Komunikacyjny, wraz z siecią portów regionalnych, to silny segment polskiej gospodarki dziś i w przyszłości.” – powiedział Radosław Włoszek, prezes zarządu Związku Regionalnych Portów Lotniczych, prezes zarządu Kraków Airport.

W trzecim kwartale 2023r. 10 939 019 pasażerów skorzystało z usług  lotnisk zrzeszonych w ZRPL. To odpowiednio o 16% więcej niż w rekordowym III kwartale 2019 roku oraz o 18% więcej niż w roku 2022.

Ostatnie miesiące pokazały nam, że podróżni wybierając samolot jako środek transportu przyczynili się do odbudowy turystyki po pandemii. Porty regionalne konsekwentnie i z powodzeniem odbudowywały wakacyjny ruch pasażerski, co dało rekordowy wynik 25,660 mln obsłużonych pasażerów po dziewięciu miesiącach 2023r. Prognozy rozwoju ruchu lotniczegow Polsce pokazują jednoznacznie, że trzeba cały czas – zarówno obecnie jak i bliższej i dalszej przyszłości – rozwijać porty lotnicze w Polsce, zarówno w segmencie portów przesiadkowych, jak i portów regionalnych, aby zapewnić pasażerom kompleksową ofertę.. Jest to duże wyzwanie dla nas wszystkich, bo operujemy na bardzo konkurencyjnym rynku lotniczym tak w wymiarze europejskim jak i światowym. Mówiąc o rozwoju portów lotniczych nie możemy też zapominać o kluczowej, wojskowej funkcji wielu z nich. Inwestycje w polskie lotniska to zatem nie tylko inwestycje w rozwój cywilnego ruchu lotniczego, ale także w bezpieczeństwo Polski i Polaków. powiedział Radosław Włoszek, prezes zarządu Związku Regionalnych Portów Lotniczych, prezes zarządu Kraków Airport.

Ruch pasażerski w III kwartale 2023 roku: Kraków – 2,7 mln, Gdańsk – 1,87 mlnKatowice – 2,23 mlnWrocław – 1,34 mln, Warszawa-Modlin – 998 tys., Poznań-Ławica – 968 tys., Rzeszów-Jasionka – 357 tys., Lublin – 145 tys.,Bydgoszcz – 125 tys., Łódź – 118 tys. i Olsztyn-Mazury – 49 tys.


Związek Regionalnych Portów Lotniczych:

Aktualnie ZRPL zrzesza 11 z 14 funkcjonujących lotnisk regionalnych w Polsce, są to: Bydgoszcz (BZG), Gdańsk (GDN), Katowice (KTW), Kraków (KRK), Lublin (LUZ), Łódź (LCJ), Warszawa-Modlin (WMI), Olsztyn-Mazury (SZY), Poznań-Ławica (POZ), Rzeszów-Jasionka (RZE) i Wrocław (WRO).

ZRPL

Poprzedni artykułNastępny artykuł

14 komentarzy

  1. A co tam słychać u największego złodzieja europosła Ryśka Czarneckiego oddał już kasę którą ukradł zaslaniając się wydatkami na paliwo do swojego cabrioleta ,którym jeżdżił w zimie z Brukseli do Polski.W Polsce już 3 lata toczy się w tej sprawie śledztwo ,i końca nie widać.Może nowi prokuratorzy dokończą to nieudolnie prowadzone śledztwo, i zapadnie wyrok skazujący za popełnione przestępstwo.

  2. Przecież to PIS nadal jest przy korycie ,i rządzi to do kogo te żale,i pretensje.Zapytaj Pana zero,i matołuszka kłamczuszka dlaczego pinindzy nadal nie ma.

  3. Uwaga nadchodzą ciężkie czasy bo zewsząd słyszałem,e że pinindzy ni ma a tu takie obietnice!

  4. Towarzyszy poszukaj na Nowogtodzkiej jest ich tam zatrzęsienie dużo.Pisowskie trole opłacane przez Putina.

  5. Czy z Nowogrodzkiej płacą ci pisowski trollu poprzez Polską Agencję Rozwoju Przemysłu? A może przez Fundację Narodową? Czy z Funduszu Sprawiedliwości? Tak czy siak dostałeś jak widzę dofinansowanie na realizację projektu: „Patriotyzm dziś – walka z wściekłymi atakami zdrajców na Ojczyznę” (30 złotych od wpisu).

  6. Nie mam takiej nadziei. Pewnie ma kontrakt do 2087 roku. Albo odprawę zagwarantowaną w umowie w wysokości pierdyliona złotych.

  7. Po raz kolejny badziewny artykuł o jakiś tam lotniskach kogo to interesuje .A gdzie jest w tym zestawieniu nowe lotnisko w Radomiu co wstyd Pisowcom się przyznać, że była to wtopa, kompletnie nieprzemyślana inwestycja.Dziennie na tym lotnisku ląduje kilka samolotów. Pan prezes niech tak się nie podnieca bo jego koniec jest już bliski.

Send this to a friend