Biznes, Informacje, Wideo

KRAKÓW. Linia lotnicza Ryanair zainwestuje pół miliarda złotych

Ryanair, linia lotnicza nr 1 w Polsce i Europie, ogłosiła dziś (13 czerwca) plany zbudowania w Krakowie największego centrum symulatorowo-treningowego w Europie Centralnej. Inwestycja warta 130 milionów EURO (600mln PLN) jest kolejnym elementem udanej współpracy Ryanair z miastem Kraków, województwem małopolskim oraz  Międzynarodowym Portem Lotniczym im. Jana Pawła II Kraków-Balice, w którym irlandzki przewoźnik jest obecnie największą linią lotniczą (55% market share).

Dzięki nowemu centrum treningowemu, które może przeszkolić do 500 osób dziennie, Ryanair dostarczy do Polski nowoczesną technologię oraz 10 innowacyjnych symulatorów lotu, w tym pierwsze symulatory Boeinga 737-8200 „Gamechanger”, a także stworzy ponad 150 nowych miejsc pracy dla szkoleniowców pilotów i cabin crew, rosteringu oraz administracji.

Centrum Treningowe Ryanair w Krakowie to:

 • 600 mln PLN (130 mln EUR) inwestycji w Krakowie
 • transfer nowych technologii do Polski
 • 8 hydraulicznych (full motion) oraz 2 stacjonarne symulatory lotów
 • pierwsze symulatory Boeing 737-8200 Gamechanger w Polsce
 • możliwość szkolenia do 500 osób dziennie (piloci, cabin crew, mechanicy lotniczy)
 • 150 wysoko wykwalifikowanych miejsc pracy

Istotnym elementem inwestycji jest budowa nowej drogi łączącej centrum treningowe Ryanair z portem lotniczym w Krakowie. Nowa droga, która będzie wybudowana wspólnie przez Miasto Kraków oraz Ryanair bezpośrednio połączy terminal pasażerski z centrum symulatorowym umożliwiając ruch pieszy pomiędzy lotniskiem i centrum.

Michael O’Leary, prezes Ryanair powiedział:

Jako linia lotnicza numer 1 w Polsce i w Europie, z radością ogłaszamy plany zainwestowania kolejnych 600 mln PLN (130mln EUR) w Polsce. Nasze centrum symulatorowo-treningowe w Krakowie, które umożliwi szkolenie do 500 osób dziennie i stworzy dodatkowych 150 wykwalifikowanych miejsc pracy, będzie pierwszym tego typu i najbardziej innowacyjnym centrum w tej części Europy.

Droga, która zostanie wybudowana dzięki współpracy z miastem Kraków, jest istotnym elementem tej inwestycji, który usprawni komunikację między naszym centrum a miastem i lotniskiem. Jesteśmy przekonani, że ta inwestycja wpłynie pozytywnie na biznes i turystykę Krakowa oraz całego województwa małopolskiego.

Jacek Majchrowski, Prezydent Miasta Kraków, podkreślił:

Naszym wspólnym celem jest rozwój miasta, a temu szczególnie sprzyjają inicjatywy oparte na wdrażaniu nowoczesnych technologii. Cieszymy się, że to właśnie w Krakowie Ryanair wybuduje nowe centrum symulatorowo-treningowe – co, kolejny już raz, dowodzi atrakcyjności naszego miasta dla inwestorów oraz umacnia jego pozycję jako ośrodka innowacji.

Pomoc w procesie inwestycyjnym to naturalna rola krakowskiego samorządu, dlatego wspieramy firmę Ryanair w pozyskaniu niezbędnych dokumentów i decyzji umożliwiających terminową realizację centrum wraz z otaczającą je infrastrukturą drogową. Taka współpraca przynosi obopólne korzyści i potwierdza wizerunek Krakowa jako miasta otwartego na innowacyjny biznes i przyjaznego inwestorom.

Marszałek Województwa Małopolskiego, Witold Kozłowski, powiedział:

Zarząd województwa, którego pracami mam zaszczyt kierować, przykłada ogromną uwagę do rozwoju Małopolski zarówno w obszarze gospodarki, ale także technologii i biznesu. Budujemy sieć partnerów krajowych i międzynarodowych, do których należy także Ryanair. Dlatego, bardzo się cieszę z tej inwestycji, którą dzisiaj wspólnie inaugurujemy. To ogromny impuls rozwojowy dla Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II w Krakowie- Balicach, ale także całego regionu.

Radosław Włoszek prezes zarządu Kraków Airport dodał:

 „Uruchomienie centrum szkoleniowego to ogromne wyróżnienie dla naszego regionu, miasta i lotniska. Bardzo się cieszymy, że linie lotnicze Ryanair dostrzegają potencjał do dalszego inwestowania w Krakowie i w Małopolsce. Doskonale wyszkolone i wyspecjalizowane  kadry są gwarancją  rozwoju branży lotniczej w zakresie bezpieczeństwa i komfortu pasażerów. Jestem przekonany, że  centrum symulatorowo-treningowego  przyczyni się do  powstawania nowych miejsc pracy w regionie, a także stanie się słynną w świecie szkołą awiacji”.

Budowa nowego krakowskiego Centrum Szkoleniowego Ryanaira rozpocznie się na początku 2024 roku. Pierwszy etap inwestycji, z 4 symulatorami lotu, zostanie uruchomiony już w 2025 roku z planami osiągnięcia pełnej zdolności szkoleniowej w 2026 roku.

 

Poprzedni artykułNastępny artykuł

8 komentarzy

 1. @@@@@@ Pisz nadal ze sobą ty trolu Platformiany za rubelki od Tuska pod zaprzańskimi nicami!

 2. Прежде чем Януш Хверут снова понесет Дональда Туска на руках через испытания книжной галереи в Освенциме, как невесту, ему следует обязательно посмотреть репортаж TVP „Reset”. Особенно в городе мира „Стоит быть порядочным”.

 3. Janusz Chwierut zanim znów przeniesie na rękach Donalda Tuska przez prób Galerii Książki w Oświęcimiu niczym pannę młodą, powinien koniecznie obejrzeć reportaż TVP pt. „Reset”. Szczególnie w Mieście Pokoju „Warto być przyzwoitym”.

 4. Szkoda ze nie w Oświęcimiu. Oswiecim potrzebuje takich inwestycji. Szkoda, ze dalej pompowany jest KR a pomijane mniejsze miasta.

 5. Po prostu Ryanair potrzebuje centrum szkolenia na symulatorach lotów i wybrał Polskę, bo ceny ziemi i pracy wykwalifikowanej obsługi są niższe niż na Zachodzie. Centrum stanie gdzieś powiedzmy w Mogielnicy, a Ryanair współzbuduje z samorządem Krakowa drogę z lotniska, aby łatwo można było dowozić wprost z Balic na miejsce personel firmy. Rola Włoszka jest w tym żadna.
  Nie ekscytuj się więc tak hotinku, dyrektorami centrum raczej na pewno nie zostaną wuefiści z pisu.

 6. No nie! Przcież ten PiSior Włoszek szaleje,i jak oPOzycja twierdzi zostawi Polskę w ruinie!

Send this to a friend