Informacje

KRAJ. „Tarcza antykryzysowa” to największy polski pakiet wsparcia w historii

„Tarcza antykryzysowa” to największy polski pakiet wsparcia w historii; jej całkowita wartość wyniesie co najmniej 10 proc. całego polskiego PKB – powiedział premier Mateusz Morawiecki w opublikowanym w środę nagraniu na Facebooku.

Tzw. tarczą antykryzysową, czyli pakietem wsparcia dla gospodarki, który ma przeciwdziałać skutkom epidemii koronawirusa, ma się w piątek zająć Sejm.

Jak podkreślił premier w krótkim materiale filmowym, pandemia koronawirusa zagraża nie tylko naszemu zdrowiu i życiu, ale stanowi też poważne niebezpieczeństwo także dla naszej gospodarki. „Wiele firm i sektorów zamroziło swoją działalność, przerwane są światowe łańcuchy dostaw. Liderzy największych państw i eksperci na świecie alarmują: skutki kryzysu gospodarczego będą bardzo poważne” – wskazał szef rządu.

Jak dodał, właśnie w takich warunkach „przychodzi czas gospodarczej próby dla Polski, być może najpoważniejszej z jaką mierzyliśmy się od dziesięcioleci”. Zastrzegł jednocześnie, że „tej burzy nie zdołamy całkowicie uniknąć”. Dlatego też – wyjaśnił – rząd przygotował „tarczę antykryzysową”. „Tarcza powstała po to, żeby chronić. (…) Musimy walczyć o naszą gospodarkę, o nasze firmy, o nasze miejsca pracy” – podkreślił.

Morawiecki zapowiedział, że „tarcza” będzie cały czas rozwijana i dostosowywana do aktualnej sytuacji. „Państwo jest po stronie pracowników i przedsiębiorców. W tym nadzwyczajnym czasie wszyscy musimy być solidarni i odpowiedzialni, grać w jednej drużynie” – dodał.

Według premiera całkowita wartość tarczy wyniesie co najmniej 10 proc. całego polskiego PKB. „Jest to największy polski pakiet wsparcia w historii” – ocenił szef rządu.

„Państwo polskie pomoże pracownikom i pracodawcom w tej trudnej sytuacji, pokryje 40 proc. wynagrodzeń dla pracowników, zapewni wsparcie dla osób samozatrudnionych i na umowach cywilno-prawnych, poszerzy gwarancje dla małych i średnich firm, uruchomi możliwości kredytowe dla zachowania płynności, ulży w opłacaniu składek” – przypomniał Morawiecki.

Morawiecki podziękował za dotychczasowe rozmowy związkom zawodowym, biznesowi i przedsiębiorcom. „Zrobimy wszystko, żeby powstrzymać pandemię, a równocześnie będziemy walczyć, by chronić polską gospodarkę, polskie firmy i pracowników” – zapewnił. „Czeka nas bardzo trudny czas, ale musimy być solidarni i jeszcze mocniej troszczyć się o swoich bliskich” – zaznaczył.

Ogłoszona 18 marca tzw. tarcza antykryzysowa przewiduje m.in. mikropożyczki dla przedsiębiorców do 5 tys. zł, rozszerzony program gwarancji de minimis BGK dla małych i średnich firm (podwyższony zostanie poziom zabezpieczenia kredytu z 60 proc. do 80 proc.) oraz wsparcie w leasingu dla firm z problemami (Agencja Rozwoju Przemysłu przeznaczy 1,7 mld zł na refinansowanie umów leasingowych firm transportowych). W pierwotnym projekcie znalazła się także możliwość odroczenia płatności składek na ZUS o trzy miesiące (późniejsza spłata składek będzie mogła zostać rozłożona na raty).

(PAP)

Poprzedni artykułNastępny artykuł

1 komentarz

Send this to a friend