Informacje

KRAJ. Jedyną bezpieczną formą wybory korespondencyjne

Bezpieczne wybory w tradycyjnej formie będą możliwe najwcześniej za 2 lata; jeśli partie polityczne się z tym nie zgodzą, to jedyną bezpieczną formą są wybory korespondencyjne – podkreślił w piątek minister zdrowia Łukasza Szumowski.

„Moje rekomendacje przeprowadzenia wyborów prezydenckich w tej tradycyjnej formie, gdzie wszyscy idziemy do urn, spotykamy się w lokalach wyborczych, są możliwe najwcześniej w sposób bezpieczny za 2 lata – i taka jest moja rekomendacja. Jeżeli ugrupowania polityczne nie zgodzą się na taką formułę, takie rozwiązanie, wtedy jedyną formą bezpieczną przeprowadzenia wyborów prezydenckich są wybory korespondencyjne” – powiedział Szumowski.

„Wszelkie dane medyczne mówią, że nie ma lepszych lub gorszych terminów, miesięcy na przeprowadzenie wyborów korespondencyjnych z punktu widzenia medycznego. O wszystkich szczegółach, o formule, szczegółowych zaleceniach dotyczących przeprowadzenia wyborów korespondencyjnych będę mógł poinformować pana premiera i przekazać mu swoje rekomendacje w momencie, gdy ustawa o wyborach korespondencyjnych będzie już w pełni ukształtowana i wróci w ostatecznej formie do parlamentu” – dodał szef MZ.

(PAP)

Poprzedni artykułNastępny artykuł

51 komentarzy

 1. KODomici, POwcy i inni z tej różowo-czerwonej nacji:

  choćbyście się zesr*li i tak wybory się odbędą, a wasza Kidawa -B mająć 4 % poparcia (czyli tyle co kot Jarka K.) zbłaźni po raz koleny siebie i was.
  Czego serdecznie wam życzę. Do zobaczeniua po wyborach!!

 2. Kurierzy mają się dobrze. Po ich zachowaniach widać można wysnuć wniosek, że nic im nie grozi. Prawo ich chyba nie dotyczy. Wirus? Jaki wirus.Nie straszne im widać kary a pewności siebie mają aż nadto. Swoimi „dostawczakami” jeżdżą dosłownie wszędzie. Po przyblokowych chodnikach, trawnikach łamiąc zakazy ruchu, wjazdu. Auto sobie stoi z włączonym silnikiem samopas pod oknami mieszkań ( o atmosferę trzeba „zadbać”) a pan kurier bierze kilogramową paczuszkę i maszeruje 16 kwietnia br. z odkrytą twarzą do odbiorcy przesyłki. Muszę przeglądnąć co tam przemycono nowego w nowelizacjach. Nowa grupa wyłączonych z pod prawa? Jeżeli ktoś dostanie 500 zł mandatu bo zapomniał maseczki to ile powinien dostać grzywny kurier za łamanie prawa z premedytacją?

 3. :”Platforma Obywatelska już od dawna jest formacją polityczną w kryzysie tożsamościowym.Polega ona na tym,że tak naprawdę stała się formacją bezideową.Dlatego ,że nie wiadomo o co walczy.Nie ma młodych nowych ludzi,ciągle te same twarze..Układ towarzyski-bIznesowy z którego słynęła chociażby koalicja PO-PSL, niestety utwalił się w PO i dziś stała się partią anachroniczną,skostniałą i nie zdającą egzaminu w czasie wielkich wyzwań i w ogóle w XXI wieku i w roku 2020.Kiedyś bya formacją liberalną gospodarczo,konserwatywną.”…teraz tylko lewacko-tęczową…..

 4. Szanowni Komentatorzy „na temat” – kwarantanna swoje robi. Otwórzcie szeroko okna i głośno krzyczcie do kurierów, którzy stale ostatnio krążą właściwie wszędzie: że grozi im śmierć! W piątek odebrałem polecony, pokazałem pani listonoszce dowód osobisty, a pani z uśmiechem wręczyła mi list – biedna nieświadoma grożącego jej niebezpieczeństwa. Mam nadzieję, że nie wychodzicie do sklepu czy apteki. Wiem, że żaden z was nie wie na kogo zagłosować bo nie ma kampanii wyborczej, która dopiero by to uświadomiła. Niech nadal czekają na oddanie do użytku (przypadkowo opóźnione) inwestycje jak dworzec PKP, P&R i wiele innych w kraju. Niech rząd nadal zamiast całkowicie zająć się sprawami gospodarki i zdrowia – nadal niech się miota w sprawach wyborów itp.

 5. A ja piszę jak dawno po krakosku mówili żreją, bo taki mam kaprys.. : D Statek tonie. Barman jeszcze stara się wcisnąć parę kielichów. Orkiestra rżnie walca licząc na datki. Sternik też gdzieś przepadł. To wszystko przypomina taniec pijanego ćpuna.

 6. @Anonim
  Wcale tak nie jest, że tylko „oni się żrą”. Cokolwiek się stanie, bez względu na epidemię i kryzys, Polska przetrwa. A wtedy dyktatura Kaczyńskiego, oparta na kłamstwie, intrygach, a w końcu – jestem o tym przekonany – także na przemocy, będzie złem, przy którym niezdecydowanie i słabość obecnej opozycji okaże się jej zaletą. W ostatecznym rozrachunku, przynajmniej w naszym kręgu kulturowym, dyktatury zawsze okazywały się mniej efektywne od demokracji. Piłsudski sądził, że da się rządzić Polską usuwając na bok partie polityczne i wstawiając na stanowiska zaufanych wojskowych, pułkowników. Jednak okazało się, że byli tylko lizusami, miernotami i nie mieli pojęcia o zarządzaniu gospodarką. W efekcie produkcja przemysłowa i rolna ziem II Rzeczpospolitej w chwili wybuchu II wojny była nadal niższa niż ta w 1913 roku. Tak, na początku lat trzydziestych był kryzys, ale inne państwa jakoś sprawniej sobie z nim poradziły.

 7. Titanic tonie a barany płynące nim się żreją. Ciekaw jestem, kto kogo z szalupy wy…

 8. Bądźmy szczerzy: demokracja w Polsce okazała się nieudanym eksperymentem. Ludzie w Europie Środkowej wolą dyktatury, przed wojną prawie wszędzie tak było, tylko poza Czechosłowacją: w Niemczech Hitler, w Polsce Piłsudski, w Rumunii, na Węgrzech i na Litwie mniej lub bardziej zamordystyczni dyktatorzy. Dyktator zawsze jest patriotą, ojcem narodu, zawsze wie lepiej i prowadzi kraj ku szczęśliwości. Musi jednak walczyć z elitami i zdrajcami, co wymaga odrobiny represji. O zwycięstwo nie ma się co martwić, w ostateczności dyktator zawsze może rzucić na wrogów Wunderwaffe.

 9. Czyli dla zdrajców z opozycji trzeba założyć jakiś obóz koncentracyjny. Czy też może panie hotin od razu rozstrzelać?

 10. A nie pisałam PO-PAPRAŃCY KWIK,KWIK……karawana jedzie dalej.Poziom intelektualny bliski zeru.Bezsilnosc ,wsciekłosć osiagneła apogeum….ZROZUMCIE w Polsce juz niema opozycji…
  Zostały same atrapy które Komendant swietnie rozgrywa…..az zal patrzec…..haha takie prostaki i prymitywy POmatołki….ale tak to jest gdy wykształcenie przewyzsza inteligencję…..kwik,kwik

 11. Dajcie spokój.:)Do pislamu i tak nic nie trafia.Zrouzumienie argumentów rzeczowych wymaga uzycia szarej masy a tu niestety zonk.Wołanie na puszcze:) Lepiej uczyć sztyl od miotły gry w szachy.Mozna zyc bez reki,bez nogi czy ucha ale jak rozumu brak to tylko wegetacja na w nieświadomości zostaje.
  jaroslaw Polske zbaw, itp. itd…:) bla bla bla, ,ślinotok przy kurwizji co wieczór i po socjal co miesiąc:) Da się? 🙂 Da się! 🙂

 12. Ideologia wyborcy PiS w pigulce:
  cyt. :

  „… Las codziennie sie zmniejszal, ale drzewa z uporem głosowały na siekierę, bo miala uchwyt z drewna…”

 13. @podatnik

  PiS ma wyznawców powiadasz…
  Skoro pozycja klęcząca to szczyt twoich aspiracji – twoja sprawa.
  Pytanie po co i przed kim klękasz?

 14. Jak ja uwielbiam ten kwik bezsilności łopozycji. Zrozumcie wreszcie jesteś slabi, nie macie żadnej ideologii, przekazu. Nic nie macie do zaoferowania polakom oprocz jazgotu i plucia nienawiscia. Koryto 8 letnie się skonczylo wyborcy sie odwrocili. Niestety PO miało zawsze tylko wyborcow A PIS ma WYZNAWCOW. Kwik, kwik….haha

 15. to i ja sie dorzuce

  W zaświatach rozmawiają Kaczor z Hitlerem.
  Gdybym ja miał twoje wojsko, w dwa dni rozprawiłbym się z „Totalną Opozycją”- mówi Kaczor.
  – A gdybym ja miał twoją telewizję, świat nie dowiedziałby się do dziś, że przegrałem wojnę – odpowiada Hitler.

 16. Tyle macie co sobie popiszecie czerwone kmiecie,a widmo kolejnego wp..lu juz na horyzoncie.I na nic wam tvnazi oraz papier toaletowy od michnika.A teraz grzecznie konik i milosc na wlasna reke bo tyle wam zostalo ameby 🙂

 17. Nie dawaj im takich trudnych zagadek. Jak czegos nie ma w tvp info to tego nie zgadną.Jeden zwoj mozgowy dzieli ich od kury.Jak i on sie spali od takich zagadek to zaczna chodzic po polu i ziarenka dziobem z trawy wybierac:)

 18. Zagadka:

  Kiedy katolicy i ateiści myją okna?

  Katolicy myją okna przed świętami, a ateiści, wtedy, jak się Matka Boska na szybie ukaże.

 19. Zagadka:

  Ilu wyznawców PiSu potrzeba by wymienić żarówkę???

  Ani jednego. Prezes mówi, że żarowka została wymieniona a wszyscy oklaskują go stojąc w ciemności…

 20. @podatnik
  @jedziemy z bolszewickim bydłem
  @ja też chcę zagłosować w maju

  Pobudka. Wasz genialny strateg Jarosław nie robi wyjątku dla nikogo. Was też ogrywa i to tak, że nie jesteście tego świadomi. Wam przecież nikt nie wmówi, że cyt. „biale jest białe a czarne jest czarne” . Słuchacie go jak świnki grzmotu tuptając radośnie do rzeźnika…

 21. I kolejna POrazka jak ja to kocham.I ten kwik czerwonych świń!

 22. Prowadzic stado baranów do rzeźni w taki sposób żeby czuły ekscytacje na myśl o zbliżajacym się spacerze to macie racje jest geniusz i „genialna strategia”. Z tym ze nie wszyscy sa baranami drogie pisiory .Duzo ludzi widzi gdzie zmierzamy .Ale co ja sie bede produkował.Mądremu wystarcza dwa słowa, głupiemu to i referatu mało:):)Zyjcie w nieświadomości. Wasz rozumek i tak poza batem naczelnego pastucha niczego nie ogarnia.

 23. Bolszewicy to są w PiS-ie. Pierwszy to tow. sekretarz Piotrowicz. Mam dalej pisać?

 24. Trzeba rozjechac POpaprancow,Kichawa 9%😂😂😂 i mowic nie potrafi,reszta na podobnym poziomie.

 25. W różnych zakamarkach internetu można znaleźć wypowiedzi członków PiS-u, że wybory korespondencyjne, to pole przekrętów wyborczych i tego nie powinno się robić bo to zagraża demokracji. No ale wtedy PO chciała takie zrobić. Teraz już nie ma takich nie ma możliwości przekrętów, bo komisjach będą tylko ludzie z nadania PiS-u, który słynie z praworządności i mówienia prawdy.

 26. Prorok! takie wizje masz….po jakich grzybkach….hahhha daj namiar…..
  Kaczyński rozgrywa wszystkich…rozp… po scianach.
  Polecam ksiązkę Rafała Ziemkiewicza ” Czas wrzeszczących staruszków” rozdział ” Krzesło Kuronia”.
  Nienawiśc opozycji …zwłasza PO-parti oszustów bierze się stąd ..,że oni są za głupi…a Kaczyński jest genialnym strategiem.
  A jesli chodzi o gumofilca Kamysza….to totalne zakłamanie leming z miasta przewodzi partii ze wsi….Matko kochana….kto na to da się nabrać…

 27. Jarek smutny gosc bez żony, rodziny konta nawet prawka w normalnym kraju ,mialby promil poparcia.Promil.Jako ktos kompletnie niestabilny i nieprzewidywalny emocjonalnie.W zadnym powaznym kraju na swiecie nie rządzą ludzie ktorzy nie potrafia nawet sami sobie zycia ulozyc.Rodzina to sygnal ze jestes normalny i ktos jest w stanie z toba wytrzymac .Tu nawet pozorow nie jest w stanie stworzyc.Ani jedna osoba nie byla i nie jest w stanie z nim wytrzymac kompletnie abstrahujac od orientacji seksualnej poniewaz geje tez maja przeciez partnerow nawet zostaja premierami..Przydalaby sie mu osoba w domu ktora strzeli go z liscia jak glupio gada i kaze wyrzucic smieci.Moze gdyby mial taka rownowage w zyciu jak wiekszosc ludzi bylby normalniejszy i ten kraj tez ,a tak….zawsze jest panem prezesem w otoczeniu swoich politycznych eunuchow i klakierow utwierdzajacych go w przekonaniu o swojej wyjatkowosci.Czarno to widze jak takie indywidua dochodza do wladzy bo przeciez co on innego ma oprocz niej.To cale jego zycie.Niestety dla nas.

 28. @kwi… kwi… kwi…

  My nie musimy głosować (choć jescze kilka dni temu PiS chcial za to karać).

  Niestety nie pomyslałeś o ludziach którym nie pozostawiono wyboru i muszą rozprowadzić karty do głosowania (zapewne nie jesteś jednym z nich)…

  Co? Piecze pupcia gdy nie możesz dyskutować z faktami?

 29. Przecież wybory nie są obowiązkowe, a siedzta w chałupach na dupskach i nie zawracajcie większości mandoliny tymi waszymi wypocinami, kto to czyta.
  Boli ryjek jak go odrąbali od koryta?

 30. No źle to wygląda. Hitlerek lata w swym otępieniu schizoidalnym. Wariant Oswald – Ruby jest niezbędny dla dobra Państwa. Mamy jakieś służby specjalne zdolne to wykonać?

 31. Pytanie za 100 punktów: to program pisu czy zalozenia ideowe komunizmu???Znajdz 10 roznic.Pamietaj że proces transformacji się jeszcze nie zakończył.Cel na tą kadencje to wolność mediów.
  Jak mówił klasyk:”Ludzie nie pamietajacy włsnej historii skazani są na jej powtarzanie”. W punkt niestety.

  -walka klas – dla komunistów we współczesnym im społeczeństwie kapitalistycznym rozgrywała się ciągła walka pomiędzy dwoma klasami; była to walka pomiędzy tzw. klasą posiadającą (kapitalistami), a klasą wyzyskiwaną (proletariatem), czyli robotnikami; konflikt pomiędzy nimi ciągle narastał, bowiem obie te grupy miały sprzeczne wobec siebie interesy

  dyktatura proletariatu – komuniści twierdzili, że główną rolę w nowym, bezklasowym społeczeństwie odegra proletariat robotniczy; wierzyli, że w drodze rewolucji dokonanej przez tą grupę ulegnie zmianie cały dotychczasowy porządek społeczny, polityczny i gospodarczy

  budowa społeczeństwa bezklasowego – rewolucja dokonana przez proletariat doprowadzi do powstania bezklasowego społeczeństwa (ideał myśli komunistycznej, który jednak nigdy nie został osiągnięty w żadnym komunistycznym państwie);

  Cechy:
  w takim społeczeństwie zostanie przeprowadzone uspołecznienie środków produkcji (w praktyce miało to być upaństwowienie) .
  własność prywatną zastąpi się własnością kolektywną, wspólną .
  takie społeczeństwo miało się opierać na równości absolutnej wszystkich obywateli
  w państwie władzę nieograniczoną miał sprawować wódź (dyktatura wodza i jego partii)
  jedyną słuszną ideologią w państwie będzie ideologia komunistyczna.
  ograniczona zostanie wolność jednostki.
  państwo będzie pełnić rolę państwa opiekuńczego, głównie poprzez rozbudowany system świadczeń socjalnych i walkę z bezrobociem
  gospodarka centralnie planowana (duży interwencjonizm państwowy), rozwój głównie przemysłu zbrojeniowego i wydobywczego.

  Pytanie za 200 punktów: Nie widzisz czy nie chcesz widzieć:)

 32. Teraz pisowcy przystąpią do tego, co już od dawna zapowiadali: rozprawy z ostatnim przyczółkiem opozycji w mediach, czyli tvn. Wystarczy napomknąć Trumpowi, że Polska zakupi trzy dodatkowe eskadry F-35, a do amerykańskiej ambasady w Warszawie wysłana zostanie instrukcja, aby dała sobie spokój z protestami. Ponadto prezesom Discovery Channel życzliwie poradzi się, żeby sprzedali udziały w tvn na przykład Orlenowi. Polsat jest już praktycznie spacyfikowany. I tak zakończy się repolonizacja mediów.
  O tym, że ostatnich opozycyjnych sędziów wymieni się lub zastraszy, nie trzeba chyba przypominać.
  Jak wynika z zapowiedzi w pisowskiej prasie kolejnym celem staną się uniwersytety, a w nich „lewaccy profesorkowie”. Tu sprawa będzie dość prosta, wystarczy reforma wysyłająca starszych na emerytury, a młodszym likwidująca katedry, obcinająca granty, dając przez politykę awansów wyraźnie do zrozumienia, skąd wiatry wieją.
  Pyskujący aktorzy w rodzaju Stuhra nie zagrają już w żadnym filmie, a nowi dyrektorzy teatrów nie będą ich obsadzać. Łatwizna.
  Nauczyciele? Po prostu dostaną nowe podstawy programowe.
  Lekarze – tu rzeczywiście może być problem: pisowski medyk z klucza ideolo może wszak wysłać w zaświaty jakiegoś członka partii. Trzeba więc będzie zostawić niektórych, kompetentnych.
  I w ten sposób protestującą część inteligencji weźmie się za twarz. Natomiast lud dostanie socjal, propagandę patriotyczną w tvp i zapewnienie ze strony władzy, że rządzi w jego imieniu. Kościół rzecz jasna władzę poprze.
  Zostaje internet. Ale skoro w Chinach się udało …
  W ten sposób rząd pis może trwać, wytwarzając dobrze opłacaną, posłuszną nomenklaturę. Kraj pogrążać się będzie w stagnacji gospodarczej i maraźmie, jak za późnego Gomułki czy Gierka.
  Tak to widzę.

  .

 33. @observer

  Oj zdziwisz się kolego, szybciej niż myślisz…
  Pazerność PiSu stanie się tym co zgubi tą partię. Za ich błędy zapłacimy niestety wszyscy…

  Podobieństw w relacji PiS – komunizm można przywołać wiele.
  Propaganda godna Korei Północnej. Cenzura. Dyktatura. Bezwzględność wobec nieposłusznych członków i przeciwnikow politycznych. Poczucie bezkarności. Inwigilacja itd.
  PiS z Kaczyńskim na czele już dawno podzielił Polaków na lepszych i gorszych. Rzeczywiscie w potylicę nie strzela ale w czasie gdy kazdego dnia Polacy umierają z powodu koronawirusa a gospodarka staje nad przepaścią dla PiSu liczą się tylko wybory… Po trupach do celu.
  10.04.2010 – „Lądujcie…”
  10.05.2020 – „Głosujcie…”

 34. @Podatnik
  Główna kandydatka Kidawa jest pomyłką, czy raczej zemstą zza grobu Schetyny. Nigdy nie przepadałem za ludowcami, ale teraz paradoksalnie Kamysz wygląda najsensowniej. Hołownia – musiałby się zdarzyć cud. Biedroń to Ogórek bis.
  Nie ma to jednak żadnego znaczenia, a Twoje rozterki są niepotrzebne, ponieważ z powodów wymienionych przeze mnie poniżej wybory tak czy inaczej wygra Ogórek Kaczyńskiego, czyli Duda.

 35. @masterkosa
  Bycie w pisie będzie kiedyś obciachem, może, ale ja już tego chyba nie dożyję. Jak wskazują przykłady Putina i Orbana dyktatorzy dziś wcale nie muszą używać wojska czy policji aby rządzić w nieskończoność. Kaczyński może cyklicznie wymieniać figurantów w rodzaju Dudy, żeby formalnie wszystko się zgadzało. Nawet nie będzie musiał obalać konstytucji, po prostu nie będzie jej przestrzegał. Nie ma dzieci, owszem i kiedyś pojawi się problem sukcesji. Tu stawiałbym na cierpliwego Ziobrę.

 36. Tajność wyborów w sytuacji, gdy do pakietu należy dołączyć nazwisko, adres i pesel jest fikcją. Uczciwość wyborów w sytuacji, gdy w komisjach wyborczych głosy będą liczyć pisowcy, jest fikcją. To po prostu ostateczny koniec demokracji w Polsce i z tą myślą należy się oswoić.

 37. Duda wygra….bo na kogo mam głosowac ? Kidawa nie umie poprawniw sklecić jednego zdania.Gumofilc nie moja bajka…..za bardzo obrotowy….Turbo leming-Hołownia to jakiś żart. Z gejem Biedroniem się nie utożsamiam. Bosak ma mleko pod nosem. Tuska na tego dziadyge juz nigdy nikt nie zagłosuje…..Amen

 38. cytując @masterkosę: ” Tak czy inaczej – za jakiś czas bycie w PiS bedzie takim samym obciachem jak kiedyś bycie członkiem PZPR”

  Oj nie, nigdy tak nie będzie. PIS nie strzela wrogom w potylicę jak komumnci, nie pałuje opozycji jak za Tuska na marszach 11 listopada, nie sprzedaje Polski i nie głosuje przecie swemu Krajowi!!

 39. Żeby było demokratycznie sprawa powinna być rozegrana następująco: wybory odbędą się w terminie gdy opozycja będzie w stanie wyłonić kandydata, który będzie w stanie kowalczyk z PAD. Szczegółową datę poda Gazeta Wyborcza 😉

 40. Taniej byloby kupic kaczorowi dlugopis i pieczatke .Efekt ten sam.Duda ma tyle do powiedzenia co Żyd za okupacji.Wybierajac Dude wybierasz tylko kolor dlugopisu:)

 41. @hotin
  @observer

  Mozna się z tym zgadzać lub nie ale urzędujący Prezydent jest faworytem i właściwie ma wygraną w kieszeni… Skoro tak, to pytanie brzmi – czego boi się PiS? PiS już te wybory przegrał jako partia – wizerunkowo. W dobie epidemii politycy partii rządzącej pokazują, że nie obchodzi ich los Polaków a interesuje ich wyłącznie władza. Smutne i tragiczne ale prawdziwe…

  Tak czy inaczej – za jakiś czas bycie w PiS bedzie takim samym obciachem jak kiedyś bycie członkiem PZPR

 42. W Bawarii i Francji też tak mówili. Potem nastąpił wysyp zgonów. We Francji złożono przez to pozew przeciwko premierowi.

Send this to a friend