Policjanci z oświęcimskiej grupy Speed podczas pościgu zatrzymali 22-letniego mieszkańca Kęt oraz towarzyszącą mu 27-letnią mieszkankę gminy Kęty. Para podjęła ucieczkę, próbując uniknąć konsekwencji za popełnione przestępstwa i wykroczenia.

Pościg zakończony na polu ze zbożem
W czwartek, 23 lipca 2026 roku, po południu, policjanci pilnowali bezpieczeństwa w ruchu drogowym na terenie gminy Kęty. Tuż przed godziną 15.00, w Bulowicach na ulicy Stara Droga, zauważyli samochód marki Peugeot, za którego kierownicą siedział 22-letni mieszkaniec Kęt. Policjanci wiedzieli, że mężczyzna nie posiada uprawnień do kierowania, dali mu więc sygnał do zatrzymania się.
Mężczyzna, lekceważąc polecenie funkcjonariuszy, przyspieszył. Policjanci podjęli pościg. Po kilkuset metrach kierujący Peugeotem wjechał na drogę gruntową, a następnie na pole, na którym rosło zboże. Tam porzucił pojazd i wraz z pasażerką zaczęli uciekać pieszo. Mundurowi w kilka chwil zatrzymali oboje.
Narkotyki, kradzieże i przerobiony pojazd
Podczas przeszukania mężczyzny funkcjonariusze ujawnili woreczek z białym proszkiem. Okazało się, że 22-latek nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi, a dodatkowo miał orzeczony sądownie zakaz ich prowadzenia. Badanie stanu trzeźwości nie wykazało u niego alkoholu, jednak narkotester w ślinie wykazał obecność amfetaminy. Po wstępnym sprawdzeniu zabezpieczonej substancji ustalono, że jest to zakazana substancja psychotropowa 2C-B.
Policjanci ujawnili również, że zatrzymani poruszali się przywłaszczonym Peugeotem, który posiadał przerobione numery rejestracyjne. Podczas przeszukania wnętrza zaśmieconego pojazdu funkcjonariusze zabezpieczyli kanister z paliwem, rower oraz zabawki, artykuły spożywcze i chemiczne, pochodzące z kradzieży sklepowych.

Konsekwencje karne dla pary z Kęt
Para trafiła do oświęcimskiej komendy policji. Mężczyzna jest podejrzany o niezatrzymanie się do kontroli drogowej, złamanie sądownie orzeczonego zakazu kierowania pojazdami mechanicznymi, kierowanie pod wpływem środków odurzających oraz posiadanie środków odurzających. Kobieta odpowie za przywłaszczenie pojazdu, przerobienie tablic rejestracyjnych oraz kradzieże sklepowe. Policjanci wstępnie ustalili również, że para mogła się trudnić kradzieżą paliwa na stacjach benzynowych.
Za niezatrzymanie się do kontroli drogowej oraz złamanie sądownie orzeczonego zakazu kierowania grozi kara do pięciu lat pozbawienia wolności za każdy z tych czynów. Za kierowanie pojazdem mechanicznym pod wpływem środków odurzających, posiadanie środków odurzających oraz przywłaszczenie pojazdu grozi po trzy lata pozbawienia wolności. Za wykroczenie kradzieży grozi grzywna, kara ograniczenia wolności lub kara aresztu.
