Informacje

KĘTY. Potrącenie 16-letniego pieszego na przejściu dla pieszych

W poniedziałek 19 lutego o godzinie 18.40 służby ratunkowe interweniowały w Kętach na ulicy Sobieskiego, gdzie doszło do potrącenia 16 – latka na przejściu dla pieszych.

W trakcie czynności na miejscu zdarzenia policjanci ustalili, że 37 – letnia mieszkanka Kęt, kierując samochodem marki Renault na przejściu dla pieszych potrąciła 16 – letniego mieszkańca Kęt. Nastolatek pod opieką ratowników medycznych został przewieziony do szpitala. Podczas badań stwierdzono u niego wstrząśnienie mózgu oraz ogólne potłuczenia.

W trakcie dalszych czynności policjanci ustalą dokładne okoliczności tego wypadku drogowego.

Apel do kierowców

Policjanci apelują do kierowców, aby zmniejszyli prędkość, a także aby zachowali koncentrację i uwagę za kierownicą, zwłaszcza podczas trudnych warunków atmosferycznych, zbliżając się do przejścia dla pieszych lub jadąc drogą wzdłuż której nie ma chodnika.

Apel do pieszych

Do pieszych policjanci apelują, aby wchodzili na przejście dopiero w chwili gdy upewnią się, że nic nie nadjeżdża lub samochody z obu stron jezdni zatrzymały się. Niezwykle ważne dla bezpieczeństwa pieszego jest również zakładanie elementów odblaskowych nawet w obszarze zabudowanym.

Policja Oświęcim

 

Poprzedni artykułNastępny artykuł

7 komentarzy

 1. Piesi uważają się za święte krowy myślą ,że mają pierwszeństwo na pasach to mogą włazić na przejście tuż przed nadjeżdżający samochód a kierowca ma się natychmiast zatrzymać. Zwłaszcza w nocy,i w deszczu kierowca ma mniejszą szansę dostrzec pieszego. Sporo rowerzystów jeździ po pasach dla pieszych ,a w nocy bez oświetlenia. Ale winny zawsze jest kierowca.

 2. @czytelnik
  @jerry
  @kierowca

  Drodzy mistrzowie kierownicy – Jeśli nie potraficie zachować szczególnej ostrożności zbliżając się autem do przejścia dla pieszych to.chyba pora pomyśleć o zmianie środka transportu na taki, którym kieruje kto inny…

  Zastanówcie się co zrobicie z zaoszczędzonymi sekundami gdy będziecie sprawcami potrącenia na przejściu. Nie ważne czy to pieszy z komórka czy rowerzysta jadący wzdłuż przejścia – wina i tak będzie po waszej stronie. Wtedy paplaniny o kinetyce sąd raczej nie weźmie pod uwagę…

  @czytelnik
  Pomyliłeś chyba ul.Mayzla z Plebańską.
  Samochody przy dawnym wjeździe na Mayzla oraz na chodniku przy wjeździe do sądu (od Dąbrowskiego) parkują bezprawnie. Dodatkowo w tym drugim przypadku auta jeżdżą po chodniku.

  Służby raczej nie kwapią się do wystawiania mandatów…

 3. Kiedy Policja zrobi porządek z rowerzystami przyjeżdżającymi po pasach dla pieszych.

 4. W Oświęcimiu nawet instruktorzy nauki jazdy nie przestrzegają przepisów, a co dopiero zwykli kierowcy.

 5. @Jerry,
  szkoda, że ta nauczycielka nie uczy dzieci ile wynosi droga hamowania samochodu z 50 km/h do zera. Hipotetycznie ktoś kłapie ozorem ze znajomym na chodniku po czym odwraca się i robi dwa kroki na pasy, gdy mój samochód jest od nich 6-7 metrów. Ja mam samochodem stanąć w miejscu i zrobić krzywdę np. dzieciom które wiozę w fotelikach? Pojęcia kinematyki ruchu pojazdu czy bezwładności są teraz w szkołach chyba mało znane. Za telefonujących czy rowerzystów na pasach dla pieszych ma odpowiadać również kierowca? Jeszcze nie widziałem żeby którakolwiek służba podjęła interwencję za te wykroczenia a spotykam się z łamanie tych przepisów po kilka razy dziennie, spędzając za kółkiem średnio godzinę na dobę. Gdyby dostali co się im zgodnie z taryfikatorem należy, byłoby to nauczką nie tylko dla nich. Tak na marginesie na jakiej podstawie przy skręcie z Dąbrowskiego w zamkniętą dla ruchu Plebańską parkują za linią ciągłą samochody (obok byłego Zagłoby) Znak Zakazu skrętu w prawo jest powieszony kilka metrów wcześnie na murze budynku. Wisi dla jaj? Nawet na zdjęciach w Mapie Google widać jak się szanuje i egzekwuje w tym mieście przepisy. No chyba, że są tacy których przepisy nie dotyczą?

 6. Haha, moja 9 letnia córka wie, żeby nie wchodzić na przejście póki samochód się nie zatrzyma i obserwować równocześnie samochód z drugiej strony.

  Za to nauczycielka w szkole uczy ich, że pieszy ma pierwszeństwo :]

  Szkoda, że szpitale i cmentarze witają tych pieszych z pierwszeństwem na pasach.

 7. Piesi maj w d… sprawdzanie czy na przejściu nie znajduje się samochód. Idzie równolegle do jezdni i nagle skręca na przejście bez patrzenia. W przepisach powinno być, że pieszy ma pierwszeństwo gdy stanie twarzą do jezdni i nie dalej jak pół metra od niej. Ewentualnie powinien zasygnalizować ręką, że chce przejść. W Japonii przed przejściami są namalowane obrysy stóp. Gdy pieszy się na nich znajdzie wtedy ma pierwszeństwo.

Send this to a friend