Informacje

Jak znaleźć mieszkanie dla studenta w Krakowie?

Niewielka odległość i znakomita baza uczelni sprawiają, że Kraków jest najczęściej wybieranym miastem przez studentów z Oświęcimia. Przeprowadzka do nowego miasta wiąże się ze zmianą adresu i niejednokrotnie decyzją o zakupie mieszkania. Jak znaleźć mieszkanie dla studenta w Krakowie i na co zwrócić uwagę urządzając funkcjonalne wnętrze?

W 2023 roku w powiecie Oświęcimskim przystąpiło do egzaminu maturalnego ponad 1000 maturzystów. Część z nich rozpoczęła studia w Małopolskiej Uczelni Państwowej im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Oświęcimiu, podczas gdy inni zdecydowali się na uczelnie w innych miastach. Najczęstszym wyborem wśród oświęcimskich maturzystów jest Kraków. Miasto znajduje się 70 km dalej i dysponuje doskonałą bazą akademicką. Mimo dobrej komunikacji między oboma miastami, najczęstszym modelem jest przeprowadzka i tu zaczynają się schody. Jak znaleźć mieszkanie dla studenta nie znając dobrze miasta i czy opłaca się kupić mieszkanie w stolicy Małopolski? Przedstawiamy krótki poradnik!

Mieszkanie dla studenta w Krakowie

Kraków to jeden z najważniejszych i największych ośrodków akademickich w kraju. Według danych GUS (31 grudnia 2022) w roku akademickim 2022/2023 kształciło się tu 1223,6 tys. osób, co nie pozostaje bez wpływu na lokalny rynek nieruchomości. Wielu studentów korzysta z akademików lub stancji, podczas gdy część decyduje się na wynajem lub nawet zakup nieruchomości w porozumieniu z rodzicami lub korzystając z kredytu studenckiego. Taka decyzja często argumentowana jest wysokimi kosztami najmu oraz lokatą  kapitału na przyszłość.

Rynek nieruchomości w Krakowie jest zróżnicowany zarówno pod względem cen, jak i typów nieruchomości. W ofercie znajdują się mieszkania z rynku wtórnego oraz nowe inwestycje deweloperskie. W przypadku studentów często wybieraną opcją jest kawalerka lub małe mieszkanie dwupokojowe. Możliwość samodzielnego wykończenia wnętrza oraz duża ilość inwestycji deweloperskich sprawiają, że studenci chętnie stawiają na lokale z rynku pierwotnego, które są łatwiejsze do wykończenia oraz dają więcej możliwości personalizacji wnętrza.

Ile kosztuje mieszkanie w Krakowie?

Jak wynika z danych serwisu rynekpierwotny.pl, średnia cena nowego mieszkania w Krakowie wynosi 15 731 zł/m², choć w ofercie znajdziemy także  lokale w cenie poniżej 10 tys. zł za m². Cena mieszkania jak zawsze zależy od lokalizacji i standardu wykończenia. W każdym przypadku można jednak zaobserwować stabilny wzrost wartości mieszkań, co stanowi o ich dużym potencjale inwestycyjnym.

W jakiej dzielnicy szukać mieszkania?

Kupując mieszkanie dla studenta, warto wziąć pod uwagę odległość od uczelni, możliwość komfortowego dojazdu do centrum oraz perspektywiczność samego lokalu w kontekście mieszkania po studiach lub późniejszej sprzedaży lub wynajmu mieszkania. W zestawieniu dzielnic studenckich na uwagę zasługuje Krowodrza. V dzielnica Krakowa graniczy od południowo-wschodniej strony ze Starym Miastem. Na jej terenie znajduje się kampus AGH oraz wydziały Uniwersytetu Jagiellońskiego, Rolniczego i Pedagogicznego. Błonia i Park Jordana stanowią popularne miejsca wypoczynku i rekreacji. Dobra komunikacja ułatwia dojazd do innych części miasta.

Kolejną polecaną przez nas dzielnicą są Bronowice. Dzielnica sąsiaduje z wydziałami UJ i AGH. Świetna komunikacja sprawia, że dojazd na uczelnię lub Rynek nie zajmuje zwykle więcej niż 15 minut. Architekturę Bronowic stanowi przede wszystkim zabudowa wielomieszkaniowa wraz z pełną infrastrukturą handlowo-usługową. Wśród dostępnych ofert znajdują się m.in. nowe mieszkania na sprzedaż w Krakowie z bazy portalu z ogłoszeniami nieruchomości rynekpierwotny.pl. Atrakcyjne inwestycje deweloperskie o nowoczesnej architekturze koncentrują się m.in. przy ul. Armii Krajowej, ul. Złoty Róg i ul. Na Błonie. Blisko stąd m.in. na Błonia czy do Lasku Wolskiego. Cechą charakterystyczną dzielnicy są liczne ścieżki rowerowe i trasy do biegania.

Studenci chętnie wybierają także mieszkania na Ruczaju. Dotyczy to zwłaszcza studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego, który stopniowo wyprowadza wydziały z centrum do nowego kampusu. Dzielnica jest znacznie tańsza niż Stare Miasto czy Krowodrza, a równocześnie stwarza dobre perspektywy pod względem pracy. Na Czerwonych Makach znajduje się park biznesowy, w którym swoje siedziby mają duże korporacje i firmy IT. Mieszkańcy mają do dyspozycji sklepy i punkty usługowe oraz ciekawą przestrzeń rekreacyjną jak np. zrewitalizowane kąpielisku na Zakrzówku.

Jak wykończyć mieszkanie dla studenta?

Jak wspomnieliśmy powyżej, mieszkania studenckie to najczęściej kawalerki lub niewielkie mieszkania dwupokojowe. Za zakupem mniejszego metrażu często przemawia cena oraz łatwość późniejszej sprzedaży lub wynajmu. Mniejsze mieszkania są jednak trudniejsze do urządzenia. Jednopokojowe wnętrze często musi pełnić funkcję sypialni, kuchni i miejsca do nauki. Jak zaplanować przestrzeń, aby była praktyczna i estetyczna? Z pomocą przychodzą architekci wnętrz w Krakowie. Skorzystanie z usług profesjonalistów pozwala maksymalnie wykorzystać przestrzeń mieszkania oraz stworzyć strefy funkcjonalne dedykowane różnym typom codziennej aktywności z uwzględnieniem preferencji i gustu właścicieli. Architekci często proponują z góry ustalony kosztorys oraz są gwarantem bieżącej kontroli nad przebiegiem prac. W ten sposób łatwiej nadzorować postępy i planować wydatki, mieszkając poza Krakowem.

art. partnerski

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend