Sport

Już 21 czerwca rozpoczynają się III Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska 2023

Ostatnie dni, a nawet godziny dzielą nas od rozpoczęcia III Igrzysk Europejskich Kraków Małopolska 2023. To największe wydarzenie sportowe tego roku w Europie. Jestem przekonany, że będą to wyjątkowe dni!

Droga była kręta i wyboista

Napotykaliśmy na drodze wiele przeszkód: pandemia koronawirusa, wojna na Ukrainie, napływ uchodźców wojennych, wzrost cen na rynkach światowych, inflacja. Cały proces organizacyjny to setki rozmów, spotkań, wyjazdów. Szczęśliwie jednak dotarliśmy do dnia, w którym z całą stanowczością mówimy: jesteśmy gotowi.

Nie da się ukryć, że Igrzyska nie odbyłyby się, gdyby nie zaangażowanie wielu osób, instytucji. Od samego początku przyjacielem tego wydarzenia jest Prezydent RP Pan Andrzej Duda, który objął III Igrzyska Europejskie swoim honorowym patronatem. Igrzyska znalazły także wsparcie w programach rządowych – zarówno tych sportowych jak i infrastrukturalnych.

Razem ze swoimi współpracownikami i osobami odpowiedzialnymi za przygotowanie obiektów sportowych na Igrzyska, byłem w miastach partnerskich, gdzie odbędą się rozgrywki. To, co udało się stworzyć, a przede wszystkim to, co zostanie z nami po Igrzyskach robi ogromne wrażenie. To chociażby zmodernizowana do poziomu europejskiego hala lodowa, która później będzie służyła krynickim hokeistom. Tutejsza drużyna juniorów liczy ponad 100 zawodników! Poza tym – wspaniały tor do kolarstwa górskiego, który zachwyci każdego zawodnika z kraju i zagranicy. W Tarnowie, zaledwie od listopada powstał zupełnie nowy kompleks sportowy, który także zostanie i będzie służył młodzieży. Nie wspomnę o wyremontowanych obiektach w Krakowie, ale też drogach i chodnikach. Gdyby Igrzyska organizowało inne województwo, te środki trafiłyby do innej części Polski. Mamy to szczęście, że jesteśmy organizatorami wspólnie z Miastem Krakowem. Organizacja Igrzysk Europejskich to zaszczyt, ogrom pracy, ale także impuls rozwojowy i promocyjny.

We are unity!

Chcę, aby wszyscy: sportowcy, trenerzy, kibice, nasi goście poczuli małopolską gościnność. Chcę, aby Europa przekonała się, że nasze regiony są przyjazne, ale przede wszystkim bezpieczne. Mam nadzieję, że wszyscy, którzy do nas przyjadą będą się czuć po prostu dobrze. To jest dla mnie, jako gospodarza Małopolski najważniejsze.

Ważne są także wrażenia naszych gości. Podczas ceremonii otwarcia Igrzysk ich nie zabraknie. Wystąpią gwiazdy z Polski: Krzysztof Cugowski, Kamil Bednarek, Zakopower, Roxie Węgiel, Daria ze Śląska, ale też zespół Kalush z Ukrainy – zwycięzca Eurowizji. 21 czerwca będzie nie tylko pięknym widowiskiem muzycznym, ale także ciekawą opowieścią o historii polskiego sportu.  Kulminacją będzie rozpalenie Ognia Pokoju, które wspólnie z Prezydentem RP odebraliśmy z historycznego Ara Pacis w Rzymie.

21 czerwca rozpocznie się wielskie święto europejskiego sportu! Pokażmy światu, że jesteśmy jedności!

 

Witold Kozłowski,
Marszałek Województwa Małopolskiego

art. zlecony

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend