Informacje

Jakie żele dla biegaczy wybrać?

Żele energetyczne są doskonale znane nie tylko biegaczom, ale wszystkim uprawiającym sporty wytrzymałościowe. Wykorzystywane są jako żele energetyczne dla kolarzy, żele dla biegaczy, triatlonistów czy narciarzy. Preparaty te stanowią świetne źródło energii, dzięki czemu wspomagają zmęczone i wyeksploatowane mięśnie. Ich atutem jest także formuła: opakowanie bardzo łatwo jest schować do kieszeni i zabrać ze sobą na przebieżkę lub uzupełnić plecak w przypadku dłuższej wyprawy. Co warto wiedzieć o żelach energetycznych? Jak wybrać najlepszy?

1. Czym są i jak działają żele energetyczne?

2. Żele dla biegaczy – zalety

3. Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Żele dla biegaczy i innych sportowców zawierają skoncentrowane dawki węglowodanów. Nie mają natomiast białka i tłuszczu, więc nie powodują wzrostu masy.

Czym są i jak działają żele energetyczne?

Żele dla biegaczy składają się z cukrów prostych lub wielocukrów. Są to węglowodany łatwo przyswajalne, podane w wygodnej formie. Żele energetyczne to niewielkie opakowania, z których łatwo skorzystać podczas wysiłku fizycznego. Nie zastępują zbilansowanych posiłków potreningowych, stanowią natomiast istotne paliwo dla zmęczonego organizmu.

Długotrwały wysiłek fizyczny wyczerpuje zapasy glikogenu – podstawowego źródła energii zmagazynowanego w tkance mięśniowej. Badania udowadniają, że jego zapasy wyczerpać można w kilkadziesiąt minut intensywnego wysiłku. W przypadku standardowego, godzinnego lub półtoragodzinnego treningu żele energetyczne dla biegaczy uzupełniają te rezerwy i zapobiegają degradacji mięśni.

Żele dla biegaczy – zalety

Żele do biegania i wysiłku fizycznego mają sporo zalet. Są bardzo łatwo przyswajalne i działają praktycznie od razu. Skoncentrowana formuła nie wymaga spożywania dużej ilości produktu – niewielka tubka z powodzeniem mieści jedną dawkę. Żelowa konsystencja sprawia, że odżywkę łatwo spożyć, a szlaki metaboliczne się skracają. Warto rozważyć wykorzystanie żeli w przypadku dłuższych zawodów, typu maraton czy triatlon. Żele energetyczne dla kolarzy pomagają także na uciążliwych trasach.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Wybranie odpowiedniego żelu to sprawa mocno indywidualna, warto jednak zwrócić uwagę na kilka podstawowych kryteriów. Przede wszystkim patrzeć należy na skład i dodatki. Podstawę stanowić powinny węglowodany, ale w żelach czasem znaleźć można również witaminy i minerały. Mają one jednak drugorzędne znaczenie. Składnik, który na pewno warto wziąć pod uwagę to pobudzająca kofeina.

art. powstał we współpracy z klientem

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend