Informacje, Kultura

Film, który wstrząsnął Gdynią! Teraz w Oświęcimiu – tylko dziś na dużym ekranie

Nagradzany na festiwalach filmowych dramat „Imago” to historia dojrzewania, buntu i trudnej relacji matki z córką, osadzona w realiach PRL-u końca lat 80. Film trafi do kin z licznymi rekomendacjami i wyróżnieniami.

Reżyserką filmu jest Olga Chajdas, a scenariusz napisała wspólnie z odtwórczynią głównej roli – Leną Górą, która została uhonorowana na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni nagrodą za najlepszą pierwszoplanową rolę kobiecą. Produkcja otrzymała również Srebrne Lwy oraz nagrodę za najlepszą muzykę, skomponowaną przez Andrzeja Smolika.

Przejmujący portret końca epoki

Akcja filmu rozgrywa się w Trójmieście w latach 1987–1989 – u schyłku PRL, w czasie przemian społecznych i politycznych. Na tle rozkwitającej trójmiejskiej sceny muzyki alternatywnej i atmosfery narastającego napięcia, obserwujemy losy młodej kobiety, która walczy o tożsamość, wolność i miejsce w świecie.

„Imago” to film o dojrzewaniu i potrzebie życia na własnych zasadach. Motywy buntu, seksualności, duchowości i sztuki przeplatają się z osobistym dramatem i trudną, nierzadko toksyczną relacją z matką.

Twórcy i obsada

Film zrealizowany został w koprodukcji Polski, Holandii i Czech. Za zdjęcia odpowiada Tomasz Naumiuk, a za muzykę – uznany producent i kompozytor Andrzej Smolik. W obsadzie, oprócz Leny Góry, występują m.in. Bogusława Schubert, Mateusz Więcławek, Edyta Olszówka, Justyna Wasilewska, a także pisarz Łukasz Orbitowski.

Informacje o filmie:

  • Tytuł: Imago
  • Reżyseria: Olga Chajdas
  • Scenariusz: Lena Góra, Olga Chajdas
  • Czas trwania: 113 minut
  • Gatunek: dramat psychologiczny, obyczajowy
  • Produkcja: Polska, Holandia, Czechy (2023)
  • Kategoria wiekowa: od 15 lat
  • Film zdobył uznanie krytyków za autentyzm, zdjęcia oraz odważną narrację emocjonalną. „Imago” to jedna z najciekawszych premier ostatnich miesięcy w polskim kinie niezależnym.

Nasze Kino w OCK 

20.05.2025 godz. 18:00

bilety: 16 zł (normalny), 14 zł (ulgowy)

Poprzedni artykułNastępny artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Send this to a friend